Egy erősáramú, 6900 volt feszültség alatt álló kábel robbanása okozta azt a súlyos sérülést egy magyar villanyszerelőnek 2022 októberében a Gödön akkor épülő Samsung-gyár, akkumulátorüzemben, akinek a balesete miatt nemrég vádat emeltek egy dél-koreai művezető ellen – számolt be az ügy fejleményeiről az RTL Híradó. A riportban felvételeket is bemutattak a szörnyű esetről, amelybe a magyar munkás majdnem belehalt.
Magyari Attila, a robbanás következtében súlyosan megsérült villanyszerelő úgy emlékezett vissza az esetre, hogy csak egy fényes villanást látott, a robbanás – ahogy utólag mondta – megolvasztotta a rézlemezeket, amelyek úgy fröccsentek szét, mint egy gránát repeszei. – A balesetkor 30 éves férfi erősáramú villanyszekrényeken dolgozott, a robbanástól elájult, majd mentőhelikopterrel szállították kórházba. Leletei szerint testének több mint harmadán harmadfokú égési sérüléseket szenvedett.
A villanyszerelő egy évig táppénzen volt, de később sem vették vissza, az RTL Híradója szerint kirúgták, de az üzemből a sérülése miatt sem kereste senki. Amikor kijött a kórházból, feljelentést tett, de ügyvédje, Karakas Attila is kifogásolta, hogy sokáig semmi nem történt az ügyben, miután meghallgatták, egyszer csak közölték, megszüntetik a nyomozást, mert a hatóság szerint a sértett saját magának okozta a sérüléseket. Ugyan az ügyészség panaszukra a nyomozás folytatásáról döntött, egy dél-korai művezetőt meg is gyanúsítottak, de ő valamiért hazautazott, így tovább húzódott az eljárás.
– Néhány napja az ügyészség végül vádat emelt a művezető ellen. Nisóczi József, a Pest Vármegyei Főügyészség szóvivője elmondta, hogy egyrendbeli maradandó fogyatékosságot okozó, valamint egyrendbeli súlyos testi sértést okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetéssel vádolják a dél-koreai férfit. Ellene egy év felfüggesztett börtönbüntetést és foglalkozástól eltiltást indítványoztak. Ezek után kártérítési pert is indíthatnak, ugyan balesete miatt Magyari Attila teljesen tönkre ment, részben a családi életében, a munkavállalását is gátolta, arról nem beszélve, hogy az égés miatti plasztikai műtétek költsége több tíz millió forintra is rúghat. Csakhogy kiderült eredeti foglalkoztatója, korábban a Samsung alvállalkozója csődöt jelentett, így az esetleges kártérítés behajtása is kétséges lehet.
Erélytelen kormányhivatali fellépés és lassú a nyomozás jellemzi az akkugyári balesetek kivizsgálását