A light élelmiszerek bizonyos tápanyagokból kevesebbet tartalmaznak. Barcza Zsuzsanna dietetikus azonban felhívta a figyelmet, hogy mielőtt ilyet vásárolunk, tudatosítsuk magunkban, milyen céllal tesszük: például bár fogyókúrázunk, „muszáj” nassolnunk vagy az egészségtudatosság jegyében a normál változat helyett választanánk diétásat.
Van olyan light élelmiszer, amiben kevesebb, vagy akár nincs is cukor, másiknak a zsírtartalmát csökkentették, sőt olyan is található, amelyiknek összességében alacsonyabb az energiatartalma, mert zsírban és szénhidráttartalmában is szegényebb, mint a normál változat.
Illusztráció: Shutterstock
"Kerek, szögletes, tömör, lyukas egész, megkezdett, idei és tavalyi..." - Csokoládék
Sokan kedvelik a csökkentett cukortartalmú csokoládét vagy csökkentett zsírtartalmú chipset, mert úgy gondolják, kevesebb energiabevitellel, de nassolnának. Cukormentes vagy kifejezetten diabetikus csokoládék esetén érdemes azonban odafigyelni, milyet választunk – hívta fel a figyelmet a dietetikus. Ezek általában nem magas kakaótartalmú keserűcsokoládék, amelyek „alapból” kevesebb cukrot tartalmaznak a tejcsokoládénál.
Érdemes óvatosan bánni azokkal, amelyek cukormentesen igyekeznek hasonlítani a tejcsokihoz, mert az energiatartalmuk még magasabb is lehet, mint a normál verzióké, ugyanis a cukrot a magasabb kalóriaértékű zsiradékkal pótolják. Ezért fogyókúra esetén kisebb „bűnözést” jelent egy kis „rendes” csoki, de Barcza Zsuzsanna inkább egy-két kocka magas kakaótartalmú étcsokoládét javasol. Cukorbetegség, inzulinrezisztencia vagy cukoranyagcsere-zavar esetén viszont valóban a cukormentes változatot ajánlott választani, de fontos, hogy kis mennyiségben.
A light termékek, általában, - még - több ízfokozót, adalékanyagot, színezőanyagot, állományjavítót tartalmaznak, hiszen hiányzik belőlük az az összetevő, ami a normál változat ízét, állagát adja. Ezek azonban nagy mennyiségben nem feltétlenül hasznosak a szervezet számára – hívta fel a figyelmet a dietetikus.
Illusztráció: AFP
A light élelmiszerekben lévő energiamentes édesítőszerek, amelyeket egyébként otthon is használhatunk a cukor helyettesítésére, lehetnek veszélyesek, ha ugyanis úgy véljük: mivel nem hizlalnak, többet ehetünk belőlük, át is alakíthatják az ízlésünket, azaz édesszájúbbá tehetjük magunkat. Ez azért - is - ártalmas, mert, ha éppen nem tudunk például a megszokott édesítőszeres kávénkhoz jutni, akkor egyrészt biztos, hogy túlédesítjük az italunkat, nagy valószínűséggel ráadásul cukorral, másrészt édességhez szoktatjuk magunkat - mondta Barcza Zsuzsanna a Népszavának.