Néhány hete még felhőtlennek látszott az idei Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) megrendezése, mostanra viszont kisebb fátyolfelhők gyűltek össze a sorozat körül, erről tegnap Stenczer Béla, a POSZT egyik ügyvezetője beszélt.
Elmondása szerint Pécs városa 65 millió forinttal járul hozzá a rendezvény lebonyolításához, az Emberi Erőforrások Minisztériuma a miniszteri keretből 10 millió forintot már megítélt a POSZT-nak, ám az még kérdéses, hogy a Nemzeti Kulturális Alap meghívásos pályázatán mekkora összeget nyer a fesztivál.
A történtek azért is rettentően furcsának tűnnek, mert ugyancsak néhány héttel Halász János államtitkár azt ígérte a találkozó sajtótájékoztatóján, hogy az állam ugyanakkora összeggel támogatja a rendezvényt, mint Pécs városa.
Időközben azonban forrásaink szerint Balog Zoltán miniszter megfontolásra visszaküldte a meghívásos pályázat már egyszer jóváhagyott döntését az illetékes szakkollégiumnak. Kérdésünkre a találkozó szervezői nem tudtak arra válaszolni, miért kerülhetett homokszem a gépezetbe.
Mindenestre érdekes egybeesés, hogy a Magyar Teátrumi Társaság legutóbbi közgyűlésén szóba került a POSZT mellett egy másik színházi fesztivál létrehozása.
Tegnap Vasvári Csaba, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke lapunk kérdésére azt mondta, valóban beszéltek a közgyűlésen egy másik fesztiválról, de konkrétumokat ezzel kapcsolatban még nem tud mondani és az új fesztivál nem érinti majd a pécsi találkozót.
Több helyről viszont arról hallani, hogy Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke nehezményezte az idei válogatást. Mint ismert, idén a Teátrumi Társaság képviseletében Császár Angela, a POSZT másik tulajdonosa, a Magyar Színházi Társaság delegáltjaként pedig Sándor L. István kritikus választotta ki a találkozó versenyprodukcióit.
Ezek közé nem került be egy előadás sem a Vidnyánszky által vezetett Nemzeti Színház repertoárjából és a Magyar Teátrumi Társaság tagjai közül is csak mutatóban van olyan színház, amelynek a produkciója versenyezhet a POSZT-on.
Arról is lehetett hallani, hogy Vidnyányszky neheztelése jelenként nem is lesz jelen az idei színházi találkozón. Az ezt firtató kérdésünkre Vasvári Csaba csak annyit jegyzett meg, hogy nem ismeri a Nemzeti Színház igazgatójának az időbeosztást, ezért nem tudja, hogy Vidnyánszky az idén "posztol-e". A főigazgatót kerestük telefonon, de nem értük el.
Az idei POSZT kísérő programjai közül a legbiztosabbnak a cirkuszi előadások ígérkeznek, amelyeket az idén 60 éves MACIVA visz Pécsre.
Kriza Zsigmond, a Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit Kft. igazgatója lapunknak elmondta, rendkívül fontos, hogy a cirkuszt az Előadóművészeti Törvény és a Magyar Művészeti Akadémiáról szóló törvény is preferálja, illetve a MACIVA kiemelt nemzeti intézmény lett.
A műfaj előretörését jelzi, hogy az idei POSZT-on a MACIVA három napos sorozattal jelentkezik, amely keretében többek között a pécsi Expo Centerben Magyar Cirkuszcsillagok címmel rendeznek születésnapi gálaestet.
Lényeges és új tematika a POSZT-on, a színházi nevelés, a találkozón mások mellett körképszerűen beavató és tantermi projektek mutatkoznak be. A Holokauszt Emlékév alkalmából a fesztivál egyik új helyszínén rendezik meg a …vagy nem lenni, a Zsidó színészsorosok a "hálátlan hazában" - 1939-1944 című kiállítást.
A Művészetek és Irodalom Házában Díva, színész, nő címmel olyan színésznőkre - Mészáros Ágira, Lukács Margitra és Tolnay Klárira - emlékeznek, akik száz évvel ezelőtt születtek. A Pécsi Nemzeti Színház előcsarnokában pedig a remek pécsi díszlettervező, Bagossy Levente makettjeit állítják ki.
A tavasszal átadott Nick udvaron Kis esti muzsika címmel minden este pécsi kórusok lépnek pódiumra. Idén is szerepelnek a fesztivál kísérőprogramjában a színművészeti egyetemek vizsgaprodukciói a Zsolnay negyedben.
A találkozó idei díszvendége Huszti Péter lesz, aki Sárból, napsugárból címmel saját estjét is előadja majd. Bizonyára népszerű lesz a színészzenekarok bemutatkozása a fesztiválon.
Visszatérve a versenyprogramra, az idei díjakról Ráckevei Anna színész, Szűcs Gábor rendező, Perczel Enikő dramaturg, Rátkai Erzsébet tervező, Karsai György kritikus, Németh Ákos drámaíró és Jean-Pierre Thibaudat kritikus dönt.
A színész zsűribe pedig Barnák Lászlót, Benedek Miklóst és Vasvári Csabát delegálták.