Paul Ryan, a Republikánus Párt költségvetési guruja, a 2012-es republikánus alelnökjelölt írta az ajánlatot, amivel Barack Obamához bekopogtattak: a képviselőházi többség kész lenne megszavazni az átmeneti haladékot, amivel el lehetne kerülni a fenyegető technikai államcsődöt, s így a vitatkozó felek időt kapnának az érdemi alkudozásra az adósságcsökkentésről. A tervezet fő pozitívuma, hogy az Obamacare-t, az elnök egészségbiztosítási reformját sem említi. Mindeddig a Fehér Ház azt szabta fő feltételként, hogy a republikánusok hagyjanak fel a zsarolással. Ryan pénteken videóüzenetben fordult saját pártja konzervatívjaihoz, vegyék tudomásul, hogy mindent nem tudnak elérni, amíg demokrata az elnök és a szenátusban is demokrata a többség.
Újranyithatnak az amerikai nemzeti parkok, miután az érintett szövetségi államok engedélyt kaptak arra, hogy nem központi keretből, hanem saját forrásaikból üzemeltethessék a létesítményeket. A kormányzat egyetlen kikötése: minden ott dolgozót hívjanak vissza, ne csak egy részüket. Ha jövő hétre is áthúzódik a leállás, már a bíróságok munkáját is érintheti. Kedden lesz két hete, hogy leállt a washingtoni kormányzat.
A legfrissebb NBC News/Wall Street Journal-felmérés is azt igazolja, a republikánusokat hibáztatják inkább a washingtoni patthelyzet miatt. Csupán a megkérdezettek 24 százalékának volt pozitív véleménye a republikánusokról, a teapárti radikálisokról pedig mindössze 21 százalék nyilatkozott kedvezően. Obama támogatottsága 45-ről 47 százalékra nőtt, a kongresszusi demokratákról 36 százalék vélekedett pozitívan. Egy AP/GfK-felmérés szerint a kongresszus megítélése mélypontra süllyedt, alig 5 százalékon áll a törvényhozás népszerűsége.