A miniszter szerint a jövő évi egy új korszak költségvetése, amelynek középpontjában már a fejlődés, a lehetőségek minél jobb kiaknázása, az emberek és családok előrelépésének támogatása áll. Varga Mihály elmondta: a 2016-ra tervezett 2,5 százalékos növekedés mintegy 330 milliárd forintos költségvetési többletbevételt hoz, az államadósság csökkenése pedig 75 milliárd forinttal csökkenti a kamatkiadásokat; mindez segíti a gazdaságpolitikai célok megvalósítását, így az adócsökkentést és a gazdasági növekedést.
A jegybank elemzői viszont lényeges kockázatként tartják számon, az egészségügyi intézmények újratermelődő tartozásállományát, mivel a GDP 0,1-0,2 százalékával növelheti - áthúzódó hatásként - a jövő évi költségvetési hiányt, amennyiben ebben az évben nem kerül sor teljes adósságkonszolidációra. A jegybank mellett az ellenzéki pártok is ellenzik a költségvetés bizonyos pontjait. A Párbeszéd Magyarországért kifejezetten tiltakozik a jövő évi költségvetésről szóló javaslat ellen, mert az egyfelől megalapozatlan, másfelől tovább mélyíti a szegénységet – mondta Szabó Tímea, a párt társelnöke. A PM egy olyan büdzsét javasol, amelyik előkészíti az alapjövedelem bevezetését; minden állami és önkormányzati intézmény dolgozójára kiterjesztené a közalkalmazotti bértáblát úgy, hogy fizetésük legalább a létminimumot elérje – közölte a független képviselő. A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a 2016-os költségvetési törvényjavaslat egy sor terület számára nem biztosítja a működési feltételeket: ez a leszakadás költségvetése az oktatás, az egészségügy és mindazok számára, akiket éhbérért dolgoztatnak – hangoztatta Varju László az ellenzéki párt alelnöke. Az MSZP szerint a Fidesz újra a saját háttérországát segítő, "pénzmosó törvényt" kíván elfogadtatni a költségvetést megalapozó salátatörvénnyel, mivel az alapján az eddig külföldön tartott, illegálisan szerzett pénzeket haza lehet hozni és egy alacsonyabb adókulccsal lehet utánuk adózni - mondta Tóth Bertalan, a párt frakcióvezető-helyettese. Elmondta: eddig öt évig kellett a stabilitási számlán tartani az ilyen pénzeket és aki idő előtt akart hozzájuk férni, annak magas adót kellett fizetnie.
A tegnapi parlamenti vita során átírták az idei költségvetést is. Varga Mihály javaslata a költségvetési hiányt 15 milliárd forinttal emeli. Az előterjesztésben foglalt változtatások teremthetnek fedezetet Magyarország kurdisztáni katonai szerepvállalásához, továbbá kísérletet tesznek a fővárosi közösségi közlekedés pénzügyi helyzetének hosszú távú stabilizálására is, a BKV Zrt. korábbi időszakokról felhalmozódott 52 milliárd forint összegű adósságának állami átvállalásával.