Arra kérte Vlagyimir Putyin orosz elnököt Donald Trump, hogy álljon elő a Biden-családot kompromittáló bizonyítékaival - írja a Sky News az interjú alapján, amelyet a a volt amerikai elnök adott a Just The Newsnak.
Donald Trumpnak régi, még a 2020-as elnökválasztási kampányban elővett vádja, hogy Joe Biden jelenlegi elnök fia, Hunter Biden mintegy három és fél millió dollárt kapott Moszkva néhai polgármestere, Jurij Luzskov feleségétől, Elena Baturinától, aki ezzel a pénzzel állítólag a volt alelnök, jelenlegi elnök kegyeit kereste. Ezt Donald Trump eddig semmiféle bizonyítékkal nem támasztotta alá, úgy tűnik, Vlagyimir Putyintól vár valamit, legalábbis megjegyezte, most, hogy az orosz elnök „nem éppen nagy rajongója” az Egyesült Államoknak, magyarázza el, mi is a helyzet a 3,5 millió dollárral, Ukrajnától ugyanis biztos, hogy nem fogunk választ kapni erre.
Trump calls for Putin to release dirt on the Biden family right now since now "he's not exactly a fan of our country" during new interview with Real America's Voice pic.twitter.com/Sp1gDVsSfr
— Aaron Rupar (@atrupar) March 29, 2022
A vád Hunter Biden 3,5 millió dollárjáról egy 2020 szeptemberében kiadott republikánus szenátusi bizottsági jelentésből származik, amely szerint Elena Baturina tanácsadásért utalta át a pénzt egy Rosemont Seneca Thornton nevű cégnek. Az nem világos, hogy az alelnök fiának mi köze ehhez a céghez, de egy hasonló nevűnek, a Rosemont Seneca Advisorsnak a társalapítója és a vezetője volt. A szenátusi bizottság semmiféle visszaélésnek nem bukkant a nyomára az ügyben.
Donald Trump másik vádja szerint Joe Biden 2014-ben még amerikai alelnökként egy egymilliárd dolláros segély megvonásával fenyegette meg Petro Porosenko akkori ukrán elnököt, ha nem a fiát, Hunter Bident nevezik ki az ukrán gázipari cég, a Burisma Holdings igazgatótanácsi tagjának. Hunter Biden 2014-től 2019-ig viselte is a tisztséget, Donald Trump szerint pedig Joe Biden alelnökként nyomást gyakorolt az ukránokra, hogy váltsák le a Burisma Holdings ellen vizsgálódó Viktor Sokin főügyészt. Utóbbi 2016-ban meg is történt, a kijevi parlament leváltotta a korruptnak tartott főügyészt, arra azonban nincs bizonyíték, hogy Joe Biden nyomást gyakorolt volna ezért a fia védelmében, és arra sem, hogy az ukránok valaha vizsgálták volna a fia ügyeit.
A gyanút, hogy Hunter Biden 183 ezer dollárt kapott volna a Burisma Holdings igazgatótanácsi tagjaként vizsgálta a republikánus szenátusi bizottság is, de sem talált kivetnivalót az akkori alelnök magatartásában. Akinek elég sokba került az ügy, az Donald Trump volt, aki ellen hivatali visszaélés és a kongresszus akadályozása miatt elmozdítási eljárást is indítottak, amiért a megítélt katonai segély visszatartásával zsarolta Ukrajnát, ha a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vezette kijevi hatalom nem indít vizsgálatot a Biden-család állítólagos üzelmei miatt. 2019. december 19-én a képviselőház meg is szavazta az elmozdítást, amely azonban 2020. február 5-én megbukott a szenátusban.