Kína;légszennyezés;sütés;nyárs;faszén;

Ezt a pekingi árust még nem találta meg a hatóság. Fotó: Lintao Zhang, Getty Images.

- Tilos a szabadban sütögetni, mert szennyezi a levegőt

Peking egyes kerületeiben háborút indítottak a szabadban sütött húsok ellen, és a hatóságok már több mint ötszáz szenes grillező berendezést vontak ki a forgalomból. Állítólag a levegő tisztaságának védelme vezette őket.

Az elsősorban a muzulmán konyha részeként ismert, igen elterjedt "jang rou csuanr", vagyis a nyársra tűzött, sült apró kis birkahúsok az alkalmi, utcai "gyorsétkezés" egyik kedvelt és olcsó alternatíváját jelentik. Nem túl komoly infrastruktúrát igénylő szettjeiket - épp a füst miatt - közterületen állítják fel az árusok. Gyakran kis éttermek mellett találni őket a szabadban.

A fővárosi önkormányzat korábban már jelezte, hogy szmogriadó esetén szigorúbban fognak fellépni a füstös tevékenység ellen, de sajtóbeszámolók szerint a járőrök már túl vannak egy három hónapos kampányon, amelynek során darabokra fűrészelték fém nyársak százait, a primitív bádogkellékeket pedig használhatatlanná tették, vagy megsemmisítették.

A kínai internetes oldalakon sokan kétségeiket fejezték ki a pekingi szmog elleni fellépés ezen formájának hatékonyságát illetően. Úgy vélték, hogy az intézkedések hatása a főváros levegőjének minőségére még akkor is enyhén szólva is megkérdőjelezhető, ha az árusok - belátván, hogy mekkora kárt okoztak a környezetnek - nem tesznek szert újabb nyársakra.
Mint kiderült, a közterületet megtisztítók inkább lakossági panaszok nyomán léptek akcióba. A lakóközösségek a helyi hivataloknál a sütögetés miatt terjengő szagok és a füst ellen emeltek szót.

A médiában megszólaltatott környezetvédelmi illetékes maga is elismerte, hogy ez csak helyi és nagy valószínűséggel átmeneti megoldás. Az "igazi" környezetvédelemnek az autók üzemanyagának minőségi javításával, a nagy dízel teherautók károsanyag-kibocsátásának visszafogásával kell kezdődnie Pekingben és a térségben - jegyezte meg Ma Csün.

A húszmilliós kínai főváros lakói egyre gyakrabban szenvednek a fojtó, szemfájdító, köhögésre ingerlő, sűrű szmogos levegőtől. A 2,5 mikron átmérőjű, vagy annál kisebb porszemcsék mennyisége egy köbméter levegőben gyakorta meghaladja a 200 mikrogrammot, ami már a "nagyon egészségtelen" kategóriának felel meg.

A szakemberek szerint a fővárosi levegőszennyezettségért a széntüzelés mellett a hatalmasra duzzadt autópark a felelős: Pekingi útjain már 2012-ben több mint 5 millió autó futott. A fővárosi önkormányzat a helyzet kezelésére cselekvési programot dolgozott ki, a központi kormány új szigorító intézkedéseket hozott, és sokmilliárdos költségvetést rendelt hozzájuk.

Egyre feszültebb a helyzet a Kelet-kínai-tenger térségében, miután sem az Egyesült Államok, sem Japán nem hajlandó elismerni a Kína által egyoldalúan kiterjesztett új légvédelmi zónát. Az Egyesült Államok kedden két B-52-es bombázót irányított a térségbe, a Guamról felszállt gépek átrepültek a vitatott légtéren, anélkül, hogy azonosították volna magukat, ahogyan azt Peking megkövetelné. A Pentagon bejelentése szerint a két B52-es bombázón nem volt fegyver. Kínában közölték, ellenőrizték az amerikai harci gépek repülését, s a kínai légvédelem folyamatosan monitorozza a zónában a légiforgalmat.