atomprogram;Irán;tárgyalás;

A busherhi atomerőmű.

Villámgyorsan tárgyalások kezdődhetnek az iráni atomprogramról

Ez lenne a háború utáni első egyeztetés. 

Akár már a jövő héten megkezdődhetnek a tárgyalások Irán nukleáris programjáról a perzsa ország, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország részvételével – közölte idézi a Reuters az iráni Tasnim hírügynökség cikkét.

Egy ügyet ismerő forrás szerint elvi megállapodás már született a megbeszélések elindításáról, de a pontos időpont és a helyszín még egyeztetés alatt áll.

A Tasnim jelentése szerint a három európai ország arra figyelmeztette Teheránt, hogy ha nem indulnak újra az egyeztetések, ismét nemzetközi szankciókat vezethetnek be. A lehetséges tárgyalásokról szóló hírek azt követően jelentek meg, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország (az úgynevezett E3 országok) külügyminiszterei, valamint az Európai Unió külpolitikai vezetője a közelmúltban egyeztetett Abbasz Aragcsi iráni külügyminiszterrel, miután Izrael és az Egyesült Államok egy hónappal korábban csapást mért iráni atomlétesítményekre.

A három európai ország, valamint Kína és Oroszország továbbra is a 2015-ös iráni atommegállapodás résztvevői közé tartoznak, míg az Egyesült Államok 2018-ban kilépett az egyezményből. Az E3 országok közleménye szerint augusztus végéig visszaállíthatják az ENSZ-szankciókat Iránnal szemben, ha az Irán és az Egyesült Államok közötti, korábban Omán közvetítésével folytatott tárgyalások nem indulnak újra, vagy nem hoznak eredményt.

A szankciók automatikus visszaállításának lehetősége a nukleáris megállapodás egyik kulcseleme: a szerződő felek bármelyike elindíthat hivatalos ENSZ Biztonsági Tanácsi eljárást, ha úgy ítéli meg, hogy Irán megszegi a megállapodást, és ennek eredményeként a korábban feloldott szankciók automatikusan újra életbe léphetnek. Ez a mechanizmus lehetővé teszi a szankciók blokkolás nélküli, kompromisszummentes visszaállítását.

Az Európai Unió és az E3 országok közleménye szerint az automatikus visszaállítás lehetőségét augusztus végéig alkalmazhatják, ha nem történik előrelépés, így a szankciók a megállapodást rögzítő ENSZ BT-határozat októberi lejárata előtt újra életbe léphetnek. Abbasz Aragcsi iráni külügyminiszter ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az Európai Uniónak és az E3 országoknak felelősen kell eljárniuk, és szerinte el kellene vetniük a fenyegetések és a nyomásgyakorlás eszközeit, köztük a visszaállítási mechanizmust, amelyet nem tart jogi vagy erkölcsi szempontból megalapozottnak.

Az Izrael és Irán közötti katonai összetűzések előtt Teherán és Washington Omán közvetítésével öt fordulóban folytatott tárgyalásokat a nukleáris programról, de ezek során nem sikerült megegyezni több vitás kérdésben, köztük az urándúsítás ügyében: a nyugati országok ennek teljes leállítását szorgalmazzák, a teheráni vezetés pedig továbbra is hangsúlyozza, hogy atomprogramja békés, polgári célokat szolgál.

Természetesen az iskolákban is olyan takönyvekből tanulnak, amelyek igazolják Oroszország háborúját, de nem maradhat el a Szovjetunió dicsőítése sem.