Montebourg 2014-ben távozott a kormányból, miután élesen bírálta az államfő megszorító gazdaságpolitikáját. Távozásakor lemondásra szólította fel Francois Hollandet.
A párt balszárnyához tartozó Montebourg már nyáron közölte, hogy indulna az elnökválasztáson, akkor viszont még maga sem tudta megmondani, hogy részt vesz-e a szocialisták előválasztásán vagy önálló jelöltként próbál szerencsét.
A volt miniszter nem először aspirál az Elysée palotára, szándéka ezúttal is ismert volt, az előválasztáson való részvétele kapcsán azért fogalmazódtak meg kételyek, mert legutóbb csupán a harmadik helyen végzett. Vasárnapi bejelentése során viszont leszögezte, a kialakuló eredményt elfogadja, bármi legyen is az, akár Hollande győzelmét is tiszteletben tartja. Montebourg még a nyáron felszólította az államfőt, hogy "az ország érdekére való tekintettel ne induljon újra az elnöki székért”.
Hollande viszont minden valószínűség szerint indulni fog, bár hivatalos bejelentést még nem tett, csupán annyit mondott, „lenne kedve” hozzá. Felmérések szerint azonban nincs esélye bejutni a második fordulóba jövő májusban, sőt a párt előválasztásán is legyőzhetik. Mindenekelőtt az augusztus végén lemondott második gazdasági minisztere, a Montebourgot követő Emmanuel Macron tűnik legerősebb szocialista riválisának.
Hollande a pillanatnyi erőviszonyok alapján 11 és 15 százalék közötti eredményre számíthat az első fordulóban. Második fordulóra a szélsőjobboldali Marine Le Pen és a mérsékelt jobboldal jelöltje (akinek személye ugyancsak belső választáson dől el) esélyesek.