fejlesztés;ingatlanpiac;iroda;bérbeadás;irodaházak;

Egyre kevesebb iroda épül, de nem is keresik az új helyeket a cégek

Fordulat a budapesti irodapiacon

Nyolc éve nem fordult elő olyan, mint 2025 második negyedévében: egyetlen új irodaházat sem adtak át a fővárosban.

 A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF, BRF) által frissen közzétett piaci jelentésből kiderül, hogy a modern irodaterület állománya több mint 4,4 millió négyzetméter, amiből mindössze 877 ezer négyzetméter a saját tulajdonú, a többit bérlők lakják. Mindeközben minimálisan nőtt a saját tulajdonú irodaterületek állománya, csaknem 23 ezer négyzetméternyi irodát soroltak át a spekulatív állományból, új átadások híján viszont az előző negyedévhez képest a teljes állomány változatlan méretű maradt.

Az irodapiac másik fő mutatószáma, az üresedési ráta csökkenése is igen látványos, 2025 második negyedévében 12,8 százalékon állt, ami jelentősen kisebb a 2024-ben mért átlagos 14,1 százalékos csúcstól. A tavaszi érték 1,29 százalékpontos csökkenést jelent az előző negyedévhez képest és 1,18 százalékponttal jobb, mint egy évvel korábbi volt.  Az idei második negyedévben a legalacsonyabb üresedési rátát Buda központi részén regisztrálták (7,4 százalék), míg a legmagasabb értéket változatlanul az agglomerációban, ahol a 19,4 százalékos arány azt mutatja, hogy lényegében minden ötödik négyzetméter iroda üresen áll. Jó ideje már, ami előrevetíti a funkcióváltások szükségességét ebben a régióban.

A mérséklődő kihasználatlansági arány azt mutatja, hogy a kereslet fokozatosan felszívja a kínálatot, ami egyre könnyebben megy, hiszen nem, vagy alig kerülnek piacra új területek. A javulás azonban előreláthatóan megtorpan majd, amikor átadják a kormány által megvásárolt irodakomplexumokat, és az államapparátus költözése után jelentős irodák maradnak üresen, felújításra, hasznosításra, funkcióváltásra várva. A bérlői kereslet 2025 második negyedévében kis híján 120 ezer négyzetmétert tett ki, amely 16 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. A teljes keresleten belül a szerződéshosszabbítások aránya 39 százalék, az új szerződéseké 40, a bővülések pedig mindössze 2 százalékot tettek ki. A saját használatra történő vásárlás részaránya mindeközben 19 százalékot ért el. Beszédes adat a jövőre nézve, hogy előbérleti szerződést nem regisztráltak az előző negyedévben. A nettó kereslet csaknem 50 ezer négyzetmétert tett ki, ez éves alapon 21 százalékos csökkenést jelent. 

Verhetetlen a Váci úti irodafolyosó, ahol jellemzően a legmagasabb bérlői aktivitást mérik, legutóbb a teljes volumen 37 százalékát itt kötötték le, míg Dél-Budán regisztrálták a negyedéves bérbeadási volumen 22 százalékát.

Az idén tízéves Fresh Cornerben tavaly 43 millió darabot vettek a szendvicsből. Ezek egymás után téve a budapesti Hősök terétől egészen a New York-i Central Parkig érnének.