Baromi jó, hogy végre egy olyan világban élünk, amelyben kíváncsiak a véleményünkre. Most is ülhetünk az asztalnál, és konzultálhatunk a kormánnyal a válság utáni életről. Megható ez a bizalom, demokratikus szellem. 14 nehéz kérdésben foglalhatunk állást. Az ember úgy érzi, az augusztus 25-i határidőig nem is fogja tudni átrágni magát rajtuk. Hiszen már az első megizzaszt. Ki képes megmondani, hogy megváltozik-e, veszélyesebb lesz-e a világ a válság után? Pedig ezt nagyon meg kell hányni-vetni, mert ha nem lesz veszélyesebb a világ, akkor Magyarországot se kell megerősíteni, úgy viszont a kérdőív szerint már szükségtelen a minimálbér-emelés, a családtámogatások, a nyugdíj, a munkát terhelő alacsony adók alkotmányos védelme. Akkor most mi legyen? Nehéz megmondani valamit, amiről a kormánynak sincs lövése. Még szerencse, hogy azért sok mindent tud, és így könnyebb a válasz. Tudja például, hogy Brüsszel a járvány után vissza fog élni hatalmával, hazánk elleni eljárásokkal kényszerítené ránk akaratát, új adókkal velünk akarja megfizettetni a multik miatti klímaváltozás költségeit, míg Soros György a szervezetein keresztül nemzetközi támadást fog indítani a gyermekvédelmi törvény elfogadása, illetve az illegális migráció elutasítása miatt. Na, ez már jó támpont. Megbirkózunk a feladattal. Csak hát már ott tornyosulnak előttünk népszavazási kérdések is. Bár azokkal talán kevesebb lesz a gond. Szálljanak le ezek a mindenféle szervezetek a gyerekek szexuális átneveléséről! Főleg akkor, ha tényleg vannak. A karácsonyos témáknál pedig már lehet hegyezni az egyetértő „igen”-eket. Ingyenes antitest-teszt legyen, Európai Ügyészség oké, gyorsforgalmi út üzemeltetését naná, hogy nem engedjük át, Fudanról szóló törvényt kukába, és hát jó, legyen kilenc hónap a fizetett álláskeresés. Megbeszéltük.
Ezzel akkor megvolnánk, a politikát kiszolgáltuk. De a média is kíváncsi a véleményünkre. Ha éppen nincs kormánypárti hangulatunk, és az ATV-re kapcsolunk, A nap hírében várnak a nap kérdésével. Hogy egyetértünk-e valamivel. Mondjuk azzal az uniós megállapítással, hogy a magyar gazdaság és a politika összefonódása kockázatokat jelent. 85 százalék bólintott rá! Viszont 89 százalék nem helyeselte a kormány lépését, hogy nem állapodott meg a Norvég Alappal, és így elestünk 77 milliárd forint támogatástól. És jól megkavartak a népszavazással is. A kormányéval. Valóban, ha az embert kicsit belegondoltatják szakértők, rájön, hogy ez az öt kérdés a szexuális nevelésről igencsak ostoba, nem az életből fakad, van az egészben valami homofób illat, és Gulyás Gergely téved, semmiképpen sem alkalmas arra, hogy megerősítse az ország pozícióit. Csak hát akkor az előző napi kérdésre, hogy részt veszünk-e a népszavazáson, rossz választ adtunk, mármint, ha a 24 százaléknyi „igen”-t támogattuk. De visszagondolva, miért támogattuk volna? Nem, dehogy veszünk részt. Egy gonddal kevesebb.
Ám amit a legjobban vár a csatorna válaszokra kész nézője: a Heti Napló. Egy hétig kell izgatottan várakoznia a közéleti magazinműsorra. Az ajánlókban a műsorvezető, Sváby András napról napra gerjeszti az érdeklődést, és biztosítja, a következő adásban is meg fogják kérdezni valamiről, és a kérdés, mint mindig, ütős lesz. Ráadásul a szavazók között még jutalmakat is kisorsolnak. És végre eljön a vasárnap este hét óra. Sváby felbukkan, sorolja a műsor témáit, jól van, biztos jók, gyerünk már, és végre elénk tárja az ütőst. Ott vibrál válaszunkra éhesen a képernyő felső részén, megszólal a műsorvezető érdes hangján, alatta a telefonszám és az „igen” meg a „nem” sms-szöveg. Gyerünk, pokoli feszült a helyzet, mert már hétezren szavaztak, pedig forró, nyári vasárnap van, az ember azt hinné, senki se néz tévét, de nem, jönnek a vélemények, épp 85 százalék igen, 15 nem az állás, de ezt még változhat, hiszen másodpercenként nő az üzenetküldők száma. Már csak annyi van hátra, hogy megnézzünk egy elképesztően jó, tartalmas, pergő magazint, és kiderül az eredmény. Őrület, tizenkétezerre nőtt a szavazatok száma, és igen, változott az arány, 87-13! Ki gondolta volna? Ilyen kérdésnél: Ön szerint legyen előválasztási miniszterelnök-jelölti vita? 87 százalék igen az ATV-n! És mik vannak itt máskor is: Ön szerint helyes, hogy milliós büntetéseket kapnak a képviselők Kövér Lászlótól? (7-93) Szerepelhet-e egy törvényben a pedofília és a homoszexualitás? (8-92) Elképzelhetőnek tartja, hogy embereket törvénytelenül hallgatott le és figyelt meg a magyar kormány? (96-4) Ön szerint elszabadultak az árak? (99-1!)
Ellendrukkerek persze mindig vannak. Arra is képesek, hogy az ajánlót nézve beordítsanak Svábynak: Menj a francba az ütőssel! Ők nem értik, milyen fontos, hogy megérezzük az egységet. Hogy vannak még kérdések, bármennyire célzottak, manipuláltak is, amelyekről ugyanazt gondoljuk a csapatban. Szemfényvesztés? Igen. Jobb lenne nélkülük egy műsor vagy a közélet? Biztos, ha megvalósulna, hogy mi kérdezhessünk a főnökünktől, a hivataloktól, a politikusainktól, és ők ne csak eltűrjék, hanem válaszoljanak is: legalább egy igennel vagy nemmel.