Botka: tőlem várható leginkább, hogy felkavarjam az állóvizet

Kényelmes lenne tovább építeni Szeged városát, csakhogy a politikusnak nem az érdekei fontosak, hanem az értékek, amiket képvisel. Ezért vállalta el Botka László a miniszterelnök-jelöltséget, amiben a szocialista párt elnöksége megerősítette. Szerinte még legalább egymillió szavazójuk hiányzik a Fidesz legyőzéséhez. Ehhez új kormányzóképesség kell és mindenkit meg kell győzniük, hogy ha leváltják a Fideszt, nem a 2010 előtti világ tér vissza. Az is kiderülhet, a baloldali politikai szereplők közül ki akar komolyan kormányváltást és ki nem.

Baloldali igazságosságra, egyenlőségre épülő programban hiszek FOTÓK: MOLNÁR ÁDÁM

Molnár Gyula: a Fidesz leváltható, az ország javítható

Aki Orbán Viktort akarja legyőzni, annak be kell mennie az oroszlán barlangjába, tehát előtte meg kell vívnia az előválasztási csatát is. Ezzel is magyarázza az MSZP elnöke, miért tartja fontosnak az előválasztást. Ezt ott kell megtartani, ahol valóban lehet több jó jelölt - mondja Molnár Gyula, aki szerint most többen akarnak változást, mint akik szerint maradnia kell a Fidesznek. A demokratikus ellenzék dolga, hogy összehozza a változás híveit. A Jobbikkal viszont nem lát lehetőséget semmilyen együttműködésre.

FOTÓ: Tóth Gergő

A dolgok hajlanak, de egy ponton túl törnek

Az MSZP elnöke pártja fő feladatának tekinti, hogy a parlamentben megjelenítse azokat a kezdeményezéseket és kritikákat, amelyek a tüntetéseken megfogalmazódnak. Tóbiás József közölte, együttműködő partnerségre törekednek a demonstrálókkal. Szerinte a tiltakozások sokasodnak és ha a kormányzat bezárkózik, elszigetelődik a saját társadalmától és nemzetközileg is légüres térbe kerül. Tóbiás úgy látja, 25 év után először zajlik valós értékelés az MSZP-n belül, ezt szolgálja a mai pártértekezlet is. A fő céljuk, hogy jelen legyenek a helyi társadalomban.

FOTÓ: Tóth Gergő

Újpesten megéreztük a győzelem ízét

Az újpesti időközi választáson aratott szocialista győzelem reményt nyújt arra, hogy a februári veszprémi voksoláson is hasonló sikert érjenek el. Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese azonban úgy véli, Veszprémben szélesre kell nyitni a palettát, közös ellenzéki jelöltre van szükség. Simicska Lajos bejelentése komoly figyelmeztetés a Fidesznek, de nem több annál. Gőgös szerint a hatalom megrepedt, sebzett vadként támad és hibázik. Ha ezt a szocialisták nem tudják kihasználni, akkor azért csak magukat hibáztathatják.

Ha Simicska Lajos valóban indul Veszprémben, az Gőgös Zoltán szerint nagy probléma FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Tarlós: nem akarom magam dicsérni…

Tarlós István jó együttműködésre törekszik a következő öt évben a közgyűlésbe bekerült kerületi polgármesterekkel és az ellenzéki képviselőkkel is. Bízik benne, hogy így megvalósíthatja programját, amihez számít a Fidesz hathatós támogatására. Érthetőnek véli, hogy a vétójoggal nagyobb lehetőségekhez jut, hiszen eddigi mozgástere lényegesen szűkebb volt, mint a felelőssége. Lapunknak arról is beszélt, a netadó kommunikációja nem volt ügyes, ám a tüntetéseket gonoszkodásnak és hisztériakeltésnek tartja, politikai hátsó szándékkal.

Jó lenne, ha azok, akik támadnak, inkább megoldási javaslatokat tennének FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Botka László Szegedet építette, nem magát

Az Orbán-rendszert nem lehet legyőzni egy erős Magyar Szocialista Párt nélkül - mondja az MSZP országos választmányának elnöke. Botka László, aki továbbra is Szeged polgármestere lehet - úgy látja, az ő - nem is első - sikere tanulságos lehet az egész pártnak. A szavazók ugyanis a teljesítményt értékelik, s egy olyan pártnak, amely csak vitázik és magával foglalkozik, nincs valódi üzenete a választópolgároknak. A következő három évben - amikor nem lesz választás - mindenkinek építkeznie kell. A baloldali pártok ebben az időben is együttműködhetnek, de az összefogás kérdése csak a következő voksolás előtt merülhet fel.

Egy város akkor működik jól és akkor élhető, ha minden polgár otthon érzi benne magát FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Kunhalmi: ha Bokros győz, van remény a változásra

Aki váltást akar, arra fog voksolni, akit esélyesnek tart, hogy leváltsa Tarlós Istvánt és megszabadítsa a fővárost attól, amit az elmúlt négy-öt évben a Fidesz csinált. Az MSZP budapesti elnökének meggyőződése, ha Bokros Lajos győz, van remény a változásra. Kunhalmi Ágnes - aki marad pártjában és társaival együtt küzd azért, hogy az MSZP talpra álljon - ahhoz tartja magát, amit Tóbiás József elnökké választásakor mondott: az önkormányzati választás lokális ügy, a helyi vezetők döntenek. Mint mondja, az emberek érdekeire kell tekintettel lenni, egyetlen választáson nem lehet helyreállítani az MSZP hegemón szerepét. 

