Nem lesz hiány 2014-ben sem a tehetségkutató showkból - jövőre hat olyan műsor is visszatér a képernyőkre, amelyekkel a kereskedelmi csatornák így vagy úgy, de a legjobb hangot, a legtehetségesebbeket, vagy a legeladhatóbb előadókat keresik. Bár az évet egy reality-vel, a Való Világ 6-tal indítja az RTL II január 12-én, szinte biztosra vehető, hogy sikeres nézettségi mutatókat jelent majd a csatornának - annak ellenére is, hogy a "kis RTL" például a Digi alapcsomagjában nincs benne, így sokak lemaradnak róla.
A műsor azonban olyan - több országban már sikerre vitt - újítást hoz, amelyet hamarosan az ugyancsak nézői szavazásra építő tehetségkutatók is átvehetnek: szavazni ugyanis nem emelt díjas SMS-ben, hanem ingyen lehet majd az aktuális jelöltekre.
Egy mobiltelefon-applikációt kell csak letölteni - legyen az iOs, Android vagy Windows Phone készülék -, s a leadott szavazat a párbajadások közben módosítható lesz. Ha például egy játékos az élő műsorban szimpatikusabbnak tűnik a nézőnek, mint akire már szavazott, akkor a programmal áttehetők lesznek rá a már leadott voksok.
A VV 6 készítői szerint a nézők a telefonról mindenre tudnak majd reagálni, amivel komolyabb részesévé válnak az eseményeknek - nem csak a párbajokon -, és ez dramaturgiailag is sok mindent megváltoztat. A gyakorlaton azért is változtatnak, mert a nézők egy SMS elküldése után nem szoktak újra szavazni, "nem emelik meg újra" a készüléket. A VV 6 egyébként napi kétszer lesz képernyőn: este kilenckor, illetve délután egy ismétléssel, Liluval és Istenes Bencével.
Az első tehetségkutató idén a mindhárom köztévén látható A Dal lesz január 25-től - a koppenhágai Euróvíziós Dalfesztivál "nemzeti elődöntőjébe" december 1-jéig összesen 435 dalpályázat érkezett, amelyek közül azután egy tíz tagú előzsűri választott ki harmincat.
A mezőny nem ismeretlen, a legtöbb résztvevő már megjárta a Megasztárt, az X-faktort és a Voice-ot is: Radics Gigi, Vastag Tamás, Szabó Leslie, Kállay-Saunders András, Oláh Ibolya, Cserpes Laura, Király Viktor vagy Király Linda mellett ismert zenekarok is megméretnék magukat az európai versenyen, úgy mint a Belmondo, a Fool Moon, vagy az Expensive.
A végeredményt a telefonos szavazás, illetve a zsűri dönti el - Csiszár Jenő, valamint Kovács Kati és Rúzsa Magdi énekesek mellett az MTV vezérigazgató-helyettese, Rákay Philip is helyet szerezhetett, miután a korábbi három fős szakgárda négyre bővült. ByeAlex, az előző széria győztese kommentátorként lesz jelen a február 25-én záruló műsorfolyamban.
A komoly nézettségi verseny március közepén indul, amikor az ötödik szériával visszatér az RTL-re a Csillag születik, és vele szemben érkezik második évaddal a TV2 ifjúsági tehetségkutatója, az Ének iskolája - ahová január közepéig jelentkezhetnek a 8 és 14 év közötti gyerekek.
Akik júniusban még csaknem másfél milliós nézettséget jelentettek a TV2-nek, ám akkor az RTL-nek nem volt éppen hasonló műsora, kérdés, a Csillag születik ellenében tud-e majd hasonló számokat hozni. Emlékezetes, hogy az RTL-es műsor 2007-es első szezonját szintén gyermek, a 15 éves Utasi Árpi nyerte mesemondásával, akiről azóta sincs sok hír - kérdés, az Ének iskolája mennyire tudja a kis énekesek jövőjét kiépíteni.
Az előző Ének iskolája győztese, Farkas Zsolti állítólag Kovács Katitól is kap tanácsokat, s két "tanár", Szandi és Király Viktor elmondása szerint tartják a kapcsolatot a korábbi versenyzőkkel, Szandi fel is lép velük. Még a tavaszi szezon előtt, február 9-től összeállnak a sztárok és az énekesek a Super TV2-n A nagy duettben, ezúttal is Liptai Claudia és Till Attila vezetésével.
* Január 12.
Az RTL II-n indul Való Világ 6, melynek újdonsága: ingyen lehet sms-ben szavazni
* Január 25.
Mindhárom köztévén indul A Dal, melynek végállomása az európai verseny
* Március közepe
Az RTL-en visszatér az ötödik szériával a Csillag születik
A TV2 az Ének iskolájával jelentkezik
* Ősszel
Az RTL-en jön az újabb X-Faktor
A TV2 nem a Voice-ot vagy a Megasztárt folytatja, hanem egy új tehetségkutatóval jelentkezik, a Rising Starral
Bár az új szavazási stratégiát a Csillag születik nem használja majd, a TV2 ősszel annál inkább: amikor vélhetően az RTL újabb X-Faktorral érkezik, a TV2 egy teljesen új formátumra épülő tehetségkutatóval, a Rising Starral készül vele szemben - ahelyett, hogy folytatnák a Voice-ot, vagy a Megasztárt. A műsorba bejutni kívánó énekesekről itt ugyancsak egy mobilapplikációval dönthetnek a nézők, és ha a szavazatok száma elér egy bizonyos szintet - például 70 százalékot -, csak akkor folytatódhat számára a verseny.
A szavazatok növekedését egy diagram mutatja a nézőknek, amihez a zsűri szavazatát százalékokban adják hozzá. Az interaktivitásra építő műsor eredetije az izraeli Keshnet cégé - amelytől az Ének iskolája is származik -, és hazájában elképesztő sikereket hozott: Izraelben az első adásban több mint 2,3 millióan szavaztak - ami a nyolcmilliós lakosságot tekintve nagy eredmény -, és már az amerikai ABC csatorna is bejelentette, hogy megvásárolja a liszenszet. Hazánk így Izrael után elsőként mutathatja be.