Leépíti a Várkapitányságot Lázár János minisztériuma, ahova július elsejével már át is vitték a fejlesztéseket – tudta meg a 444. A portál azt írja, ezt kérdésére az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) is megerősítette.
A cikk szerint a várbéli fejlesztéseket Lázár ezzel más nagyberuházásokhoz hasonlóan magához vonja, de a Várkapitányságról a nagy többség nem akar átmenni rosszabb feltételekkel minisztériumi alkalmazottnak, így az eddigi gárda zömét valószínűleg lecserélik. A portál azt írja,
több tucat munkavállaló már a felmondási idejét tölti, miután csoportos leépítéssel küldik el az embereket.
A 444 szerint a mostani átalakítás részben arról szól, hogy Lázár János itt is centralizál, és más területekhez hasonlóan magához rendeli a beruházások felügyeletét, megszabadulva egyúttal a nem hozzá kötődő kinevezettektől.
Az átszervezés és központosítás tényét a 444 megkeresésére Lázár János minisztériuma is megerősítette: „A Várkapitányság fejlesztési feladatait 2025. július 1-től átveszi – az építészeti szakterületért felelős – minisztérium” – írta a tárca. A teljes szétszedést jelzi, hogy
egy sor feladatot a Várkapitányságtól a területhez szakmailag nem igazán kapcsolódó MÁV Szolgáltató Központ vesz át: hozzájuk kerül az IT, a pénzügy-számvitel, a beszerzés és ügyvitel egy része is.
A minisztérium cáfolta, hogy a Várkapitányság teljesen megszűnne, de csak a turisztikai, kulturális, üzemeltetési és biztonsági feladatok maradnak náluk – a leglátványosabb, a Nemzeti Hauszmann Program alá tartozó nagy Vár-felújítási projekteket Lázár magához vonja.
A portál volt várkapitánysági munkatársaktól úgy értesült, hogy a Fejlesztési Igazgatóságról május végén már 49 emberrel közölték a csoportos létszámleépítési szándékot, és további elbocsátások is folyamatban vannak. Egyik forrása szerint az ÉKM ugyan felajánlotta, hogy a leépített dolgozókat átveszi, de a nagy többség ezt nem fogadta el, és a feltételeket (20-30 százalékkal alacsonyabb bérek, próbaidő, elesés a végkielégítéstől) elfogadhatatlannak tartják.
„Egyértelműen tudtunkra adták, hogy a felajánlott státuszt el nem fogadók ne számítsanak arra, hogy a miniszter portfóliójába tartozó munkahelyeken egyébként állást kaphatnak a belátható jövőben. Kvázi utánuk fognak nyúlni”
– írta a 444-nek az egyik érintett.
Kérdés, hogy a Lázár-féle centralizálás után mi lesz a félkész projektekkel. A portál szerint
a Honvéd Főparancsnokság tömbjén jelenleg a külső burkolatot, téglafalakat, díszítéseket csinálják, belül pedig a gépészeten dolgoznak. Ezt jövőre még biztosan nem fejezik be teljesen, de a külső nagyjából elkészülhet.
József főherceg palotájának munkálatai még nem tartanak itt, a palota „A” épülete pedig még korábbi fázisban van, és csak később kezdődne a „B” és a többi hátralévő épület.
A 444 úgy tudja, hogy a megújult Citadellát (a megkeresztelt Szabadság-szoborral együtt) mindenképpen be akarják fejezni úgy, hogy még a választási kampány hajrájában, a jövő évi március 15-i állami ünnepségre időzítve átadhassák. Az ÉKM ennél óvatosabban nyilatkozott, eszerint „a Citadella megújítása a jövő év első felében ér véget, ezt követően minden érdeklődő számára látogatható lesz az újjászületett épületegyüttes és park, valamint a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató látványos kiállítás”. A többi építkezésnél új határidők még nincsenek, „az ütemezések felülvizsgálata azonban megkezdődött”.
Most már biztos, hogy felkerül az óriási kereszt a Szabadság-szobor talapzatáraJön a választási hajrá a Citadellán, nagyon kell sietni, ha kampányeseménnyé akarják tenni az erőd hősmúzeumának átadását