Mint megírtuk, először meg kell figyelni a légzésünket. Ez nem nehéz, viszont akár komoly változásokat indíthat el. Ezután következhet a gyakorlás, amihez már szükség van némi elszántságra. A felpörgetett, stresszes világunkban muszáj lenne találni olyan techniká(ka)t, ami fokozza az ellenállóképességet és oldja a feszültséget. A légzés azért is ideális, mert „kéznél” és ingyen van, beépíthető a mindennapi életbe, és nagyon hatásos – mondta a Népszavának Bogdán-Molnár Virág jógaoktató.
Tényleg nincs öt percünk?
Ha mélyen magunkba nézünk, a nap 24 órájából nincs öt olyan percünk, amikor teljes csendben vagyunk: nem szól a rádió vagy a tévé, nem csöng a telefon és éppen nem akar tőlünk senki semmit. Nagyon nehéz kirángatni magunkat az állandó online-ság, az internet nyújtotta eseményfolyamból is. Tény, hogy nagyon komoly elhatározás és akaraterő szükséges, hogy kiszálljunk kicsit az örök nyüzsgésből. Ha azonban sikerül beépíteni a napi rutinba, a légzőgyakorlat átmasszírozza a belső szerveket, javítja az oxigénellátottságot, a rekeszizom mozgása elindítja a nyirokkeringést. A belső csend jótékony hatásai pedig gyökeresen megváltoztathatják az életünket.
A meditáció előszobája
A legalapvetőbb légzőgyakorlat csupán annyiból áll, hogy egy kicsit le kell lassítani a légzésünket. Nem vesz igénybe többet, mint 5-10 perc, nem veszélyes, nincs mellékhatása. Annyit kell mindössze tennünk, hogy lehetőleg üres gyomorral lefekszünk vagy egyenes gerinccel leülünk, megpróbálunk ellazulni, és behunyt szemmel nagyjából három másodpercig belégzést, majd ugyanennyi idő alatt kilégzést végzünk. Ezt a puha, mély, hosszabb, lassított műveletet 5-10 percen keresztül végezzük. Eleinte ez persze csak 1-2 percig megy, de aztán fokozatosan tudjuk növelni az idejét. Több jógaguru is azt mondta, bár eleinte nehéz megvalósítani, már napi öt perc meditáció is elég lehet, ennek pedig előszobája a légzés lelassítása – mondta Bogdán-Molnár Virág.