Angela Merkel;tűzszünet;Vlagyimir Putyin;Francois Hollande;Petro Porosenko;ukrán válság;minszki csúcstalálkozó;

Így néz ki most a szakadárok által néhány napja visszafoglalt Debalceve melletti Uglegorsk település FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGE

- Tűz tűzszünet előtt

Még mindig kétséges a minszki fegyverszüneti megállapodás végrehajthatósága. A vasárnap nulla órától kezdődő fegyvernyugvást tegnap még heves harcok előzték meg. Porosenko szerint még messze a béke, Moszkva leszögezte, nem aláírója, csak garantálója a megállapodásnak.

A csütörtökön elfogadott minszki megállapodás szerint vasárnap nulla órától lép hatályba a tűzszünet, megkezdődik a nehézfegyverzet visszavonása a konfliktusövezetben létrehozandó demilitarizált övezetből. Bár már csak órák vannak hátra, a kelet-ukrajnai frontot tegnap még nem a béke előkészületek uralták. Pavel Klimkin ukrán külügyminiszter bejelentette, hogy az ukrán katonák megkezdték a nehézfegyverzet visszavonását a kelet-ukrajnai válságövezetből, de ezzel párhuzamosan heves, újabb halálos áldozatokat követelő harcok zajlottak Luhanszk, Donyeck és a napok óta a szakadárok által csapdába zárt Debalcevo város környékén. A felek változatlanul egymást vádolták. Kijev orosz reguláris erők által támogatott szakadár ostromról beszélt, a donyeckiek katonai parancsnoka viszont arról, hogy az ukrán fegyveres erők több mint negyven alkalommal támadták a szakadárok által ellenőrzött településeket.

Az ukrán kormányzat azonban lépett a végrehajtás irányába, megkezdte az egyeztetést az EBESZ-el is a fegyverszüneti megállapodás végrehajtásáról. Az egyezmény szerint ugyanis a folyamatot az EBESZ fogja felügyelni. Arról egyelőre nem szóltak a híradások, hogy megkezdődött volna a külföldi fegyveres alakulatok, haditechnikai eszközök és zsoldosok kivonása Ukrajna területéről, vagy, hogy a szakadárok megkezdték volna az egyeztetést a felügyelő szervezettel.

Petro Porosenko államfő az ukrán nemzeti gárda központjába látogatott és számolt be a megállapodásról. Állította, még messze van a béke, semmi sem szavatolja a tűzszüneti egyezmény életbe lépését. De azt is mondta, hogy van rá remény, hogy innentől mégiscsak a konfliktus kiszélesedésének leállítása, a tűzszünet, a nehézfegyverzetek kivonása irányába alakul a helyzet és ez az út elvezet a békéig. Kiemelte, hogy Ukrajna folytatja az erőfeszítéseket az orosz fogságban őrzött ukrán pilótanő, Nagyija Savcsenko kiszabadítása érdekében.

A Kreml azonban cáfolta, hogy a pilótanő ügye része lenne a minszki megállapodásnak. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő azt mondta, az ukrán fél szóba hozta ugyan Nagyija Szavcsenko esetét, amire Vlagyimir Putyin orosz elnök azt válaszolta, hogy a pilótanő ügye bírósági eljárás keretében dől el. Moszkva azt is hangsúlyozta, hogy Oroszország nem aláírója, csak garantálója a kelet-ukrajnai konfliktus rendezéséről Minszkben aláírt 13 pontos dokumentumoknak, és “fizikailag” sem várható el tőle az abban megjelölt intézkedések végrehajtása.

A megállapodást a normandiai négyek - Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia államfő, Vlagyimir Putyin és Petro Porosenko – hozták tető alá, de a konfliktus rendezésére tavaly létrejött kontaktcsoport írta alá, amelyben Oroszország és az EBESZ közvetítő szerepet lát el, és Ukrajna képviselője mellett helyet kaptak a szakadárok képviselői is. Jövő héten újra tárgyalóasztalhoz ülhetnek a normandiai négyek, amennyiben a tűzszünet végrehajtása megköveteli azt. A kapcsolatot mindenképpen tartani fogják egymás között telefonon, jelentette be a francia államfő.

Öngólt lőtt a szakadár vezér?
„Köszönjük a Kremlnek a fegyvereket. Most már magunk is elboldogulunk. Nincs szükségünk háborúra!” – írta tegnap Twitter oldalán Denisz Pusilin donyecki szakadárvezér. A bejegyzést az ukrán Tsn.ua internetes hírportál ismertette. Pusilin ezzel gyakorlatilag elismerte azt, amit mindeddig tagadtak és Moszkva mindmáig kitartóan cáfol, hogy Oroszország fegyvereket szállítana a felkelőknek. A szakadár vezér megköszönte a korábbi humanitárius segélyszállítmányokat és a továbbiakban is azt kér, elsősorban élelmiszert. „Köszönjük Putyinnak a segélyszállítmányt. Donbássznak most már élelmiszerre és nem töltényekre van szüksége. Békét akarunk!”- írta.
Nehéz eldönteni, hogy öngólt vagy szándékosa Moszkvának lőtt gólt a donyecki vezető.



Nyolc megyeszékhelyen tüntetnek ma délután négy órakor az emberi méltóságért, a vidék Magyarországáért. Békéscsabán, Miskolcon, Debrecenben, Egerben, Szolnokon, Tatabányán, Kaposváron és Nyíregyházán tiltakoznak majd a kilátástalanság, az elszegényedés ellen. A Közmunkás Szakszervezet felhívására hétfő óta gyalogolnak Borsodban, Szabolcs megyében és Baranyában a megyei kormányhivatalok felé, hogy megmutassák, a vidéki embereknek is van erejük az ellenállásra.