szélsőjobb;Japán;turizmus;migráció;pártok;népesedés;Donald Trump;

A Kamija Szohei vezette Szanszeito pártot bevándorlásellenes retorikája tette népszerűvé, s ehhez Donald Trump amerikai elnök „merész politikai stílusából” vették a példát

Teret nyer a szélsőjobb Japánban is

A vasárnapi japán felsőházi választás egyik nagy nyertese egy olyan, alig öt éve alakult párt lett, amelyik finoman szólva is szélsőséges nézeteket hirdet. Ez a Szanszeito párt, amely 14 helyet szerzett a 2022 óta birtokolt egyetlen mandátumához képest.

A párt alapítója Kamija Szohei egykori angoltanár, akinek nézetei igazából egy YouTube-csatornának és az azt üzemeltető streamernek, Kazuja Kioumotónak köszönhetően nőhették ki magukat politikai mozgalommá.

A Szanszeito 2020-ban, a koronavírus-járvány idején alakult, és a vakcinákkal kapcsolatos összeesküvés-elméletek terjesztésével, a maszk használata elleni retorikával futott be. Mostanra már a „Japanese First” (a japánok az elsők) kampányával szerez új híveket, a "külföldiek csöndes inváziójára" figyelmeztetve - írja a BBC.

A Szanszeito térnyerése a japánok elégedetlenségének fokmérője. A kelet- ázsiai ország lakosai egyre feszültebbek a túlturizmus és a bevándorlás miatt. Isiba Sigeru japán kormányfő és a Liberális Demokrata Párt (LDP) a választások előtt pár nappal hozott létre egy új bizottságot e problémák kezelésére, de úgy tűnik, sokaknál elkéstek vele.

A 2022-es felsőházi választás idején a Szanszeito globalizációellenes pártként definiálta magát. Főként fiatal szavazói arról beszéltek, hogy olyan világban élnek, ahol egy globalistákból és pénzügyi intézmények tagjaiból álló titkos társaság cselszövéssel irányítja a hatalom nélküli emberek életét. A mostani kampányban a párt már populista hangokat ütött meg, a fogyasztási adók csökkentésének és a gyerekek után járó támogatások növelésének ígéretével. Népszerűek leginkább mégis bevándorlásellenes retorikájukkal lettek, amire Kamija saját bevallása szerint Donald Trump amerikai elnök "merész politikai stílusából" vette a példát. Igéreteik pedig rengeteg fiatal konzervatívhoz jutottak el online, ezzel elszipkázva őket a jobbközép LDP-től.

Az 1955-óta szinte töretlenül hatalmon lévő konzervatív LDP támogatottságát az elmúlt években korrupciós botrányok és gazdasági válság, a jen gyengülése és a lakhatási válság mellett Donald Trump vámfenyegetései tépázták meg. Szakértők szerint az LDP már sokaknak nem elég konzervatív, példaként hozzák az előző miniszterelnök, Kisida Fumio "lazább" hozzáállását az LMBTQ+ emberek jogaihoz (ami így is elég konzervatív maradt).

A Szanszeito még kevés mandátummal rendelkezik ahhoz, hogy befolyásoló tényező legyen, de gyors felemelkedése azt mutatja, hogy a következő években számolni kell majd vele.

A pártot vezető 47 éves Kamija, aki egy időben az LDP tagja volt, többször elmondta, hogy nézeteit Donald Trump politikája formálta, ezért "sorakozott fel" a politikai és gazdasági elit ellen. Érdekes ez annak fényében, hogy maga Trump is dollármilliárdos üzletember. Kamija sokat köszönhet a közösségi oldalaknak, úgy fest, ő is a Trumpnak már bevált interneten toborzás híve. Abban is utánozza az amerikai elnököt, hogy merész, politikailag inkorrekt kijelentéseket tesz. Egy kagosimai kampánygyűlésen például azt mondta: ha Japán nem áll ellen a külföldi nyomásnak, gyarmat lesz belőle. Korábban a nemi egyenlőséget célzó jogszabályokat hibáztatta, amiért azok szerinte arra ösztönzik a nőket, hogy dolgozzanak és karriert építsenek, megakadályozva őket abban, hogy több gyereket szüljenek. És bár a párt támogatói között valamivel több a férfi, de meglepő módon egyáltalán nem aránytalanul - mondta a BBC-nek Nisimura Rintaro, az Asia Group stratégiai vállalat Japán ügyekkel foglalkozó szakembere.

És hogy miért talál be hirtelen a bevándorlóellenesség? 2024 végére 3,8 millióra nőtt a külföldi lakosok száma Japánban. Ez rekordnak számít és 10 százalékos növekedés az előző évhez képest. De így is a lakosság csupán három százaléka külföldi. Emellett a nemzeti turisztikai ügynökség adatai szerint minden idők legjobb idegenforgalmát produkálták tavaly, 36,9 millióan látogatták meg az országot, ami főként a gyengülő jennek köszönhető. 

Szanszeito az új tendenciák miatti elégedetlenséget kihasználva az LDP-t hibáztatta azért, hogy olyan törvényeket hoztak, amelyekkel "könnyebben jutnak be külföldiek az országba". A lazítást egyébként azért eszközölte Isiba Sigeru kormánya, mert az ország lakossága öregedőben van, és szükség van a bevándorlók munkaerejére.

Jeffrey Hall, a Csiba városában található Kanda Egyetem japán tudományok professzora szerint a bevándorlásellenes hangok mindig a gyengülő gazdasággal küzdő államokban tűnnek fel. Hozzátéve ehhez a turistáknak a kulturális különbségeket sokszor figyelmen kívül hagyó viselkedését, már kész is a recept egy migránsozós retorikához.

Az éves lengyel kőolajtermelés hússzorosát, a földgázénak pedig az ötszörösét kitevő készletekről van szó.