Korábban Norvégia és Albánia is elhárította a felkérést, hogy országuk területén vállalják a szíriai készletek megsemmisítését. Az arzenál legveszélyesebb részét a megállapodás értelmében december 31-ig kell elszállítani Szíria területéről.
Több mint 800 tonna vegyes felhasználású vegyi anyagot 2014. február 5-ig vinnének külföldre, e készletek megsemmisítésére 35 magáncég nyújtott be jelentkezést.
Az OPCW illetékese, Sigrid Kaag egy damaszkuszi sajtóértekezleten közölte, hogy a szíriai vegyifegyverarzenált három különböző helyszínről először a legnagyobb szíriai kikötővárosba, Latakiába szállítják.
A megsemmisítést egy különleges technológiával felszerelt amerikai hajó, az MV Cape Ray végzi majd, nem szíriai, hanem nemzetközi vizeken.
A technológiát a Pentagon keretein belül működő Védelmi Fenyegetést Csökkentő Ügynökség végzi majd. A hajón lévő titánium reaktor forró víz és vegyi anyagok felhasználásával, hidrolízissel semlegesíti az ideggázokat.
A BBC értesülése szerint a hidrolízis nyomán 7,7 millió tonnányi ipari hulladék keletkezik, amit 4 ezer konténerben tárolnak majd. Bár ez már kevéssé veszélyes anyag, még keresik a befogadó országot, ahol tárolhatják.
Az Egyesült Államok és Oroszország szeptember 14-én jutott megállapodásra a szíriai ideggázkészletek megsemmisítéséről, ennek nyomán Washington elállt a Szíria ellen tervezett katonai beavatkozástól.
A katonai akcióról azt követően született döntés, hogy a damaszkuszi rezsim hadserege augusztus 21-én vegyi fegyvert vetett be szíriai polgárok ellen.
A szíriai vegyifegyver-arzenált összesen 1300 tonnára becsülik, számos más anyag mellett mustárgázt is tartalmaznak a készletek. A szíriai gyártókapacitást az OPCW ellenőreinek felügyelete mellett már működésképtelenné tették.