Japán már korábban bejelentette: nem fogadja el a kínai légvédelmi zóna kiterjesztését, amely így a Kína és Tajvan által vitatott hovatartozású, japán fennhatóság alatt lévő Szenkaku-szigetek fölé is kiterjed. Abe Sinzo japán kormányfő az alsóházban követelte, Kína vonja vissza e lépést. Abe közölte, Japán megvédi az ország területét, területi vizeit és légterét. "Határozottan, de nyugodtan válaszolunk minden lépésre, amely erővel akarná a status quo-t megváltoztatni" - mondta a japán miniszterelnök. A szombati kínai lépést követően hétfőn berendelték a külügyminisztériumba Kína tokiói nagykövetét, s Szaiki Akitaka japán külügyminiszter-helyettes tiltakozását fejezte ki.
A kínai lépések Tokió aggodalmai szerint a polgári repülés biztonságát is fenyegetik. A Kelet-kínai-tengert érintő útvonalakon repülő két japán légitársaság, a JAL és az ANA keddtől már nem hajlandó menetrendszerű járataik repülési útvonaláról Pekinget előzetesen tájékoztatni.
Caroline Kennedy, az Egyesült Államok új nagykövete első tokiói beszédében bírálta a kínai lépést. "A Kína által hozott egyoldalú intézkedés aláássa a térség biztonságát, s kísérletet tesz a Kelet-kínai-tengeren a fennálló helyzet megváltoztatására" - mondta az új misszióvezető. Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter kijelentette, hogy az amerikai-japán védelmi szerződés a Szenkaku-szigetek (kínai nevén Diaoju) területére is vonatkozik. A CNN jelentése szerint a térségbe készül Joe Biden amerikai alelnök, aki Tokiót, Pekinget és Szöult is felkeresi jövő heti körútján.