tüntetés;Legfőbb Ügyészség;mentelmi jog;gyülekezési jog;legfőbb ügyész;országgyűlési képviselők;

Nagy Gábor Bálint 2025. május 22-én

Hat országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését kérte a legfőbb ügyész

Az áprilisi és május 1-jei demonstrációkon történtek miatt. 

Az áprilisi demonstrációkon történtek kapcsán, kilenc szabálysértési ügyben hat országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta a legfőbb ügyész – derül ki a Legfőbb Ügyészség hétfői, lapunkhoz eljuttatott közleményéből. 

Mint írták, az áprilisi és május 1-jei demonstrációkon történtekkel összefüggésben – a rendőrség előterjesztése alapján – a mai napon Polt Péter utódja, Dr. Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész kilenc szabálysértési ügyben tett indítványt az Országgyűlés Elnökénél, Kövér Lászlónál azon hat országgyűlési képviselő mentelmi jogának a felfüggesztésére, akik önként nem mondtak le a mentelmi jogukról. A tavaszi demonstrációknál 

a rendőrség több esetben arra a következtetésre jutott, hogy az eljárást mentelmi joggal rendelkező országgyűlési képviselővel szemben kell lefolytatni. Ezen szabálysértési eljárások a polgári felhasználású robbanóanyaggal és pirotechnikai termékkel kapcsolatos szabálysértés, a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése, illetve a gyülekezési joggal visszaélés miatt indultak.

A közlemény felhívja a figyelmet: a szabálysértési eljárásban – ellentétben a büntetőeljárás szabályaival – az országgyűlési képviselő önként lemondhat a mentelmi jogáról. Amennyiben az országgyűlési képviselő nem mond le a mentelmi jogáról, vele szemben csak akkor folytatható le a szabálysértési eljárás, ha az Országgyűlés felfüggeszti a mentelmi jogát.

Hogy név szerint melyik képviselők érintettek, az a közleményben nem szerepel. Május elsején Hadházy Ákos tüntetett a Kossuth téren a gyülekezési jog korlátozása ellen, miután hosszú rendőrségi-kúriai huzavonát követően sem engedték, hogy az Erzsébet hídra tervezzen tiltakozást. Az Országház előtti demonstráció után a momentumosok a Karmelita kolostor felé indultak, de a Lánchíd budai hídfőjénél rendőrsorfalba ütköztek. A tüntetők végül visszafordultak, hogy a Belügyminisztériumhoz menjenek, de a itt is rendőrök várták őket, egyenkénti igazoltatásba kezdtek.

Szerinte aki ilyet tesz, az biztosan nem lehet felelős konzervatív, legfeljebb ostoba politikai haszonleső.