;

önkormányzat;Karácsony Gergely;főváros;gyűlés;Dorosz Dávid;

- „Ez itt most egész Budapest kicsiben”

Történelmi eseményként jellemezték a fővárosi önkormányzatnál most először megrendezett közösségi gyűlést a városvezetők.

– Ha néhány éve megkérdezik tőlem: mit szólnék ahhoz, hogy budapestiek önként két hétvégét is eltöltenek a klímastratégiáról vitatkozva egy civil gyűlés keretében, valószínűleg csak nevettem volna. Holott az ügy és az eszköz is a lehető legkomolyabb – köszöntette Karácsony Gergely az első közösségi gyűlés résztvevőjét szombaton a Városháza „tanácsteremnek” berendezett udvarán.

A főpolgármester úgy folytatta: A klímaváltozás már itt kopogtat az ajtónkon, és jelentősen befolyásolja a mi életünket és a gyerekeink jövőjét. Az eszköz amit használunk ósdi, divatjamúlt, úgy hívják, demokrácia.

A demokrácia válságára azonban soha nem az a válasz, hogy kevesebb kell belőle, hanem az, hogy több részvételiség.

De nem az a formája, amikor végtelenül bonyolult kérdésekre végtelenül primitív válaszokat adunk és elvárjuk, hogy erre még bólogassanak is. Hanem adunk a polgároknak információt, tudást, szakértelmet, valamint lehetőséget az eszmecserére, hogy ezek eredményeként alakuljon ki az a döntés, amit azután képviselni fogunk – tette hozzá Karácsony Gergely.

A nagy, kerek asztalok körül 50, véletlenszerűen kiválasztott budapesti polgár ül, előttük vaskos mappa, benne az előttük álló programhoz való útravalóval. Minden asztal mellett a filmekből (is) jól ismert tábla, rajta a nagy üres papírral, amelyre felvázolhatják az asztaltársaság fontosnak ítélt gondolatait, a felmerülő kérdéseket. A közös útkeresésében, a kialakuló viták, illetve a kezdeti félszegség kezelésében képzett facilitátorok (csoportos megbeszéléseket levezető szakemberek) segítik őket. Míg a felvetett témában való elmélyülést meghívott szakértőkkel biztosítja a rendezvényt a fővárosi önkormányzattal közösen szervező DemNet Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány. 

A Városháza kétségtelenül kitett magáért. A terített asztalokra jutott kávé, a résztvevőknek névtábla, sőt az egyik fázósabb részvevőnek külön hoztak egy asztalterítőt vállkendőnek.

Az egyik szélső asztaltársaságot faggatva kiderült, hogy mi hajtotta őket ide a szombat reggeli eszmecserére. Klári a téma, a klímavédelem fontosságát említette, mondván a probléma az életünk részévé vált. A körülbelül feleannyi idős Misi azért jelentkezett, mert ilyen típusú rendezvény még soha nem volt, „elsőnek lenni pedig mindig érdekes, főként, hogy még szövegelhet is”. A kiválasztás menete is rendben volt szerintük: legfeljebb a végén kellett kicsit gyors tempóban kitölteni egy csomó papírt, de ez még belefért szerintük.

Történelminek nevezte az eseményt Kerpel-Fronius Gábor, részvételiségért felelős főpolgármester-helyettes is, aki hangsúlyozta: Budapest új vezetése kísérletező kedvű, új utakat és eszközöket próbálnak ki, hogy ezek révén kerüljenek egyre közelebb az önkormányzat jobb működéséhez. A szombati közösségi gyűlés mellett, jövő héten indul a részvételi költségvetés, amelynek során azt szeretnék feltérképezni, hogy milyen feladatok elvégzésére költenének többet a fővárosiak. A részvételiség harmadik formája a közösségi tervezés, amely egy park, utca, városrész rendezéséhez vár ötleteket és véleményeket a helyiektől. Ilyen indult a Gellérthegy parkjának, vagy például a Római-partnak az újragondolására.

Ez itt most egész Budapest kicsiben, Önök reprezentálják a fővárosiakat. Ez hatalmas erő és lehetőség a demokrácia megnyitására, a politikusok és a polgárok közötti kapcsolatok építésére – összegzett Bördős Éva, a DemNet Alapítvány igazgatója, aki szerint minden részt vevő legyen büszke magára, mert valami nagyon újat és igazat hoznak létre.

A mostani és a következő szeptemberi hétvégén megrendezendő közösségi gyűlés résztvevői által megfogalmazott javaslatokat a fővárosi önkormányzat figyelembe veszi majd új klímastratégiájának megalkotásakor. 

A klímaváltozás nem csupán a jegesmedvékről szó, a nyári hőség, a villámárvizek okán már Budapest lakó is saját bőrükön érezhetik, hogy mennyire nagy kihívás elé nézünk a nem is túl távoli jövőben

– fogalmazott Dorosz Dávid klímavédelmi és fejlesztési főpolgármester-helyettes.

Szűrés, fizetésA közösségi gyűlésen az élet minden területéről érkező emberek gyűlnek össze, hogy fontos ügyekről beszéljenek – ebben az esetben ez az ügy a klímaváltozás. A gyűlésen a résztvevők új ismereteket szereznek a témáról, megosztják a gondolataikat egymással, végül ajánlásokat tesznek arra, hogy milyen módon kezeljük a problémát. A közösségi gyűléseket számos helyen használják a világon – többek között Lengyelországban, Írországban, Belgiumban – hogy segítsék a kormányok, parlamentek és önkormányzatok munkáját. A gyűlést egy független civil szervezet, a DemNet Demokratikus Jogok Fejlestéséért Alapítvány részvételével és koordinációjával bonyolítja le a Fővárosi Önkormányzat. A résztvevőket több lépcsőben választják ki, hogy reprezentálják Budapest lakosságát. Első lépésként meghívót küldtek tízezer véletlenszerűen kiválasztott embernek. Közülük minden 18 évesnél idősebb budapesti lakos jelentkezhet, kivéve például, ha politikai párt vezető testületének tagja, tisztségviselője, alkalmazottja, politikai felsővezető, államtitkár, országgyűlési vagy önkormányzati képviselő, polgármester, illetve alpolgármester. A jelentkezők közül választanak ki ötven embert, figyelve arra, hogy a gyűlés valóban reprezentálja Budapest lakosságát. Az étkezésen kívül a szervezők 40 ezer forint adómentes juttatást biztosítanak minden résztvevőnek.

Az éjszakák már hűvösek maradnak, csütörtökön már csapadék is eshet, péntekre pedig várhatóan tíz fokkal visszaesik a hőmérséklet.