Soha még ilyen nagy mértékben nem nőtt az államháztartás hiánya egyetlen hónap alatt, mint idén novemberben. A Pénzügyminisztérium közlése szerint egyhavi deficit 1009 milliárd forint volt, így az november végére elérte a 3931 milliárd forintot. A költségvetési törvény szerint az idei hiány 2287 milliárd forint lehetne az év végén – vagyis az éves hiány 171 százalékát már összehozta a kormány. A költségvetési törvény hiánycélját a kormány nem kívánja betartani, amit költségvetés törvényes végrehajtásért felelős szervezetek – Költségvetési Tanács, állami Számvevőszék és a parlament ezt el is néz a kormánynak. A költségvetési törvénybe épített gumiparagrafusok lehetővé tesznek több tucat kiadási tétel túllépését, így a kormányzati okoskodás szerint a hiányt sem kell betartani.
Az egyhavi 1009 milliárd forintos hiány minden idők rekordja, annak brutalitását jól jelzi, hogy 2019-ben egész évben 1200 milliárdos volt a deficit – most kormány összehozta úgy, hogy közben 6,1 százalékkal nőtt a magyar gazdaság. A legsötétebb válságévekben 2008-2009-ben vagy akár tavaly a Covid-járvány alatt sem volt példa ilyen mértékű egyhavi hiányra.
A mostani deficit oka egyértelműen már a választás előtti pénzszórás. Eddig egyébként a legmagasabb egyhavi hiány rekordját is az Orbán-kormány állította be 2016-ben, amikor is az év végi pénzszórés jegyében 907 milliárd forintot égetett el. Most még csak közeleg az év vége – így nem lehet tudni, hogy decemberre még mekkora hiányt csinál a kabinet.
A Pénzügyminisztérium hagymázas közleménye szerint a magas hiány családvédelmi, adócsökkentési és beruházásösztönző intézkedései okozzák, amelyek szerintük „nagyban segítik a gazdaság újraindítását, és tompítják a negatív külső hatásokat”. A kormány novemberben indított a pénzesőt a nyugdíjasok felé: a kiegészítő emelések mellett novemberben kapták kézhez a jogosultak a nyugdíjprémiumot, melynek összege idén egységesen 80 000 forint. A novemberi intézkedések mintegy 250 milliárd forintos költségvetési kiadással jártak – írták. Ezeken felül lényeges kiadásként jelentkezik a közúti fejlesztésekre fordított 234,5 milliárd forint, a közlekedési ágazati programokra fordított 181,2 milliárd forint, a Magyar Falu Programra fordított 162,7 milliárd forint és a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásra kifizetett 95,3 milliárd forint is.
A PM nem mert becslést adni arra, hogy az év végén – vagyis bő két hét múlva mekkora lesz a államháztartás hiány, a közleményük annyit jegyzett meg, hogy kormány továbbra is csökkenő hiány- és adósságrátával számol, vagyis, hogy a deficit nem lesz magasabb a GDP nyolc százalékánál. A mostani 3931 milliárd a GDP idénre várható GDP hét százalékának felel meg. Ugyanakkor az államadósságkezelő 4000 milliárd forintos hiány megfinanszírozásra készült fel – így ez alapján elvileg már decemberben nem nőhetne a hiány.