Sokunkkal előfordulhatott már, hogy újra és újra elmentünk egy mozgalmas tér vagy egy izgalmas épület mellett, ám szinte észre sem vettük a hétköznapok iramában, mígnem váratlanul ráirányult a figyelmünk, s másként kezdtük el szemlélni, újdonságként felfedezve évek-évtizedek óta meglévő értékeit. Így lehet ez számos fővárosi helyszín mellett a Városligetben megbújó Vajdahunyadvárral is, amelyet ezúttal a Tündérvár. A 125 éves Magyar Mezőgazdasági Múzeum a művészetben című kiállítás állít rivaldafénybe.
A honfoglalás ezredik évfordulóján, 1896-ban a Magyar Mezőgazdasági Múzeum számára Darányi Ignác földművelésügyi miniszter által építtetett Vajdahunyadvárat Alpár Ignác műépítész tervezte, aki különböző stílusú magyar műemlékek elemeiből álló, mégis harmonikus egységként működő várpalotát képzelt el a Széchenyi-szigetre. Nem meglepő talán, hogy a változatos megjelenésű épületegyüttest Tündérvárként is emlegetik, miként az sem, hogy sokakat inspirál: képző- és iparművészeti alkotások sokasága jeleníti meg – ezekből nyújt válogatást a tárlat.
A múzeum gyűjteményeiben a legnagyobb részt a sokszorosított grafikai technikával készült Vajdahunyadvár-ábrázolások képezik – rézkarcok, ex librisek (a könyv kötéstáblájának belső oldalára ragasztott könyvjegy) –, de számos festmény, plakát és más iparművészeti munka is található itt. Láthatunk ajándék- és használati tárgyakat, gyufásdobozokat, bélyegeket, képeslapokat, dísztányérokat, érméket és gobelineket. Helyet kapott a tárlaton többek közt Körmendi Ferenc gyufapálcika makettje, Környei László különböző eredetű, színű és fajtájú fadarabkákból összeálló intarziaképe, Elekes Attila André a Városliget egyes helyszíneit megjelenítő bélyegsorozata, Tettamanti Béla linómetszete, Olexa József rézkarcai és az építést művezetőként felügyelő Jámbor Lajos akvarelltechnikával készült panorámája.
Ám a legizgalmasabb mégis az, hogy a kiállítóteret elhagyva tehetünk egy sétát a környéken és testközelből fedezhetjük fel mindazt, amit néhány pillanattal korábban festményeken, grafikákon, bélyegeken láthattunk.
Infó:
Tündérvár. A 125 éves Magyar Mezőgazdasági Múzeum a művészetben.
Vajdahunyadvár Galéria
Nyitva: július 25-ig.
Kurátor: Matits Ferenc