Európai Bizottság;agrártámogatás;uniós költségvetés;

Tegnap gazdák trágyát borítottak a budapesti EU-ház elé

Vihart kavart az EU költségvetése, trágyát borítottak a budapesti EU-ház elé a háborgó gazdák

Az Európai Bizottság szerdán nyilvánosságra hozta a következő, 2028–2034-es keretköltségvetés prioritásait. 

A tervek szerint a hétéves időszakban az EU 1816 milliárd eurót akar elkölteni. Ez jelentős növekedés a mostani 1200 milliárdos büdzséhez képest, de így is alig éri el az EU GDP-jének az 1,86 százalékát. A korábban széles körben kiszivárogtatott anyagok szerint Magyarország szempontjából a legfontosabb változás, hogy a támogatások nagyobb részét 2028 után már jogállamisági feltételekhez kötnék – ide nem értve az agrártámogatásokat. Ezenfelül az Európai Bizottság a két legnagyobb költségvetési tételét – a kohéziós alapokat és a mezőgazdasági támogatásokat – egyetlen csatornában egyesítené, ennek részeként az agrárkiadásokat csökkentenék.

Az anyagokból az is kiderül, hogy az agrártámogatási rendszer átalakulna, az egyre nagyobb területek felé haladva csökkenne a szubvenció, míg a 450 hektár feletti nagybirtokok területalapú támogatása meg is szűnne.

A forrásokat inkább a kisebb családi gazdaságok, a fiatal gazdák kapnák. Raskó György agrárközgazdász a témában arról írt a Facebookon, hogy a magyar gazdák 97-98 százalékának a mostani brüsszeli elképzelések szerint is járni fog a földalapú támogatás.

Az agrártámogatások lefaragása egyébként már évtizedek óta napirenden van, ezekről ráadásul több kutatás is bebizonyítja, hogy sok esetben inkább rontják az uniós gazdák versenyképességét, mint segítené, ráadásul a nagy gazdaságoknak kedveznek. Az új szabályok szerint érdemi gazdálkodás nélkül nem lehetne EU-s agrártámogatáshoz jutni. Az uniós költségvetés általában csökkenteni kívánja a kohéziós és így az agrártámogatásokat, amelyek az elmúlt évtizedekben politikai okokból voltak felülsúlyozva, s ezúttal a közös védelemre, a versenyképesség javítására koncentrálna.

A hétéves költségvetésből Ukrajna már az előcsatlakozás jegyében kaphatna támogatást, de a háborús erőfeszítéseket más, a költségvetésen kívüli forrásból finanszírozza az Európai Bizottság.

A büdzséről a következő időszakban számos fórumon megkezdődnek az egyeztetések, de azokat csak 2027-ben, vagyis bőven a 2026-os magyar választások után zárják le. Ennek ellenére Orbán Viktor és a kormánya azonnal éles Unió-ellenes kritikába kezdett. Ennek jegyében a miniszterelnök tegnap arról posztolt, hogy „Brüsszelben áll a bál”. Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón pedig azt mondta, hogy az „ukránbarát” uniós költségvetés az Orbán-kormány számára elfogadhatatlan.

Ezenfelül a támogatási rendszer tervezett módosítása miatt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége szervezésében gazdák egy köre trágyát borított a budapesti EU-ház elé.

A lakás tesz gazdaggá.