történelem;ősember;neandervölgyi;

- Túl a Neander-völgyön

A neandervölgyiek halottaikat rituálisan temették el, tehát valamilyen túlvilágban is hihettek. Nem voltak durva barlanglakók, „trogloditák”, ahogy korábban leírták őket. Ők voltak az első európaiak.

Amióta kedvenc napilapom egy ifjú neandervölgyi ember rekonstruált képét közölte, tudom, hogy be kell számolnom egy viszonylag új, angol nyelvű könyvről, amely alaposan körüljárja kihalt ős-unokatestvéreink világát. Először azonban szögezzük le: nem igaz, hogy kihaltak. Az emberiség nagy része legalább két százaléknyi neandervölgyi gén tulajdonosa – mindazok, akik nem tisztán fekete-afrikaiak. Rebecca Wragg Sykes ősrégész és tudományos író nyolcéves munkájának eredménye a vaskos könyv, amely a Rokonság: A neandervölgyiek élete, szerelme, halála és művészete (Kindred: Neanderthal Life, Love, Death and Art) címet viseli. A kötet körülvezet rokonaink és őseink hajdani világán, megismertet képességeikkel, szokásaikkal, képességeikkel.

Vitairat a könyv, cáfolja a tévhitet, miszerint a 160 éve felfedezett rokonok primitív, durva teremtmények lettek volna. Nem feltűnően, de különböztek a modern embertől. Alacsonyabbak voltak, izmosabbak. Megkülönböztette őket kiugró szemöldökcsontjuk, és a tarkójukon is csontkinövések voltak. Az ásatásokból tudjuk: ezek az őseink is képesek voltak összetett szerszámokat, fegyvereket készíteni, tudtak tüzet csiholni és ruhákat készítettek maguknak az elejtett állatok bőréből. Legalább 350 ezer éve hagyták el Afrikát és belakták a világot a brit szigetektől az Arab-félszigeten át Kelet-Ázsiáig. A szerző szerint régészeti leletek bizonyítják, többgenerációs családokban éltek és sérült, beteg tagjaikat ápolták, életben tartották. Beszéltek. Egyébként képtelenek lettek volna önmaguknál jóval nagyobb állatokat levadászni és a zsákmányt feldolgozni. A neandervölgyiek halottaikat rituálisan temették el, tehát valamilyen túlvilágban is hihettek. Nem voltak durva barlanglakók, „trogloditák”, ahogy korábban leírták őket.

Ők voltak az első európaiak. A modernnek nevezett emberek és a neandervölgyiek együttéléséről és az előbbiek kihalásáról sokféle tudományos feltételezés/találgatás van. Korábban azt gondolták, hogy a Homo sapiens jobb vadászati módszereivel, nagyobb szervezettségével kiszorította, sőt kiirtotta a korábban érkezetteket. Ma ezt vitatják. Van olyan feltételezés, amely szerint a neandervölgyiek genetikailag nehezebben alkalmazkodtak a változó időjárási körülményekhez, esetleg egy hatalmas nagy, 40 ezer éve történt vulkánkitörés okozta lehűlés végzett velük. Egy másik – ma népszerű – elmélet egy járványos betegséggel magyarázza eltűnésüket. Sok a bizonytalanság azt illetően, mikor szűnt meg a neandervölgyi lét Európában, hiszen az ősrégészeti leletek korát nehéz pontosan meghatározni. A rokonságról szóló könyv számomra két legfontosabb üzenete az, hogy valójában a Homo sapiens két alfajáról van szó. A neandervölgyiek nem voltak „más fajúak”, egyébként nem hordoznánk genetikai örökségüket, mint amilyen a világos bőr, a kék szem, a vörös haj. A másik üzenet ennek folytatása, tehát az, hogy az örökség bennünk van, nem is lehet kihalásról beszélni.

