Beírók;Barack Obama;Christine Lagarde;Francois Hollande;díszvacsora;

Az Obama házaspár és a francia vendég a díszvacsorán FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Díszvacsora Hollande-nak

Barack Obama és Francois Hollande egyaránt a kiváló amerikai-francia kapcsolatokat méltatta közép-európai idő szerint szerdára virradóra a fehérházi díszvacsorán. Az amerikai és a francia elnök hétfőn és kedden informális és hivatalos tárgyalásokat is folytatott, közös sajtóértekezletet tartottak. Hollande elnök tegnap internetes óriáscégek vezetőivel tárgyalt Kaliforniában.

Éljen Franciaország! Isten áldja Amerikát! - ezzel fejezte be pohárköszöntőjét az amerikai elnök. Barack Obama megjegyezte, hogy az amerikaiak mindent szeretnek, ami francia: a filmeket, az ételt, s különösképpen a francia borokat. De mindenekfelett azt, hogy a két nemzet több mint 200 éve áll egymás mellett a szabadság védelmében.

Hollande elnök megköszönte a washingtoni fogadtatást, felidézte, hogy amerikaiak harcoltak francia földön két világháborúban, s azt is, hogy Franciaország átérezte az amerikaiak fájdalmát 2001. szeptember 11-én. Sem a pohárköszöntőkben, sem az előző napi közös sajtóértekezleten szót sem ejtettek arról, hogy néhány éve még igen feszült volt a kétoldalú viszony.

Sztárok és politikusok, diplomaták, washingtoni előkelőségek, a demokrata elnök nagy kampánytámogatói, több mint 350 vendég vett részt Barack Obama második hivatali idejének első díszvacsoráján, a Fehér Ház kertjében felállított, fűtött sátorban.

Képviseltette magát az amerikai és a francia kormány több tagja, köztük a franciául jól beszélő John Kerry külügyminiszter. Hivatalos volt Christine Lagarde, az IMF főigazgatója, s Todd Stern, Obama klímaügyi főtárgyalója is. Hollande elnököt, aki partner nélkül érkezett, az Obama-házaspár fogta közre a vacsoraasztalnál.

Obama és Hollande keddi, majd egy órás, maratoni sajtóértekezletén számos megoldandó nemzetközi problémát érintettek, a szíriai béketárgyalásoktól, Irán nukleáris programjáig. Az amerikai elnök a sajtótájékoztatón jelentette be, hogy francia kollégája meghívására júniusban részt vesz a normandiai partraszállás 70. évfordulós ünnepségein.

Egy francia újságírónő kérdésére, hogy vajon a brit-amerikai különleges kapcsolatot felváltja-e a francia-amerikai jóviszony, Obama frappáns választ adott: "Két lányom van, mindketten kiválóak, csodálatosak. Soha nem akarnék választani közülük. Így vagyok európai szövetségeseimmel is". Hollande elnök hozzátette, ő sem kivételez négy gyereke közül egyikkel sem.

Mennyibe kerül a fehérházi díszvacsora?
Míg Bill Clinton két hivatali idejében 23 állami díszvacsorát rendezett, George W. Bush és Obama jóval kevesebbet. A washingtoni külügyminisztérium közzétette, mennyibe kerültek a Fehér Ház által adott állami díszvacsorák. Az Obama-házaspár az elsőt 2009-ben Manmohan Szingh indiai kormányfő tiszteletére adta, több mint 572 ezer dollárba került.
2010-ben Felipe Calderón mexikói elnök és felesége látogatásakor 563 ezer dollárt költöttek. 2011-ben három díszvacsorát is rendeztek, Hu Csin-tao kínai elnök, Angela Merkel német kancellár és Li Mjung-bak dél-koreai elnök tiszteletére. A kínai rendezvény 412 ezerbe került, a másik kettőt alig több mint 200 ezerből kihozták. Utoljára 2012-ben David Cameron brit kormányfő és felesége tiszteletére vették elő a Fehér Ház legdíszesebb étkészletét, de e vacsora költségei nem szerepeltek az összesítésben.

Obama kénytelen volt elismerni, hogy eddig sok eredményt nem hoztak a szíriai béketárgyalások, a szíriai állam omladozik, s ez rossz Szíriának is, a térségnek is. Az amerikai elnök továbbra is a politikai rendezés fontosságát hangoztatta, konkrét lépésként pedig a mérsékelt szíriai ellenzék támogatását, ebben, mint mondta, egyetértettek Hollande elnökkel.

Mindketten szorgalmazták, hogy folytatni kell a vegyi fegyverek eltávolítását. Iránnal kapcsolatban az amerikai elnök leszögezte, Washington nem akar új szankciókat, de az átmeneti megállapodás ellenére is betartják a korábbiakat.

Arra a kérdésre, hogy mit keresett száz francia üzletember Teheránban, miközben még érvényben vannak az Irán elleni szankciók, Hollande elnök azt válaszolta, nem ő a francia vállalkozók szövetségének elnöke, s amíg nem változik a helyzet, nem kötnek kereskedelmi megállapodást Teheránnal.

Hollande elnök tegnap San Franciscóba érkezett, amerikai látogatásának utolsó napján a Szilícium-völgy vállalatvezetőivel tárgyalt.

Bár Barack Obama csak 2017 januárjában távozik hivatalából, hamarosan el kell döntenie, hol akarja felépíteni elnöki könyvtárát. Nemrégiben létrejött az az alapítvány, amelynek feladata a projekt szervezése, illetve a szükséges adományok összegyűjtése. Bár Obama Hawaiin született, valószínűnek látszik, hogy a jövendő központnak nem Honolulu, hanem Chicago ad otthont, ahol a 44. elnök politikusi karrierje elkezdődött, s ahol családjával a Fehér Ház előtt élt.