Negyedszázaddal Szlovákia megalakulása után a lakosok 51 százaléka értékeli pozitívan az önálló állam létrejöttét, de a közös csehszlovák állam megszüntetését csak a megkérdezettek 40 százaléka tartja jó döntésnek.
Nem vonzó a szlovákiai fiatalok számára a liberális demokrácia, sokkal inkább a szélsőségek felé hajlanak. Intoleranciában azonban a magyar fiatalok a neonáci Kotleba híveit is lekörözik.
Két héttel a helyhatósági választások előtt ismét feléledt a több mint 20 éve tartó önkormányzati-politikai vita a közigazgatási rendszer megreformálásáról.
Fokozódik a szélsőségek térnyerése: az idegengyűlölet és a rasszizmus egyaránt jelen van a helyhatósági és a parlamenti politikában is.
Elmérgesedett Andrej Kiska szlovák államfő és Robert Fico miniszterelnök viszálya. Fico legutóbb egyenesen adócsalónak nevezte a köztársasági elnököt, aki lehazugozta a kormányfőt.
Északi szomszédunknál is egyre nagyobb gondot jelent, hogy nem túlságosan jó hírű újságírók szivárognak vissza lassacskán a közszolgálati csatornákhoz.
Hiába tűzte zászlajára a kormány a 13. és a 14. fizetés bevezetését és a minimálbér emelését, a fiatalok közel egyharmada mégis el akarja hagyni az országot.
Veszélybe került Szlovákia egyetlen magyar, a Fidesszel szemben kritikus napilapja. Egyre többen aggódnak, mióta új tulajdonos tűnt fel a láthatáron.
Az új oktatásügyi miniszter, a pártonkívüli Martina Lubyová szerdai kinevezésével pont kerülhet a szlovák kabinet működését nehezítő, már-már bohózatba illő elemekkel tűzdelt krízis végére.