Európai Unió;Orbán-kormány;Gazprom;zsarolás;Vlagyimir Putyin;vétó;orosz gáz;

- Gázügy: az EU közösen akart nemet mondani Putyinnak, az Orbán-kormány közbeszólt

Két brit brüsszeli tudósító szerint Magyarország az Európai Unió 27 tagállama közül egyedül állt amellé, hogy rubelben lehessen fizetni az orosz gázért. A kiszivárgott indoklás gyakorlatilag értelmezhetetlen.

Informális megbeszélést tartottak az uniós vezetők Brüsszelben arról, hogy Vlagyimir Putyin bejelentette, aláírt egy rendeletet, és április 1-től csak rubelben lehet fizetni az orosz gázért. Az Európai Unió tagállamai közösen utasították volna el a zsarolást, csakhogy az Orbán-kormány egy egészen szürreális indoklással megtorpedózta a tervet. Ez két, egymástól független, néhány perces különbséggel közzétett Twitter-bejegyzésből derült ki, amit az Azonnali vett észre.

A két brit lap, a The Sun és a Telegraph brüsszeli tudósítójának beszámolója tartalmilag teljesen azonos. A válságtanácskozást azt követően hívták össze, hogy a Gazprom orosz állami óriáscég belengette az Európába irányuló gázszállítás teljes leállítását, amennyiben követelései nem teljesülnek.

Hivatalos beszámolót ugyan nem tettek közzé a beszélgetésről, de Nick Gutteridge, a The Sun tudósítója arról számolt be, hogy egyedül a magyar kormány ellenezte a közös uniós tervet a zsarolás elutasítására, azzal az indoklással, hogy

„ez magáncégek vitája, amibe az EU-nak nem kellene beleszólnia”.

Hasonló bejegyzést írt a Twitterre Joe Barnes, a Telegraph tudósítója is, kiemelve, hogy Budapest ellenez minden közös uniós állásfoglalást ezzel kapcsolatban, noha a többi 26 uniós tagállam egybehangzóan támogatta azt. Ezt követően egy uniós diplomatát idézett, aki állítólag azt mondta: „klasszikus Orbán, Putyin csapatában játszik”.

Az EU-tagországok vezetői korábban jelezték, nincsenek elragadtatva a rubelben fizetés ötletétől, már csak azért sem, mert jogilag nincs rendben, Emmanuel Macron francia elnök legalábbis a március 25-i brüsszeli EU-csúcstalálkozó utáni sajtótájékoztatóján felhívta a figyelmet, hogy a rubelről szóló követeléssel Oroszország valójában simán csak megsérti a gázszállításokról szóló szerződéseit.

Hasonlóan nyilatkoznak a németek is, Robert Habeck gazdaságai miniszter szerint országa nem fogja hagyni, hogy megzsarolják, és amúgy sem látta még azt az elnöki rendeletet, amelyről Vlagyimir Putyin beszélt. Hozzáfűzte, Németország mindegyik lehetséges forgatókönyvre felkészült, utána pedig megszólalt Olaf Scholz kancellár is, aki állítása szerint megmondta Vlagyimir Putyinnak, hogy átnézték a gázszerződéseket, és Németország – amelyik már idén függetlenedni akar az orosz energiahordozóktól – továbbra is dollárban, illetve euróban fog fizetni az orosz gázért.

Cikkünk megjelenése után a Portfolio brüsszeli információkra hivatkozva azt közölte, hogy a brit tudósítók értesülései tévesek lehetnek, vagy legalábbis félreértések vannak benne. Állítólag ugyanis nem csak a magyar kormány adott hangot óvatosságának a tervvel kapcsolatban, hanem az olasz, a német és az osztrák tagállami képviselő is azt jelezte, hogy a tagállamok érintett cégeinek kell megvizsgálniuk azt, mi szerepel a saját gazpromos gázszerződéseikben, valamint hogy az orosz rendeletnek pontosan milyen hatása van a szerződések teljesítésére. A portál a konkrét forrását nem nevezte meg.

Az elszigetelődés folyamata évek óta zajlik, de rendkívüli módon felgyorsult az eltelt fél évben.