emberi jogok;Egyesült Államok;Nyugat;Törökország;

- Kihúzták a gyufát a nagykövetek, Erdogan haza zavarta őket

Ezzel újabb mélypontra taszította Törökország és a Nyugat viszonyát.

Tíz ország, köztük az Egyesült Államok, Németország, Franciaország és négy további NATO-szövetséges nagykövetének kiutasítását rendelte el Recep Tayyip Erdogan, ami újabb mélypontra taszíthatja Törökország és a Nyugat viszonyát. A diplomaták azzal húzták ki a gyufát, hogy egy hete közös közleményben szólítottak fel Osman Kavala szabadon engedésére. A politikai aktivizmusáról ismert üzletembert több mint négy éve tartják fogva ítélet nélkül. Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) már 2019 decemberében a szabadon bocsátására kötelezte Törökországot, ám ezt a hatóságok nem hajtották végre.

Kavalát a Gezi park átalakítása elleni 2013-as isztambuli  tüntetések szervezésével vádolják valamint azzal, hogy szerepe volt a 2016-os puccskísérletben. Előbbi ügyben tavaly felmentették, de másodfokon a bíróság újratágyalást rendelt el. Emberi jogi szervezetek koncepciós pernek minősítették az eljárást, az ankarai vezetés és az ahhoz kötődő média azonban tényként kezeli az üzletember bűnösségét - ezért okozott körükben akkora felháborodást a nyugati országok kiállása.

A Kavala elengedését szorgalmazó nagyköveteket múlt hétfőn behívatta a török külügyminisztérium, azonban Erdogan csütörtökön már arra utalt, hogy haza is küldhetik őket. Végül szombaton egy kormánypárti gyűlésen, ujjongó tömeg előtt jelentette be, hogy ajtót mutatnak az “arcátlan” diplomatáknak, akik “egy ágyba bújtak Soros György török emberével”. Az elnök visszautasította, hogy a közös közleményben burkoltan megkérdőjelezték az igazságszolgáltatás függetlenségét. “Ez nem egy törzsi állam, ahogy Önök gondolják” - üzent a nagyköveteknek, akiket választás elé állított: “Vagy megértik, vagy elhagyják Törökországot.” Erdogan ezzel nyitva hagyta a lehetőséget a visszakozásra.

Az államfő harcias retorikája leginkább a hazai közvéleménynek szól: keménynek kell mutatkoznia, mert népszerűsége folyamatos mélyrepülésben van. Nem kizárt azonban, hogy az ankarai kormány a háttérben a nézeteltérések elsimítására fog törekedni, erre utal, hogy a  külügyminisztérium egyelőre egyik nagykövet kiutasítását sem kezdeményezte hivatalosan. A konfliktus élezése most öngól lenne, mivel Törökország jelentős csúcsértekezletek előtt vágná el magát nyugati szövetségeseinél. Jövő hétvégén tartják Rómában a G20-as találkozót, amelyen Erdogan szeretne négyszemközti megbeszélést Joe Biden amerikai elnökkel, vasárnap pedig Glasgowban elkezdődik az ENSZ klímaváltozásról szóló konferenciája, a COP26.

Romániában a kormány- és az egészségügyi válság párhuzamosan bontakozott ki szeptember elejétől.