A Le Monde különösen azt tartja nyugtalanítónak, hogy Marine Le Pen pártja 70 az ország 70 megyéjében lett első, 25 megyében pedig több mint 30 százalékot kapott. A lap szerint az FN olyan erős pozícióba került, hogy akár az „euroszkeptikusok” frakciójának vezetője is lehet az Európai Parlamentben. A kormányzó szocialisták a helyhatósági választások után ismét súlyos vereséget szenvedtek, és ezt a figyelmeztetést komolyan kell venniük – írta a Le Monde, amely szerint a baloldali politikusok ugyanolyan pánikban reagáltak, mint 2002-ben, amikor Jean-Marie Le Pen bekerült az elnökválasztás második fordulójába. Kijut a bírálatból a jobbközép UMP-nek is, amelynek megítélését erősen rontotta az utóbbi hetekben kirobbant botrány. A párt elnöke, Jean-François Copé ugyanis belekeveredett a Bygmalion kommunikációs cég fiktív számláinak ügyébe.
A Le Figaro megszólaltatta a CSA politológiai intézet igazgatóját, Yves-Marie Cannt, aki szerint az FN győzelme egyáltalán nem meglepetés, már az utóbbi hetek közvélemény-kutatásai is erre mutattak. Cann úgy vélekedett, hogy az eredmény a kormány eredménytelenségének, a vele szembeni bizalmatlanságnak a jele, ráadásul népszerűtlenségi rekordokat döntöget François Hollande államfő is. Ezen kívül a Nemzeti Frontot nem sújtotta a nagyarányú tartózkodás, Le Penék tudták a legjobban mozgósítani híveiket.
"Big bang, földrengés, sokk - teljesen mindegy, hogy minek nevezzük. A miniszterelnök-váltás sem ért semmit. François Hollande újabb nagy pofont kapott a helyhatósági választások után" - értékelte a Le Parisien a szocialisták "történelmi mélypontját" a 13, 9 %-os szavazataránnyal és a 13 európai mandátummal.
"Vajon megbánta-e Hollande, hogy nem tartotta meg még két hónapig előző miniszterelnökét, Jean-Marc Ayrault-t?" - tette fel a kérdést az üzleti körök lapja, a Les Echos, amely szerint "Valls-effektus", vagyis az új kormányfő kinevezése hatástalan maradt és úgy tűnik, hogy a köztársasági elnök már elhasználta politikai muníciójának nagy részét.