A genetikai régészet napról napra fantasztikus eredményekkel áll elő. Egyszerre politika, üzlet és tudomány. A köznapi, üzleti változata úgy működik, hogy kíváncsi emberek elküldik cégeknek genetikai mintáikat, és postafordultával megtudják, őseik honnan származnak, hány százalékos bennük a brit, cseh, vagy a mongol eredet. Jó játék és sokaknak okoz meglepetést. Családok hökkennek meg, mert a kutatók által közölt származás ritkán esik egybe a családi emlékezettel, vagy a pár nemzedékre visszamenő iratok tanulságával. Ugyanezt végzik el néha az archeológusok, néha politikai megrendelések alapján. Nálunk is felbukkant pár ilyen archeogenetikai szenzáció. Hogy ezekből mire lehet következtetni, igazolnak-e régi tételeket, mítoszokat, meséket – nem tudom. Előbb-utóbb majd a tudomány konszenzusra jut, remélem ebben is.

De térjünk vissza a sokkal izgalmasabb kutatásokhoz, amelyek a neandervölgyiek és más emberősök világjárását és találkozásait követik. Nagy tudományos szenzáció volt a szibériai Altáj hegység Gyenyiszova-barlangjának (ezt egy ott élt Gyenyisz nevű szentéletű orosz remetéről nevezték el) leletegyüttese. Ott azonosítottak egy új emberőst, a gyenyiszovai embert. Róluk egyébként kiderült, hogy egészen közeli találkozásai és így utódai voltak az ott is felbukkant neandervölgyieknek. A barlangban az elmúlt több tízezer évben sokféle ember és emberős is megfordult. Gyenyiszovai géneket is találtak az emberiség jelentős részénél, ahogy keresik a legutóbb Kínában azonosított emberős a Homo longi, azaz a „sárkányember” esetleges mai leszármazottjait. Ez a legújabb szenzáció. Legalább akkora, mint amilyen a pár éve egy Indonéziához tartozó szigeten megtalált apró floresi ember, közkedvelt nevén a „hobbit” körül keletkezett.

Az ősrégészeti leletek egyre-másra változtatják meg elképzeléseinket elődeinkről. Egy olaszországi lelőhelyen nemrég 400 ezer éves csontszerszám együttesre bukkantak, amelyből kiderült: a korai neandervölgyiek különböző feladatokra szánt eszközöket készítettek egy ott élt, azóta kihalt elefántfaj maradványaiból. Egy másik minapi beszámoló egy marokkói barlang leleteit elemezve kijelenti: 120 ezer éve elég összetett módon készítettek állatbőrökből, főleg kutyafélék bundájából ruhát maguknak az ott élők. Van olyan adat is, amely 170 ezer évesre teszi a ruhakészítés kezdeteit. Ezeknél nem kevésbé izgalmasak azok az ősrégészeti kutatások, amelyek arról szólnak: az ősi emberek alkalmazkodtak koruk klímakatasztrófáihoz, s ha nem volt más változás, a korábbinál kedvezőtlenebb éghajlati körülmények közé is elvándoroltak.

Ezekből a felfedezésekből fantasztikus történet áll össze. Az ember története úgy hárommillió éves - olvasom valahol. Őseink hullámokban hagyták el afrikai őshazájukat, hogy sokasodjanak, benépesítsék a Földet, s különböző rokonságokat alkossanak, amelyek szétváltak, majd újra találkoztak. Mindnyájan ezeknek a kalandozóknak, nagy túlélőknek, feltalálóknak az utódai vagyunk. Lehet genetikai vizsgálatot csináltatni, de van egy egyszerű módszer: simítsa végig a tarkóját! Ha ott egy kis csontdomb emelkedik, legyen büszke neandervölgyi ősére.

A Vörös Imre nevéhez fűződő elképzelés szerint az Országgyűlés az első munkanapján megsemmisíti az Alaptörvényt oly módon, hogy az ország működéséhez minimálisan szükséges rendelkezéseket az új alkotmány életbe lépéséig hatályban tartja.