Egészen mostanáig az egészségügyi válsághelyzet, a naponta több mint négyszáz, időnként több mint ötszáz Covid-19 miatti haláleset, a megtelt kórházak és a már külföldre szállított súlyos betegek sem hoztak radikális változást a megrögzötten oltásellenes lakosság körében, bár kétségtelenül emelkedett az oltásra jelentkezők száma. A nyári 4-5 ezerről 50 ezer körülire ugrott a naponta igényelt vakcina, de ebbe már a harmadik oltásra jelentkezők is beletartoztak. Péntek óta azonban sorok kígyóznak az oltóközpontok előtt, szombaton 127 305 ember kapta meg a védőoltást, közülük 91 665-en az első dózist.
A rekordmagas oltási hajlandóság elsősorban annak az elképesztő késéssel meghozott kormányzati döntésnek köszönhető, miszerint hétfőtől védettségi igazolvány nélkül a gyógyszertárakon és a nem a plázákban lévő élelmiszerboltokon kívül gyakorlatilag sehová sem léphetnek be oltatlanok. Az iskolákat is bezárták két hétre, kültéren is kötelezővé tették a maszkviselést és éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el az oltatlanok számára.
Romániában a kormány- és az egészségügyi válság párhuzamosan bontakozott ki szeptember elejétől. A bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott, s így korlátozott jogkörűvé vált ügyvezető kormány, de az államfő és a parlament sem tett semmit a helyzet kezelésére, mígnem egyetlen hét alatt többen vesztették életüket a pandémia miatt, mint az 1989-es forradalomban vagy az 1977-es földrengésben. Miközben tombolt a járvány és összeomlott az egészségügyi ellátás, a pénteki döntésig a magánrendezvények – esküvők, keresztelők – is engedélyezettek voltak, és rendszerint tömeges fertőzéssel végződtek.
A szombati járványügyi adatok némi javulást mutattak, „csupán” 11725 új fertőzést és 389 halálesetet jeleztek, miközben a hét során volt olyan nap is, amikor a 18 ezret is meghaladta az új fertőzések és ötszáz fölött volt az elhalálozások száma. Hétvégeken azonban rendszerint jobbak az adatok, Raed Arafat belügyi államtitkár, a válságstáb vezetője szerint a következő héten derül ki, sikerült-e megfékezni valamennyire a vírus terjedését.
Egyelőre katasztrofálisak az állapotok. A kórházakban sehol sincs szabad hely, Magyarországon kívül már Lengyelországba és Ausztriába is szállítanak koronavírusos betegeket. A bukaresti ortodox érsekség a hatóságok rendelkezésére bocsátotta halottas kápolnáit, mivel a kórházak halottasházaiban már nincs hely, és nem csak a fővárosban vannak ilyen gondok.
A riasztó hírek között a legijesztőbb: egyre komolyabban merül fel annak a lehetősége, hogy a Sars-Cov-2 új koronavírusnak kialakulhatott egy romániai variánsa. A Iasi-i járványkórház vezetője bejelentette, hogy mintákat gyűjtöttek olyan betegektől, akik némiképp eltérő és súlyosabb tünetekkel érkeztek a kórházba. A vizsgálatok eredménye két hét múlva várható. Több román járványügyi szakember szerint fennáll a veszélye, hogy új mutáció fejlődött ki. Mintegy három hete figyeltek fel sajátos tünetekkel kórházba kerülő betegekre, náluk a vírus sokkal agresszívebben jelentkezett.