Jobb- és baloldali demokraták közelebb állnak egymáshoz, mint a Fidesz és a demokrácia. FOTÓ: Vajda József

A realitás most nem Orbánnak dolgozik

Muszáj a választóktól azt kérni, hogy segítsék a közös ügyet - mondja a Demokratikus Koalíció elnöke. Gyurcsány Ferenc szerint nem kell megígérni, hogy október 12-én vörösbe, vagy kékbe borul a választási térkép, de a baloldali jelöltek sok helyen esélyesek. Úgy látja, iszonyatos állapotban van az ország, s nincs az az orbáni kommunikációs trükk, amivel meg lehet magyarázni az embereknek, miért nehezedik az életük. A mai hatalommal szemben azonban csak a lassú átépítkezés a reális politika. A baloldalon ehhez a legszélesebb összefogásra van szükség.  

A DK a következő években növekedni fog, de Gyurcsány nem gondolja, hogy egymagukban meg tudják verni a Fideszt

Felgyűrt ingujjal, aprólékos munkával kell építkezni

Az MSZP mai kongresszusának tétje, hogy elindítja-e a szükséges változásokat. A párt egyetlen elnökjelöltje úgy látja, az eddigi módon nem lehet tovább működni. Meg kell ismerni a legkisebb közösségek problémáit és igényeit, közelebb kell kerülni a választóhoz. Tóbiás József szerint be kell bizonyítaniuk, hogy létezik még baloldali politika, amely felelős azért, hogy megváltoztassa, ami ma Magyarországon van. A parlamenti frakciónak ezért kell együtt dolgoznia a párt összes intézményével. Az önkormányzati választásokon pedig a többi baloldali párttal együtt kívánnak indulni, de helyi megállapodások alapján.

Nem vagyok naiv, tehát pontosan tudom, nagyon szívós építőmunkára van szükség. FOTÓ: Vajda József

Horn kemény, karakán, igazi baloldali volt

Horn Gyula igazi baloldali volt, egyszersmind rettenetesen magányos ember. Sok olyan terhet cipelt, amit nem is akart senkivel sem megosztani. Így emlékszik az épp egy éve elhunyt egykori miniszterelnökre, az MSZP néhai elnökére unokája. Horn András 34 éves, mérnök. Ő beszélt a család nevében a múlt héten Brüsszelben, amikor az Európai Parlament épületében felavatták a Horn Gyuláról elnevezett termet. Mint mondja, a nagypapája politikusként integráló ember volt, kereste a közös pontokat és sosem hallotta, hogy okot szolgáltatott azokra a jelzőkre, amelyeket utólag rá akarnak ragasztani. 

„Vállalom a harcot és a felelősséget”

A szocialista pártban változtatni kell a politika tartalmán, a mondanivalóján és a működésen is. Botka László azt tartja céljuknak, hogy 2018-ban le tudják váltani az Orbán-rendszert. Az MSZP országos választmányának elnöke - aki a július 19-i kongresszusig a párt élén áll - úgy látja, ehhez dinamizálni kell az egész baloldali közösséget, össze kell hangolni politikájukat. A szocialista párt megújulása a baloldal közös érdeke, amihez az MSZP-ben teljesen új típusú csapatmunkát kell kialakítani. Nem egyszemélyi vezetésre van szükség, hanem feladatokra kell embereket találni. 

Én a baloldali politika tartalmi megújításában kívánok szerepet vállalni FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Gyurcsány: Ez a pálya a Fidesznek lejt, nekünk emelkedik

Gyurcsány Ferenc gyávának tartja a miniszterelnököt, mert nem becsüli annyira a választóit, hogy a szemükbe nézzen és válaszoljon a kritikákra. A Demokratikus Koalíció elnöke szerint annak ellenére fontos kampányolni és bízni a győzelemben, hogy a pálya egyértelműen a Fidesznek lejt. A baloldali választók nem fogadnák el, ha küzdelem nélkül átadnák a következő pár év kormányzásának a lehetőségét. Gyurcsány szerint súlyos felelősség terheli a magyar demokratikus nyilvánosságot - benne a közmédiát -, amiért nem segíti a választókat megfelelően tájékozódni.

Négy év után a vádak túlnyomó többségéről kiderült, hogy rágalmak voltak. FOTÓ: Vajda József

Gyurcsány: át kell lépni a Fideszen

Az Összefogás pontosan tudja, mit szeretnének a választók: nyugalmat, jólétet, szabadságot, biztonságot. Gyurcsány Ferenc most azt tartja a fő feladatnak, hogy ismertessék a legfontosabb javaslatokat, amelyek ezt eredményezik. A Demokratikus Koalíció elnöke szerint át kell lépni azon, amit a Fidesz mond, mintha nem is létezne; a jobboldal megrögzött szavazóit amúgy sem lehet meggyőzni. Azt a legalább egymillió embert kell megnyerni, aki még nem tudja, kire adja a voksát. Ha pedig nyernek, szűk lesz az új kormány mozgástere. A Fidesz öröksége tartósan elkíséri őket.

Annál nincs rosszabb egy politikusnak, ha az ellenfelei nem foglalkoznak vele FOTÓ: VAJDA JÓZSEF
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang