;

tüntetés;hadsereg;Thaiföld;Bangkok;demonstrációk;Jinglak Sinavatra;Szutep Taugszuban;

Könnygázzal szorították vissza a tüntetőket FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/LAM YIK FEI

- Bangkok forrong

Könnygázzal, vízágyúkkal próbálták feltartóztatni a tüntetőket vasárnap Bangkokban, a rendőrség melllett már a hadsereget is bevetették. Thaiföld fővárosában egy hete tartanak a megmozdulások, a demonstrációkon Jinglak Sinavatra kormányfő elmozdítását követelik. A hétvégén legalább két ember életét veszítette, több mint ötvenen megsérültek az összecsapásokban. Hétfőtől általános sztrájkra szólítottak fel.

Egymás után foglalták el a tüntetők múlt héten a kormányhivatalokat, s vasárnap már mintegy 30 ezres tömeg ostromolta a miniszterelnök irodáját.

A kormányfőt kimenekítették a rezidenciájáról, tartózkodási helyéről nem tudni, tagadják, hogy külföldre menekült volna. A rendőrök könnygázt és vízágyúkat vetettek be, a tüntetők köveket, benzinespalackokat dobáltak.

A tüntetők az állami tévé, a thai PBS székházát is elfoglalták. Éjjel lövöldözés volt egy stadionnál, a kormánypárti "vörösingesek" és az ellenzékiek csaptak össze, ketten életüket veszítették, egyikük egy 21 éves diák volt.

A demonstrálók célul tűzték ki, hogy vasárnap, a "Győzelem napján" legalább tíz kormányépületet, a rendőrség főhadiszállását és hat tévéállomást rohamoznak meg, "népi puccsot" hajtanak végre.

A rendőrség mellett a hadsereget is mozgósították, hogy megerősítsék a minisztériumok védelmét. A tiltakozók követelik, hogy távozzon a hatalomból Thaiföld első női miniszterelnöke.

A most 46 éves Jinglak Sinavatra 2011-ben földcsuszamlásszerű győzelmet aratott a választásokon, sokan azonban úgy vélik, milliárdos bátyja bábja, Takszin Sinavatra 2001-től állt a bangkoki kormány élén, 2006-ban katonai puccsal távolították el hivatalából, azóta száműzetésből él, távollétében korrupciós vádak miatt hét évre ítélték.

Napi szinten ma is részt vesz a kormányzásban, hírek szerint webkamerán át ad utasításokat a kormányüléseken. Jinglak Sinavatra tegnap párbeszédet ajánlott a tüntetőknek, közölte, tárgyalásokat kezd velük, ha visszavonulnak az utcákról.

A tüntetők vezetője Szutep Taugszuban volt miniszterelnök-helyettes, az ellenzéki Demokrata Pártot, Thaiföld legrégibb politikai tömörülését képviseli.

Az ázsiai országban 2010 óta nem voltak hasonló nagy megmozdulások, akkor Takszin Sinavatra hívei tüntettek, 91 ember veszítette életét.

Ukrajna az utóbbi napokban az Európai Unióval tervezett társulási megállapodás elmaradása, illetve amiatt került az érdeklődés középpontjába, mert az ország egy jelentős lépéssel közelebb került Oroszországhoz. Ezért kissé háttérbe szorult a súlyos éhínségről, a holodomorról való megemlékezés, amely a pusztító éhínséget követően nyolcvan évvel is fájó seb az ukránok számára. Olyannyira, hogy ezt tartják az ukrán nép egyik legszörnyűbb tragédiájának, amelynek sokmillió ember esett áldozatul. Felülről, a Kremlből Sztálin által irányított éhínség volt ez, amelynek célja - egyes vélekedések szerint - az ukrán néppel való leszámolás volt.