Gyanítom, hogy nem én vagyok az egyetlen, aki hazánk történelméről kétségbeejtően keveset tudok. A világháború utáni tankönyvek elfogultsága a felnövekvő nemzedék számára nem tudott hiteles képet festeni. Nem szívesen olvastam a legváltozatosabb ideológiák szolgálatában álló történelemkönyveket.
Ezért vettem kíváncsian a kezembe egy amerikai kutatónő, Deborah S. Cornelius félezer oldalas tanulmányát, amit a Kutyaszorítóban - Magyarország és a II. világháború címen már idestova öt éve adott ki a Rubicon-Ház Kft. Azóta sem volt igazán érdemi visszhangja a magyar sajtóban, négy évig részben ezért kerülte el az én figyelmemet is. Nem vagyok történész, ez itt egy laikus kalandozása. Izgalmas kaland: D. S. Cornelius a kívülálló szemével láttatja történelmünk egy szeletét, az első világháború lezárásától a kommunista hatalomátvételig, tehát 1918 és 1946 között.
Engem az első fejezetektől kezdve megkapott, hogy a szerző nem ítélkezik, és kizárólag ellenőrizhető adatokkal dolgozik. Nem jókról és nem gonoszokról ír. Szereplői kortársaink, akik jól-rosszul kialakították nagyjából huszonöt év eseményeit. Más szóval, a mondanivaló hiteles.
Számomra újat mondanak a magyar kiugrási kísérletek leírásai. Ezekről eddig még nem olvastam ilyen részletesen. Aki kíváncsi rá, minden adatot megtalál a könyv huszonöt oldalas, apró betűs jegyzeteiben. Egy kicsit hiányoltam, hogy nem kerül említésre a Monarchia kisebbségi politikája. Ennek a továbbiakban – lásd: Trianon – érzésem szerint fontos szerepe volt.
Még egy apróság: a szerző nem tesz említést a harcok részleteiről. Egyetlen kivétel: az orosz megszállók garázdálkodása. Én itt megemlíteném, hogy nekem a „dajmihleba” volt az első orosz szavam. Az orosz katonáktól kaptak kenyeret az óvóhelyekről kiszabaduló pesti gyerekek. Az ilyen apróságokat persze nem ismerheti, aki tízezer kilométerekről szemléli az eseményeket.
Íme egy laikus észrevételei. A Kutyaszorítóban című tanulmánykötetet, a közelmúltnak ezt a mindnyájunkat érintő szeletét csak ajánlani tudom. Legfőképpen azoknak, akik megcsömörlöttek az ideológusok magyarázkodásaitól, és tudni szeretnék, hogyan nézünk ki egy amerikai történész szemével, adatszerűen, tárgyilagosan.
(Deborah S. Cornelius: Kutyaszorítóban – Magyarország és a II. világháború. Rubicon-Ház Kft., 2015.)