lakáshitel;Otthon Start Program;

Felesben tulajdonolt lakás további támogatásra jogosít

Tovább puhulnak a lakásprogram szabályai

Az Orbán-kormány még tárgyal a bankokkal, ennek ellenére kész lesz a rendszer a tervezett szeptemberi indulásra – ezt Gulyás Gergely miniszterelnökségi miniszter mondta a kormányinfón. A kormány két hete jelentette be, hogy „új” otthontámogatási programot indít, ami azt jelenti, hogy 3 százalékos fix kamatozású, 25 éves lakáshitelt biztosítanak a bankok az elő lakás vásárláshoz. A programban annyi az újdonság, hogy 3 százalékos kamatozású hitel még valóban nem volt az elmúlt 30 évben, ellenben a „lakás-” és „családtámogatási” programok kimerültek a kamattámogatásokban.

A mostani program kidolgozatlanság jelzi, hogy a szabályok menet közben változnak: bár a program meghirdetésekor az elérendő, támogatandó cél az első lakáshoz való jutás támogatása volt, most kiderült, hogy nem számít első lakásnak, ha egy leendő igénylőnek van már 50 százaléknyi – vagy annál kisebb – tulajdona egy lakóingatlanban. Vagyis az a tehetős középosztálybeli család, ahol csak egy közös lakás van, ott mind a két felnőtt további lakástámogatásra lesz jogosult – már ha a jövedelmük ezt megengedi. Ráadásul csak a „belterületi” ingatlanok számítanak, tehát azon lakástulajdonos, aki nyaralóban, vagy külterületi ingatlanban lakik, szintén jogosult lesz az első lakás megvásárlásához a 3 százalékos hitelre. Több elemző számára ezen lazítások épp arra utalnak, hogy a 2025 szeptemberére időzített lakástámogatási programot valójában a választások közeledte inspirálta.

Arra is a héten derült fény, hogy a kormány az MNB-t is rávenné a hitelezési szabályok lazítására: jelenleg 10 százalékos önerő kell minimum egy lakás megvásárláshoz, ám 40 év felett 20 százalék az elvárt önrész a magasabb hitelkockázat miatt. Ugyanakkor a 3 százalékos hitelhez a 40 év felettieknek is elég lehet a 10 százalékos önerő – legalábbis szabály szerint, ettől függetlenül a hitel elbíráláskor a bankok dönthetnek másként vagy akár a hitelkérelem elutasítása mellett.

A kormányzati kapkodás leginkább a program időtartama körüli kommunikációban érhető tetten: a héten Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára  az állami tévében arról beszélt, hogy a hitelfelvétel lehetősége „a tervek szerint határozott idejű” lesz – bár határidőt nem tudott mondani. Az államtitkár nyilatkozata szintén arra utalt, hogy itt egy választási osztogatásról van szó. Ezt a kommunikációs bakit felismerve dönthetett úgy a kormány, hogy a program egyelőre nem lesz korlátozott idejű. Egész pontosan arról beszélt Gulyás Gergely, hogy korlátlan idejűnek indul a program – igaz ebben az esetben is az bármikor leállítható. 

Hiába nőtt jelentősen – a hivatalos adatok szerint – a magyarországi átlagkereset, ez nem látszik meg a vendéglátás forgalmán. Az éttermek tekintélyes része csak hétvégére telik meg, s kevesebb étel és ital fogy.