Horváth György emlékeztetett: a Hegedűs által vezetett Szabadság téri Hazatérés templomában november 3-án tartott Horthy-szobor avatás után indult a lelkész ellen egyházi fegyelmi eljárás, melyben ő a legszigorúbb szankciót, a hivatal-, vagy ahogy az egyházban hívják, a palástvesztést javasolta kiróni Hegedűsre, de ezt az egyházmegye bírósága nem hajtotta végre, elfogultságra hivatkozva.
Mivel ez már a harmadik eset volt, amikor Horváth palástvesztésre vonatkozó indítványát elfogultság miatt az illetékes egyházi bíróság "továbbpasszolta", a jogtanácsos lemondott 23 éve viselt tisztségéről. Lapunknak ezt azzal magyarázta: ha a bíróság a javaslatával ellentétes döntést hozott volna, vagyis nem tiltja el a lelkészi hivatás gyakorlásától Hegedűst, akkor sem mondott volna le, viszont a "teszetoszasághoz", a felelősség elhárításához, nem kívánt tovább asszisztálni. Mint lemondó levelében is fogalmazott, "az elfogultság leplébe burkolt gyávaság miatt mondok tehát le, így tiltakozva a bíróság gerinctelen magatartása miatt."
Horváth György nem érti, miért ne tudná az egyházmegye bírósága elfogultság nélkül, tárgyilagosan megítélni a szerinte egyszerű helyzetet: az egyház szabályai szerint a lelkész nemcsak nem lehet politikai párt tagja - Hegedűs korábban kilépett a MIÉP-ből -, de tartózkodnia kell a politikai megnyilvánulásoktól is, a templom pedig nem adhat helyet politikai jellegű rendezvénynek. A lemondott jogtanácsos szerint Hegedűs mindezeket megsértette, ráadásul nem először. "Tíz éve nem lép fel az egyház a lelkész ilyen és hasonló provokatív akciói ellen, pedig nem ismerek olyan egyházi vezetőt, aki szívesen leülne Hegedűs Loránttal egy asztalhoz" - mondta.
Horváth - aki évtizedek óta világi ügyvédként is praktizál - a fegyelmi eljárásban kérte Hegedűs lelkipásztori tevékenységének felfüggesztését is, ezt elfogultság miatt szintén nem hajtották végre. Lapunknak megjegyezte még, hogy ezután az illetékes Dunamelléki Egyházkerület püspöksége másik egyházmegyét jelöl majd ki a fegyelmi eljárás folytatására, de a korábbi két hasonló eset egyikében sem ítélték el Hegedűst, nem érte szankció, így nem lenne meglepve, ha a mostani eset sem végződne az amúgy a református egyházban nem példa nélküli palástvesztéssel. Igaz, Horváth szerint ilyen politikai jellegű ügy miatt eddig nem történt.
Elértük Simonfi Sándor esperest is, akinek Horváth benyújtotta lemondását, de ő nem kívánta kommentálni sem a jogtanácsos döntését, sem Hegedűs ügyét. A Horthy-szobor avatóval hazai és nemzetközi botrányt kavaró, antiszemita kirohanásairól is ismert lelkipásztor ellen korábban amiatt indult fegyelmi, mert 2007 tavaszán a holokauszttagadó brit történészt, David Irvinget látta vendégül a Hazatérés templomában. Még parlamenti képviselőként, MIÉP-alelnökként pedig 2001-ben tett közzé kirekesztő írást, miszerint a hazai zsidóságot, az úgynevezett galíciai jöttmenteket ki kell rekeszteni, mert különben ők lesznek azok, akik kirekesztenek bennünket. E mondatával világi bíróság is foglalkozott: Hegedűs első fokon másfél év felfüggesztett börtönbüntetést kapott, de az ítélőtábla jogerősen felmentette a közösség elleni izgatás vádja alól.