A hétvégén az orvosi kamara is benyújtotta a maga hat pontos kívánságlistáját az egészségügyért felelős tárca új vezetőinek – erről maga Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke számolt be a sajtónak kedden.
A köztestület listája aligha ítélhető szerénynek. Eszerint ugyanis már ettől az évtől 660 milliárdos többlet forrást kérnek az egészségügyi közkiadásokra. Az összeg egyik felét bérekre, a másik felét a kórházak konszolidációjára költetnék a kormányzattal.
Elvárják, hogy az eddigieknél gyorsabb ütemben emelkedjenek a bérek. (A ciklus utolsó két évében a szakorvosok alapbére 207 ezer forinttal nőtt.) Éger István erre azért is szükség van, mert a „társadalmi státusznak megfelelő tisztes életvitelt biztosító” orvosi jövedelem mellett megszüntethető lenne az orvosok elvándorlása az állami intézményekből, valamint a köztestület az etikai vétségek közé emelhetné, tilthatná a hálapénzt. A Népszava kérdésre, hogy mégis mekkora orvosi jövedelem mellett lépne a kamara, Éger István azt mondta: nem kíván konkrét összeget megjelölni, de ha a kormány biztosítja a célra a GDP egy százalékát, akkor azzal már elérhetik azt az összeget, ami mellett a kamara megtiltja a hálapénzt.
Egyebek mellett rögzíttetnék az alaptörvényben, hogy az egészségügyi közkiadásokra mindenkor a GDP 6,5 százalékát kell biztosítani. Ragaszkodnak ahhoz is, hogy illesszék a Nemzeti Alaptantervbe a kötelező egészségtan oktatást. Ez utóbbitól azt remélik, hogy a lakosság kevésbé terheli majd a közfinanszírozott ellátórendszert, ha megtanulja milyen problémákkal kell valóban orvoshoz fordulnia. A köztestület elnöke megkerülhetetlen lépésnek ítélte a magán és a közellátás szétválasztását, áttekinthető szabályozását is. Mint mondta: most az a látszat, hogy a magánrendelők átvették a közfeladatokat, miközben a valóságban a súlyosabb esetekkel, a drágán kezelhető szövődményekkel a közintézményeknek kell megbirkózniuk, amelykben viszont egyre kevesebb az orvos.
Az alapellátás számára pontosan leírt hatásköri listát vár el a kamara, s ennek elkészítéséhez elkerülhetetlen a szakmai kollégiumok, a szakfelügyeleti rendszer megszervezése, a független tisztiorvosi rendszer megteremtése.
- Kásler Miklós humán miniszterrel, aki régi jó ismerőse, már személyesen is találkozott, Nagy Anikó egészségügyért felelős államtitkárral még nem volt alkalmuk beszélni – mondta Éger István. Kérdésre válaszolva beszélt arról, hogy a béremelés folytatásában biztos, hiszen arra a választások előtt ígéretet kaptak az ágazati érdekegyeztető fórumokon Balog Zoltántól.
Éger átgondolatlannak nevezte a háziorvosi törzskarton bevezetését is. Ez azt jelentené, hogy a háziorvosoknak egy új állapot felmérést kell majd a betegekről rögzíteniük július elsejétől. Csakhogy a kamara elnöke szerint ezzel szinte lehetetlent kíván a jogalkotó a háziorvosoktól, akiknek a rendelés alatt biztosan nincs idejük erre az új feladatra.