egészségügy;program;Magyar Péter;Takács Péter;Tisza Párt;Kulja András;

Kulja András, Magyar Péter, Hegedűs Zsolt és Mágori Krisztina a kerekesztal-beszélgetésen

Az utolsó nyilvános fideszes szakmai programból is táplálkoznak a Tisza egészségügyi-tervei

Egészségügyi-programot hirdetett szombati kongresszusán a Tisza Párt, és Kulja András mellé két új arcot – Mágori Krisztina igazságügyi orvosszakértőt és Hegedűs Zsolt ortopéd-sebész főorvost – is adott az egészségpolitikájának.

Mágori Krisztina szinte a semmiből lépett elő mint a Tisza Párt szakértője, eddig nem sorolták a szakpolitika közszereplői közé. Hegedűs Zsolt ortopéd főorvos, aki korábban a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának elnöke volt, húsz éve dolgozik az Egyesült Királyságban, emellett operál az Országos Sportegészségügyi Intézetben és a Wáberer Medical Centerben is. Kulja András a párt EP-képviselője, általános orvos. Legutóbb őt küldte a Tisza tévé vitára Takács Péter szakmai államtitkárral.

A mostani program hirdetés nem előzmény nélküli, hiszen februárban a párt már ismertette az egészségügy átalakítását célzó 11 pontját. Ennek elemeire ezúttal is visszatértek, így például az önálló egészségügyi tárca szükségességére, valamint arra, hogy évente 500 milliárddal növelik a területre jutó forrásokat, továbbá átláthatósággal, betegút szervezéssel, minőségméréssel rövidítenék a várólistákat.

Ezekhez jött elemnek mozgalmat indítanak a kórházi fertőzések elkerülésére: Hegedűs Zsolt egyebek mellett arra biztatta az ápolókat, hogy bátran jelezzék akár egy professzornak is, ha két beteg vizsgálata között megfeledkezne a kézmosásról. Ismét üzentek a szakdolgozóknak is, hogy ők lesznek az elsők, akiknek munka- és bérkörülményein javítanak. Változatlanul ösztönöznék a lakosságot, a szűrésekre, egészségmegőrzésre.

A Magyar Péter által vezetett beszélgetésben kibontakozó tervekben bőven találhatók olyan tételek, amelyek az ellátórendszert átalakító nekifeszüléseknek is rendre visszatérő elemei. Sőt, a Fidesz utolsó nyilvánosan megismerhető szakmai programjában, Szócska Miklós államtitkár 2011-es Semmelweis Tervében is szerepeltek. Ezek közé tartozik a forrásbővítés, a bérek rendezése, a kórházak, ellátóhelyek felújítása, a szakma bevonása az ellátórendszer strukturális átalakításába. A másfél évtizeddel ezelőtti Fidesz-programból ugyancsak megmaradt aktuális feladatként az ellátások minőségfejlesztése.

A Tisza programja számos elemében éppen a Fidesz utóbbi években követett egészségpolitikájának egyes elemeit ellenpontozza. Így például ígérik, hogy a választásokat követő Semmelweis-napra már leszerelik a kórházakban július közepétől szolgálatba állított arcfelismerő kamerákat. 

Leváltják a korlátozásai miatt vitát kiváltott egészségügyi szolgálati törvényt is és egyúttal ígérik a rendvédelmi szervezetektől az egészségügyre adaptált parancsuralmi rendszer lebontását.

Ahogy Hegedűs Zsolt fogalmazott, őszinteség, transzparencia és partnerség kell az egészségügyben. Ő ennek példájaként a kórházi fertőzések ügyét és az ennek a problémának az Angliában bevett – a magyar gyakorlattal ellentétben – nyílt megtárgyalását említette. Utóbb ennek kapcsán Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár – noha a Tisza rendezvényén erről nem esett szó – nyilatkozatában határozottan elutasította a brit egészségügyi modell átvételét. Mivel – ahogy írta –: az Egyesült Királyságban éppen jelentős egészségügyi dolgozó-leépítések zajlanak. Az ellenzéki párt most bemutatott szakmai programjáról pedig általánosságban úgy nyilatkozott: „A Tisza az, ami: egy külföldről finanszírozott, olcsó lufi, ami ki fog pukkanni.” Egyébként pedig az államtitkár úgy vélte: a kormány már számos olyan intézkedést megvalósított, amelyeket a Tisza Párt most ígér, például az iskolai egészségnevelést, a betegelégedettség mérését és az online várólista bevezetését.

Az államtitkári nyilatkozat tükrözte elégedettséggel a részvételi egészségpolitikát is megkísérli szembe szegezni a Tisza, ezt mutatja, hogy még szombaton elindították probléma szembesítő térképüket. Vasárnap délutánig csak az egészségügy területéről több tucat szinte azonnali beavatkozást igénylő problémát jeleztek a polgárok. A párt honlapján elérhető térképen összesen 11 kategóriában lehet jelezni a helyi gondokat, amelyek orvoslására szükség van.

Úgy tűnik, a szomszéd ország sovinisztáit megihlette, hogy Orbán Viktor kiállt a szélsőjobboldali George Simion mellett a román elnökválasztáson. Három napja még a Mi Hazánk Mozgalom is simán együtt szavazott a magyargyűlölő AUR-ral az Európai Parlamentben.