A fájdalmas nyugati szankciókra válaszul Oroszországnak csak saját valutájában kéne gázzal, olajjal és más nyersanyagokkal kereskednie. Aki gázt akar, találjon hozzá rubelt - vetette fel Vjacseszlav Volodin az orosz parlament alsóháza, a duma elnöke. Szerinte ki kellene bővíteni a rubelalapon elszámolt termékek listáját, javasolta például a műtrágya, gabona, étolaj, kőolaj, szén, a fémek és faanyagok felvételét. Dimitrij Peszkov Kreml-szóvivő támogatóan beszélt az elképzelésről.
Moszkva szeretne visszavágni a Nyugatnak az ukrajnai háború miatti büntetőintézkedésekért és korlátozni azok negatív hatásait. Ennek jegyében Vlagyimir Putyin múlt szerdán bejelentette, hogy a „barátságtalan országok” a jövőben csak rubelben fizethetnek az orosz gázért. Peszkov jelezte, hogy fokozatosan fognak áttérni a rubelalapú gázkereskedelemre, ám továbbra sem világos, hogy ezt hogyan kívánják megvalósítani. A Gazprom nem módosíthatja egyoldalúan az európai országokkal megkötött hosszútávú szerződéseket, amelyek általában euró- vagy dollárelszámolást irányoznak elő.
Putyin játszmája kockázatos, hiszen választásra kényszeríti az Európai Uniót: szerezzen rubelt az orosz jegybanktól és ezzel ássa alá saját szankciót vagy ha drágábban is, de alternatív forrásokból pótolja a kieső nyersanyagokat. Tekintettel a háborúellenes és cseppet sem oroszpárti európai közhangulatra, a második forgatókönyv tűnik valószínűbbnek. Ez esetben Putyin nyomásgyakorlása a visszájára sülne el.
Az Oroszországgal szembeni európai energiafüggőség megszüntetésének legnagyobb szószólója, Lengyelország tegnap mutatta be saját tervét. Mateusz Morawiecki miniszterelnök bejelentette, hogy heteken belül áttérnek a dél-afrikai és ausztrál szénre, illetve embargót vetnek ki az energiahordozó orosz importjára. Varsó mindent megtesz azért, hogy az év végére már orosz kőolajra se legyen szükség, a gázszállítmányokat pedig 2024-re tudják teljesen leállítani.
Lengyelország azt szeretné, ha más országok is követnék a példáját. Miután az orosz gáz, kőolaj és szén EU-ba való behozatalát tiltó javaslatok elbuktak mások mellett Németország és az Orbán-kormány tiltakozásán, a varsói vezetés új ötlettel állt elő. Morawiecki azt javasolta az Európai Bizottságnak, hogy adóztassák meg az orosz energiahordozók behozatalát.
Kedden teljesen leállt a Jamal-Európa gázvezeték, amelyen keresztül az utóbbi két hétben Lengyelország Németországon keresztül vásárolt orosz földgázt.