A maláj utasszállító Ukrajna fölötti lelövése óta az orosz elnök nemkívánatos személy lett a kétoldalú államközi kapcsolatokban a legtöbb nyugati, illetve európai uniós fővárosban, ez alól csak Budapest, Párizs, Róma, Ljubjana és Bécs jelentett kivételt. Most azonban az Oroszország elleni szankciók egyik legfontosabb bírálójának, a francia kormányzatnak a támogatását is elveszítheti Putyin az aleppói bombázások miatt.
Párizs ugyanis komolyan megsértődött, amiért Moszkva szombaton az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) megvétózta azt a francia javaslatot, amely a légicsapások azonnal beszüntetésére és humanitárius folyosók megnyitására szólított volna fel minden, a konfliktusban érintett felet Aleppónál, és tűzszünetet sürgetett egész Szíriában.
Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter, aki pénteken még Moszkvában tárgyalt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel egyértelművé tette, a BT határozat igencsak fontos Párizs számára. Úgy fogalmazott, a szombat "az igazság pillanatát jelenti majd a BT tagjai számára, amikor eldönthetik: akarják-e, vagy nem a fegyvernyugvást Aleppóban. Ez a kérdés különösen vonatkozik orosz partnereinkre".
Hollande elnök is megszólalt a szombati szavazás előtt, állítva, hogy ha valamely ország él vétójogával, lejáratja magát a világ szemében. (Az oroszok két ellenjavaslatot nyújtottak be. Az egyik csak annyiban különbözött, hogy nem tartalmazta az aleppói légicsapások beszüntetését, a másik pedig kérte az an-Nusztra front harcosainak kivonását Aleppóból.)
A történtek után Francois Hollande francia államfő a TMC francia televíziónak nyilatkozva azt mondta, igencsak gondolkodik azon, hogy fogadja-e a 19-én Párizsba érkező Putyint. „Felteszem a kérdést magamnak, hogy hasznos lesz-e a találkozó? El tudjuk-e érni, hogy (Putyin) ne tegye azt, amit a szíriai rezsimmel együtt tesz, vagyis azt, hogy támogatja a rezsim légierejét, amely Aleppó lakosságát bombázza?”, mondta kétkedve Hollande, hozzátéve, hogy megengedhetetlen, ami Aleppóban történik, háborús bűn, amiért az elkövetőknek felelniük kell majd egyebek között a Nemzetközi Büntetőbíróság előtt.
A Kreml szóvivője szerint azonban létrejön a vizit, előkészületei rendületlenül folynak és a Putyin-Hollande találkozón szó lesz majd az ukrajnai rendezésről is. Dmitrij Peszkov azt is elmondta, hogy folytatódik a normandiai négyek – Ukrajna, Oroszország, Franciaország és Németország – csúcstalálkozójának előkészítése is.
Tegnap az orosz elnök Isztambulban tárgyalt Recep Tayyip Erdogan török államfővel. A török városban rendezett orosz-török kereskedelmi és gazdasági együttműködési kormányközi bizottság napirendjén a Török Áramlatról szóló megállapodás is szerepelt.