Se szeri se száma azoknak a jótanácsoknak, amelyek arra hívják fel a figyelmünket, milyen hasznos a méregtelenítés szervezetünk számára. Szerencsére, ha beütjük valamelyik internetes keresőbe a ,,méregtelenítés” szót, az első helyeken olyan cikkek jelennek meg, amelyek figyelmeztetnek, ne dőljünk be kritikátlanul önjelölt ,,dietetikusok” tanácsainak, árnyaltan, orvosi ismeretek birtokában járják körül a témát. ,,Már maga a fogalom is félrevezető, hiszen a méregtelenítés - a detoxikálás - fogalma a szervezetbe került életveszélyes vagy toxikus anyagok eltávolítását jelenti, amelyhez kórházi körülmények és orvosi felügyelet szükséges. Leggyakrabban a gyógyszerek, a kábítószerek, az alkohol és a háztartási vegyszerek okoznak mérgezéseket. Ezeket a vegyületeket semmilyen <<méregtelenítő>> kúrával nem lehet eltávolítani testünkből, súlyos, életveszélyes állapotot is előidézhetnek, ezért kell mielőbb orvoshoz fordulni. Az alternatív gyógyászatban végzett tisztítókúráknak, <<méregtelenítő>> kezeléseknek nem bizonyított a hatásossága, tehát tudományosan igazolt, reprodukálható eredményekkel alátámasztott hatásuk nincs” - tudható meg a webbeteg.hu cikkéből.
A BBC-n megjelent hosszabb írás részletesen tárgyalja, milyen problémákat vet fel, ha időszakosan hirtelen böjtölni kezdünk, megvonunk magunktól bizonyos ételeket és egészségesekkel, sőt ételkiegészítőkkel helyettesítjük őket abban a hiszemben, ezzel egészségünket védjük. A legnagyobb baj, hogyha bizonyos ételeket kihagyunk, mert ,,mérgeket” tartalmaznak, akkor valószínűleg alapvető tápanyagokat sem viszünk be a szervezetünkbe. ,,Az igazság az, hogy nincs semmi szükségünk arra, hogy megtisztítsuk, méregtelenítsük magunkat, egy ilyenfajta diétának nem lesz meg a kívánt hatása” - mondta Bernadette Moore táplálkozástudós. Az, hogy böjtöléssel megszabadulunk mérgektől, nem igazolható tudományosan, és arra is kevés bizonyíték van, hogy így fogyni lehet - és ez az, ami miatt sokan bevállalják a méregtelenítő diétát.
"Amikor böjtölünk, fehérjét, vitaminokat, ásványokat és alapvető mikrotápanyagokat vesztünk. Ezért szükséges, hogy újra rendesen együnk, ami miatt visszahízunk, tehát a súlyvesztés csak időleges" - magyarázta Moore. Ráadásul egyes szerek, például amelyek a hashajtó hatású szennát tartalmazzák, kifejezetten károsak lehetnek a belekre. Az FDA, az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal nyilvántartja azokat az eseteket, amikor káros étrendkiegészítő szer miatt kórházba kerül valaki, vagy ha forgalomba kerül mérgező tartalmú étrendkiegészítő. Ezek, ha rossz minőségűek, ha illegális forrásból származnak, károsíthatják a májunkat. Ha étrendkiegészítőt fogyasztanánk, ügyeljünk arra, hogy ellenőrzött forrásból származzon, és a mennyiségre is figyelni kell, még akkor is, ha minden összetevője engedélyezett. Különösen a homályos hátterű webhelyekről származó termékekkel kell óvatosnak lenni, főleg ha túl szépnek hangzanak az állítások róluk.
Ha a májunk és a vesénk - ha egészséges - folyamatosan végzi a dolgát, megszűr mindent, amit fogyasztunk és kiválasztják belőlük azt, amire nincs szükségünk. ,,Az egészséges étrendnek része a fehérje, a szénhidrátok, az egészséges zsírok, a vitaminok, ásványok. A legjobb, amit tehetünk a májunkért, hogy nem iszunk alkoholt és nem fogyasztunk sok zsírt. Kevesebb alkohol, zsír, koffein, feldolgozott, előkészített élelmiszer jót tesz az egészségnek, de a böjtölés nem" - hívja fel a figyelmet Moore.