A gyűlöletbeszéd ártalmairól tartott előadást a minap Heinz Fischer volt osztrák államfő a bécsi székhelyű Abdullah Király Nemzetközi Vallási és Kulturális Centrumban (KAICIID). Fellépéséért kemény bírálatot kapott a Profil című politikai hetilaptól. A KAICIID-et 2012-ben nyitották meg, azzal a feladattal, hogy a vallások és a kultúrák közötti párbeszédnek legyen ösztönzője. Nemzetközi szervezetről van szó, alapítói között Szaúd-Arábiával, Spanyolországgal, Ausztriával, megfigyelői státuszban negyedikként a Vatikánnal.
Sokan azonban úgy gondolják, hogy valójában a szaúdiak kirakat intézményéről van szó, ahol a diktatórikus királyság reformkezdeményezéseit próbálják bemutatni a világnak. Hogy erre szükség lenne, azt az időközben elhunyt Abdullah király találta ki, miután hosszas beszélgetést folytatott Ratzinger pápával a Vatikánban. A dúsgazdag király nem sokat teketóriázott, 2011-ben megvette a Ring egyik elegáns palotáját 13,4 millió euróért, s ebbe költöztette bérlőként a központot. Élére a mindmáig a szervezet főtitkáraként dolgozó volt szaúdi oktatási miniszterhelyettest, királyi főtanácsadót, Fejszál Bin Abdulrahman Bin Muammart ültette. A főtisztviselő az öt világvallás képviselőiből alakított igazgatóságot, a nemzetközi konferenciákat, tanulmányokat szervező intézménynek ma 62 munkatársa van 28 országból. Ausztria figyelmességének köszönhetően fizetésük adómentes.
Egyedül az osztrák állam által kinevezett főtitkárhelyettes, Claudia Bandion-Ortner kiválasztása volt szerencsétlen. A luxusállásával elégedett volt osztrák igazságügyminiszter annyira védeni akarta intézményét, hogy egy interjúban Rijádból hazatérve úgy próbálta az iszlám országot rokonszenvesnek beállítani, hogy megjegyezte: „na azért ott sincs minden pénteken lefejezés!” Bandion-Ortnert 2015. áprilisában visszahelyezték az osztrák igazságszolgáltatásba, utóda egy spanyol diplomata lett.
A központ nem sokat hallatott magáról az elkövetkező esztendőkben, bírálói szerint túl ritkán szervezett emberjogi, vallásközi rendezvényeket, s csendben maradt akkor is, amikor valamilyen jogsértésről szivárgott ki hír Szaúd-Arábiából. Így volt ez például akkor, amikor Raif Badavi emberjogi aktivistát megkorbácsolták és börtönbe zárták a királyságban. A bécsi felháborodás olyan nagy volt, hogy az akkori kancellár, a szociáldemokrata Werner Faymann a demokratikus Ausztria számára kínosnak nevezte az intézményt, s bezárásával fenyegetőzött. A feszültséget enyhítendő interjút adott a szaúdi külügyminiszter, és azt hangoztatta, hogy a KAICIID nem emberjogi szervezet, Szaúd-Arábia pedig nem játszik ideológiai vezető szerepet a terrorizmus vonzására.
Világszerte irtózatos felháborodást okozott 2018. októberében, amikor kiderült, hogy brutális módon meggyilkolták Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán Dzsamál Hasogdzsi 59 éves ellenzéki újságírót, a Washington Post munkatársát. Karin Kneissl akkori osztrák külügyminiszter a jéghegy csúcsának nevezte a gaztettet, amivel Rijád bécsi követét is szembesítette. Idén nyáron – Ausztriát már átmeneti kormány irányította – annak is híre kelt, hogy kivégzés fenyeget egy 18 éves szaúdi fiút, aki 10 évesen vett részt egy kormányellenes tüntetésen, és 13 éves kora óta börtönben ült (végül nem sújtották halálbüntetéssel). A képviselők felháborodása akkora volt, hogy többségük megszavazta, Ausztria lépjen ki a kínossá vált szervezetből. A külügyminiszter, Alexander Schallenberg ígéretet tett a határozat teljesítésére, amely azonban egyáltalán nem látszik egyszerű feladatnak. Ausztria elhagyhatja ugyan az Abdullah-központot, de az alapító okirat szerint ezzel elveszíti beleszólási jogát, a szervezet viszont csak akkor települ át más országba, ha Spanyolország, a Vatikán és Szaud-Arábia erre rábólint. A körúti palota mindenképpen a szaúdi királyság tulajdonában marad. A kőolajexportáló országok bécsi székhelyű szervezete, az OPEC bejelentette, hogy ha a KAICIID megy, akkor költözik ő is. De így tesz az OPEC egyik társszervezete, az OFID is, ahol még több szaúdi pénz parkol. Bécs jó negyven éve fáradozik azon, hogy nemzetközi szervezetek, többek között ENSZ-intézmények színhelye legyen, ez politikai tekintélye és anyagi bevételei számára egyaránt nagyon fontos.
Ausztria törököt fogott a szaúdi központtal, amelytől nem tud szabadulni? A kompromisszumok királyának tartott Heinz Fischer szerint az nem megy, hogy Ausztria üzletelni akar Szaúd-Arábiával, dialógusra azonban nem hajlandó.