Barack Obama;Fehér Ház;Rahm Emanuel;Franklin Delano Roosevelt;elnöki könyvtár;

George W. Bush elnöki könyvtárát tavaly avatták Dallasban FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Több város küzd az elnöki könyvtárért

Bár Barack Obama csak 2017 januárjában távozik hivatalából, hamarosan el kell döntenie, hol akarja felépíteni elnöki könyvtárát. Nemrégiben létrejött az az alapítvány, amelynek feladata a projekt szervezése, illetve a szükséges adományok összegyűjtése. Bár Obama Hawaiin született, valószínűnek látszik, hogy a jövendő központnak nem Honolulu, hanem Chicago ad otthont, ahol a 44. elnök politikusi karrierje elkezdődött, s ahol családjával a Fehér Ház előtt élt.

Franklin Delano Roosevelt volt az első amerikai államfő, aki megalapította saját könyvtárát, korábban nem volt kialakult mechanizmus arra, hol őrizzék az elnökök hivatali idejének történelmi dokumentumait, tárgyait. Azóta viszont a Fehér Ház minden gazdája gondoskodott róla, hogy emlékét méltó módon ápolják.

Legtöbben saját szűkebb pátriájukat választották székhelyül, s némelyik elnöki központ igen komoly tudományos-közéleti tevékenységet folytat. Várhatóan Obama is aktív "nyugdíjas" lesz, hiszen még az 56. évét sem tölti be, amikor kiköltözik a Fehér Házból.

Az Obama-könyvtár és múzeum valószínűleg Chicagóban létesül, ezt jelzi, hogy az előkészítő alapítvány, a Barack H. Obama Foundation élére az elnök régi bizalmas barátja, egy ismert chicagói üzletember, Marty Nesbitt került. Chicago polgármestere, a kongresszusi demokraták egyik korábbi vezéregyénisége, Rahm Emanuel is azért lobbizik, hogy az elnök az Egyesült Államok harmadik legnépesebb városa, Illinois fővárosa mellett döntsön.

Két Bush-központ Texasban
George W. Bush 2009 januárjában köszönt le, s csak tavaly nyitotta meg elnöki könyvtárát a Dallasban, a Déli Metodista Egyetem területén. Texas két Bush-központtal büszkélkedhet: idősebb Bush elnök könyvtára a Texas A&M Egyetem kampuszán működik College Station egyetemi városban. Richard Nixon és Ronald Reagan egyaránt Kaliforniát választotta, az egyetlen lemondott elnök könyvtára Yorba Lindában található, Ronald Reagané Simi Valleyben, őt ott is temették el.
A Truman elnöki múzeum és könyvtár a Missouri állambeli Independence városban nyílt meg (ott írták alá Magyarország NATO-csatlakozási okmányát). Eisenhower könyvtára a kansasi Abilene-ben létesült. John F. Kennedynek nem volt ideje, hogy erről intézkedjen. A bostoni JFK-könyvtár gazdag gyűjteményt őriz a Kennedy család hagyatékából, ugyanakkor építészetileg is az egyik leglátványosabb. Modernista, csupa üveg épület lett Bill Clinton elnöki könyvtára, 2004-ben Bono énekelt a megnyitón Arkansas állam fővárosában, Little Rockban. Lyndon Johnson a texasi Austint választotta.
A Georgia állambeli Atlantában működő Carter-központ az egyik legaktívabb, Jimmy Carter számos humanitárius missziót teljesít, jótékonysági akciót szervez. Az elnöki könyvtárakat felügyelő iroda a Nemzeti Archívumok és Dokumentumok Hivatalához (NARA) tartozik, 13 elnök dokumentumait őrzik.

Obama szívéhez ugyan nagyon közel áll Hawaii, s ha csak teheti, elnöksége óta is ott tölti családjával a téli vakációkat, ugyanakkor nagyon sok szállal kötődik Chicagóhoz, felesége szülővárosához. Obama Chicagóban kezdett dolgozni közösségszervezőként, egy ottani ügyvédi irodánál ismerkedett össze Michelle Robinsonnal 1989-ben, s ott tartották az esküvőjüket is 1992-ben.

A chicagói helyi törvényhozásban lett szenátor, majd Illinois állam szenátoraként került a washingtoni kongresszusba. Chicagói csapat irányította Obama két elnökválasztási kampányát, legrégebbi fehér házi tanácsadója, Valerie Jarett szintén odavalósi. Jarrett nemrégiben Chicagóban járt, s azt mondta: tudja, hogy az elnöki könyvtár a város "gyémántja" lehetne, s neki magának is Chicagóért dobog a szíve, de a végső döntést az elnöknek kell meghozni.

A 44. elnök korábbi alma matere is igényt formálna az elnöki iratok gondozására. New York államban a Columbia Egyetem ugyan már jelezte, szívesen fogadnák Obamát és könyvtárát, hiszen az elnök ott szerezte első diplomáját. Massachusetts és a Harvard Egyetem, amelynek jogi karán Obama doktorált, nem került szóba, elvégre Boston a John F. Kennedy elnöki könyvtárnak ad otthont.

Honolulun a Hawaii Egyetem ajánlkozott, Chicagóban pedig több neves oktatási intézmény - a Chicagói Egyetem, a Chicagói Állami Egyetem és az Illinois-i Egyetem - is versenybe szállt. A Chicagói Egyetem jogi karán egy darabig alkotmányjogot tanított Obama, ott végzett barátja, Nesbitt, így a találgatások szerint ez az intézmény élvezhet előnyt a versenyben.

A Chicago Tribune értesülései szerint a Michigan tó partján fekvő metropoliszban tucatnyi helyszín került szóba, ahol az elnöki könyvtár méltó elhelyezést kapna. A helyi fekete közösség nagyon szeretné, ha az Egyesült Államok első fekete elnöke a több mint 90 százalékban afrikai-amerikaiak lakta South Side-on alapítaná meg könyvtárát, hogy ezzel is hozzájáruljon a környék fejlesztéséhez.

Az Obama-központ felépítésének költségeit legalább 500 millió dollárra becsülik,  s valamikor 2020 körül tarthatják a megnyitót.

Az utóbbi három évben több mint 4600 embert vettek őrizetbe vagy tartóztattak le jogtalanul Oroszországban - közölte Jurij Csajka legfőbb ügyész szerdán az orosz törvényhozás alsóházában.