;

Egyesült Államok;Michelle Obama;demokrata konvenció;

Michelle Obama saját afrikai-amerikai örökségére is utalt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JOE RAEDLE

- Segítség a First Ladytől

Nagy várakozás előzte meg Bill Clinton beszédét, a demokrata elnökjelölő konvenció második estéjének egyik legfontosabb programpontját. A volt amerikai elnök nagyon készült a felszólalására, amelyben ezúttal sajátos szerepben lépett fel, felesége, Hillary Clinton elnökké választását ajánlotta. A philadelphiai jelölőgyűlés első napja viharosan alakult, a jelenlegi First Lady, Michelle Obama fordította meg a hangulatot.

Bár a demokraták abban bizakodtak, hogy a republikánusok kaotikus fellépésével ellentétben zökkenőmentesen zajlik majd a tanácskozás, a nyitónap minden elképzeltnél viharosabban indult. A Wikileaks által kiszivárogtatott e-mail-üzenetek miatt feltüzelt Bernie Sanders-támogatók az ülésteremben és az utcán is demonstráltak. A Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC) vezetője, Debbie Wasserman Schultz, akit elfogultsággal vádoltak meg, lemondott, ám az indulatokat nem sikerült lecsillapítani. A szónokok alig tudtak szóhoz jutni, miután az előválasztásokon alulmaradt vermonti szenátor hívei hangos skandálással fojtották bele a szót a fellépőkbe.

A jelenlegi First Lady mentette meg a helyzetet. Barack Obama felesége – noha személyesen sosem voltak különösebben jó viszonyban Hillary Clintonnal –, nem hagyott kétséget afelől, hogy a demokraták csak úgy győzhetnek novemberben, ha felsorakoznak a volt First Lady, egykori szenátor, volt külügyminiszter Clinton mögött. „Én Hillary mellett vagyok!” – szögezte le Obama felesége. Michelle visszautalt Clinton közszolgálatban eltöltött hosszú pályafutására, s hangsúlyozta: Clinton soha nem adta fel, minden nehéz helyzetből képes volt felállni és újrakezdeni.

A First Lady, Trump nevét nem említve, óvta az amerikaiakat attól, hogy egy gyűlöletet szító, agresszív, populista jelöltre szavazzanak. Obama felesége kiemelte: „A demokrata elnökjelöltnek köszönhető, hogy a lányaim, és valamennyiünk fiai és lányai mostantól biztosak lehetnek abban, hogy női elnöke is lehet az Egyesült Államoknak.”

A First Lady felszólalása után visszafogottabb lett a tiltakozás. Michelle Obama előtt kapott szót Elizabeth Warren massachusettsi szenátor, aki keményen nekiment Trumpnak, s egyértelműen elkötelezte magát Clinton mellett, nagy hurrogás közepette.

Az estét Bernie Sanders, Hillary nagy vetélytársa zárta, a magát demokratikus szocialistának valló vermonti szenátor kampányának számos fontos témáját megemlítette, egyebek mellett hangsúlyozta, hogy a demokraták programjába bekerült az óránként 15 dolláros minimálbér követelése. Sanders e-mail-üzenetben szólította fel az őt támogató küldötteket, hogy sorakozzanak fel Clinton mögé. Sokáig úgy látszott, ennek nem volt foganatja.

A szenátor hónapokon keresztül ostorozta beszédeiben a volt külügyminisztert, mondván, a Wall Street-i cégek lekötelezettje, nagy kampányadományokat fogadott el, igennel szavazott az iraki háborúra, s támogatta a szabadkereskedelmi megállapodásokat. Bernie Sanders korábban elárulta, Clinton középutas alelnökjelöltjével sem elégedett. Beszédében ugyanakkor úgy fogalmazott, Clinton „kiemelkedő elnök lesz”, s mindent meg fog tenni Hillary megválasztásáért. Sanders baloldali liberális támogatói a várakozások szerint Clintonra voksolnak majd novemberben.

Vizsgálódik az FBI
A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) vizsgálatot indított a DNC szerverének feltörése, az email üzenetek kiszivárogtatása ügyében. Kíberbiztonsági szakértők szerint orosz hackerek nyoma fedezhető fel az incidens mögött, ami igazolhatja a demokrata állításokat, hogy Oroszország megpróbál beavatkozni az amerikai elnökválasztásba.
John Kerry amerikai külügyminiszter, aki tegnap orosz kollégájával, Szergej Lavrovval tárgyalt, felhozta az ügyet a megbeszélés során. Lavrov korábban visszautasította a feltételezést, hogy közük lenne a kiszivárogtatáshoz.

Több szempontból is rendkívül kényes látogatásra érkezik Ferenc pápa Lengyelországba. Természetes az, ha a mindenkori egyházfő beszédet mond a Katolikus Ifjúsági Világtalálkozó helyszínén, amelyet idén Krakkóban rendeznek meg, a menekültválság eltérő megítélése miatt azonban különösen érdekesnek ígérkezik az argentin származású egyházfő vizitje. Amiatt is sokan kíváncsiak az eseményre még a nem hívők közül is, mert Lengyelországban sokan az eltelt három és negyed év alatt sem tudták igazán elfogadni pápájuknak Ferencet: túl liberálisnak tartják II. János Pálhoz képest.