A CIA megszüntet mindenféle, Bassar el-Aszad szíriai elnök ellenzékének nyújtott támogatást, gyakorlatilag felszámolja Barack Obama elnök 2013-ban indított programját, értesült a Washington Post. Az amerikai lapnak névtelenül nyilatkozó illetékesek szerint a négy éves támogatás hatása alig mérhető, főképp Oroszország 2015 őszi szíriai színre lépése után. Donald Trump elnök a CIA vezetőjével, Mike Pompeoval valamint H. R. McMaster nemzetbiztonsági tanácsadóval egyeztetve már egy hónapja meghozta a döntést. A Fehér Ház elzárkózott az értesülés kommentálásától.
A Post értékelése szerint a program törlése azt bizonyítja, hogy Trump elnök e téren is keresi az Oroszországgal való együttműködés módozatait. Ugyanakkor annak is a beismerése, hogy Washington befolyása korlátozott, legalábbis ami Aszad elnök eltávolítását illeti.
A döntés csak részben meglepő. Trump megválasztása után Washington Szíria politikája rendkívül kusza lett, több váratlan fordulattal alig fél év alatt. Március 30-án Nikki Haley, az Egyesült Államok új ENSZ-nagykövete, nem első alkalommal, azt közölte sajtótájékoztatón, hogy Washington számára többé nem prioritás Aszad elnök elmozdítása, a helyzet ismeretében muszáj változtatni a politikán. “Washington prioritása többé nem az, hogy itt ücsörögjünk és Aszad elmozdításán törjük a fejünket” – fogalmazott a diplomata. Hozzátette: az új amerikai kormányzat azon dolgozik, hogyan tudná a dolgokat elvégezni és kire van szüksége ahhoz, hogy valóban változást érjen el Szíria népe számára. Aszad elnök jövőjéről pedig a szíreknek kell dönteniük, Washington mindenképpen politikai megoldást szeretne, mondta. Akkor még hasonló szellemben nyilatkozott az Ankarában lévő Rex Tillerson külügyminiszter is, annak ellenére, hogy a török kormányzat régóta Aszad elmozdítására törekszik.
Április 9-én azonban már másképp látta a Trump-adminisztráció. Nikki Halley bejelentette, hogy Washington nem tud elképzelni békés Szíriát Aszaddal. Ez két nappal azután hangzott el, hogy az amerikai légierő csapást mért a szír kormánycsapatokra amelyek Hán Sejkúnban valószínűsített vegyifegyver-támadást hajtottak végre.
Azóta az Iszlám Állam szíriai fővárosa, Rakka elleni ostrom során is voltak incidensek az amerikaiak és a szír kormányerők között.
Július 9-én amerikai-orosz megállapodás született a szíriai tűzszünetről. Az amerikai és az orosz erők azóta csak a Rakka elleni ostromot támogatják, ami kölcsönös kompromisszumnak tűnik. A CIA program felszámolása szervesen illeszkedik az orosz-amerikai kompromisszumkeresésbe, és azt vetíti előre, hogy Washington is elfogadja Moszkva álláspontját, miszerint a politikai rendezés része marad Aszad elnök.