Választás 2018;szavazás;mozgóurna;hajléktalanság;

Illusztráció: Népszava

- Szavazás - Kórházban mozgóurna, hajléktalanként regisztráció kell

Azok a fekvőbetegek, akik az április 8-i választás napján nem tudnak a lakcímük szerinti szavazókörben szavazni, átjelentkezhetnek és mozgóurnát kérhetnek a voksoláshoz, hívja fel a figyelmet az MTI. A lakcímmel nem rendelkező hajléktalan embereknek pedig regisztrálniuk kell, ha élni akarnak szavazati jogukkal.

Azoknak, akik például fekvőbeteg-gyógyintézményben, bentlakásos intézményben vagy otthonuktól távol, családjuknál történő ápolás miatt nem tudnak a lakcímük szerinti szavazókörben szavazni, de élni kívánnak a szavazati jogukkal, az ellátó intézmény településére kell bejelentkezniük. Ha ez átjelentkezést jelent, akkor ezt április 6-án 16 óráig lehet kérni a választó lakcíme szerinti helyi választási irodánál postai úton, személyesen vagy online a www.választas.hu oldalon keresztül. A kérelemnek a személyes adatokon túl tartalmaznia kell annak a településnek a megjelölését, ahol a választópolgár szavazni kíván.

A helyi választási iroda a kérelem alapján a választópolgárt törli a lakcíme szerinti szavazókör névjegyzékéből, és egyidejűleg felveszi a megjelölt település átjelentkezéssel szavazók számára kijelölt szavazókörének névjegyzékébe. Az így átjelentkezett választó pedig már kérheti a mozgóurnát a szavazáshoz az ellátó intézménybe.

Mozgóurna iránti kérelmet a szavazóköri névjegyzékben szereplő, mozgásában egészségi állapota vagy fogyatékossága miatt gátolt választópolgár nyújthat be. Pusztán kényelmi okra, vagy a munkavégzésre hivatkozó kérelmeket a választási irodák elutasítják. Aki saját szavazókörében kíván így szavazni, az átjelentkezést kihagyhatja. A mozgóurna iránti kérelemnek legkésőbb április 6-án 16 óráig meg kell érkeznie ahhoz a helyi választási irodához, amelynek szavazóköri névjegyzékében szerepel a választó, vagy a szavazás napján, legkésőbb 15 óráig kell megérkeznie a szavazatszámláló bizottsághoz. A kérelemnek az érintett személyazonosító adatain és a szavazás helyszínén túl tartalmaznia kell a mozgóurna-igénylés okát is.

A szavazni kívánó hajléktalanoknak március 23-ig kell regisztrálniuk, írja honlapján közzétett tájékoztatójában a Menhely Alapítvány. Ez azokra a hajléktalan emberekre vonatkozik, akiknek üres a lakcímkártyájuk, a bejelentett lakcímük - lakó- vagy tartózkodási helyük - megszűnt, vagy már lejárt a tartózkodási hely bejelentkezésük. Regisztrálni a választási irodától beszerzett nyomtatványon, vagy online is lehet. A regisztráció útján szavazók csak pártlistára szavazhatnak, egyéni képviselőkre nem.

Ha csak bejelentett tartózkodási helye - ideiglenes lakcíme - van egy hajléktalan embernek, akkor az ideiglenes lakcíme szerint kerül be automatikusan a névjegyzékbe, és ott szavazhat érvényes személyi okmányai bemutatásával listára és egyéni képviselőre is.

Ha van bejelentett lakóhelye vagy tartózkodási helye - állandó vagy ideiglenes lakcíme -, de nem ott tartózkodik, akkor át kell jelentkeznie oda, ahol ténylegesen tartózkodik. Ezt úgy teheti meg, hogy átjelentkezésre irányuló írásbeli kérelmet nyújt be a bejelentett lakó- vagy tartózkodási helye szerinti választási irodához - ennek részletei fentebb szerepelnek. Átjelentkezés esetén a lakóhelye szerinti listára, illetve egyéni képviselőre is szavazhat.

Ha valakinek települési szintű lakóhely bejelentése - csak a település neve, illetve Budapesten a kerület van feltüntetve utca, házszám megjelölése nélkül -, akkor az illető az adott településen kijelölt egyik választókörzetben adhatja le a szavazatát. Ebben az esetben is szavazhat listára és egyéni képviselőre is - olvasható a Menhely Alapítvány tájékoztatójában.

A technikai fejlődés következtében ránk zúduló információáradat következménye, hogy a problémamegoldó gondolkozást igénylő feladatokból többet is párhuzamosan végzünk: egyszerre több felületen kommunikálunk, dolgozunk, zenét hallgatunk, és még akár további információkat próbálunk befogadni. A szakember szerint ez nem jó.