Ezerszám virulnak a növények, köztük több mint 600 fásszárú egy kaposvári magánarborétumban, amelynek megálmodója és megteremtője, Kiss Zoltánné Androsovits Petronella – Petra – az elmúlt 25 évben szerzett tapasztalatait osztja meg követőivel a közösségi médiában. Petra a kertekben is a fenntarthatóság élharcosa, véleménye gyakran szembemegy a hagyományos kertépítőkével, azonban érdemes megfogadni a tanácsait, hiszen őt nem az üzleti érdekek vezérlik, amikor posztol.
Nemrégiben arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre-másra arról olvashatunk, mekkora károkat okoz az aszály, a klímaváltozás, ügyeljünk a víztartalékokra, mivel hosszú ideig nem várható csapadék, de mindannyian tehetünk valamit a saját kiskertünkben, hogy csökkentsük a károkat.
Petra elmondta: bár sajnos egyre szűkül a mozgásterünk, de azért még mindig vannak lehetőségeink, annak ellenére, hogy rengeteg elvesztegetett évtized áll mögöttünk. „Soha ilyen fontos nem volt az az alapvetés, hogy megfelelő növényt ültessünk a megfelelő helyre, vagyis hogy a kert adottságaihoz választunk növényt, nem pedig fordítva! Ha ugyanis nem így teszünk, akkor a kert adottságait igyekszünk tűzzel-vízzel (utóbbival főleg) a növény igényeihez alakítani, ez pedig hosszú távon semmiképpen sem fenntartható” – tette hozzá.
Biztosan sokak számára nem lesz népszerű Petra javaslata, hogy felejtsük el az angol pázsitot. „Oly büszkék tudunk lenni a magyarságunkra, na, akkor itthon magyar gyep kell, vagy legyen pannon gyep, mit bánom én. Kell a fenének az a monokultúrás ökológiai sivatag, amit ráadásul igencsak sok energia árán lehet fenntartani” – fejtette ki. Az angol pázsitot ugyanis gyakran kell nyírni, öntözni, hogy igazán mutatós legyen, különösen ilyen időszakokban, amikor egy csepp eső sem esik hetekig, közben viszont forróság égeti ki a növényeket. Ha mindenáron ragaszkodunk a fűhöz, válasszunk olyan fajtákat, amelyek szárazságtűrőek, és ne nyírjuk rövidre a gyepet. A magasabbra hagyott növények ugyanis nemcsak jobban ellenállnak a szárazságnak, de a talajt is hűtik.
Azt is mérjük fel, vajon van-e elegendő fásszárú növény a kertünkben, mivel ezek nagyobb árnyékot adnak, így teszik kellemesebbé az életünket. A nyári időszakban természetesen ne ültessünk, de most tervezzük meg, hova is férne még fa. „Nagyon kell az árnyék, nagyon kell a zöld tömeg a kertbe! A különböző lombkoronaszintű fajták ültetésével lehet a legtöbb növényt csempészni a kertünkbe” – tanácsolta Petra. Ha autópályán közlekedünk, figyeljük meg az út mentén sorakozó fákat, cserjéket. Ezeket senki sem tutujgatja, mégis virulnak, így érdemes helyet adni ezeknek a fajoknak a kertünkben is.
Az önkormányzatok általában ingyenesen biztosítanak gyűjtőzsákokat a kerti zöldhulladék gyűjtésére, de Petra szerint inkább arra legyünk büszkék, hogy előttünk soha nem látnak ilyeneket. „Hasznosítsunk mindent, amit a kert ad. Használjuk a józan paraszti eszünket, meg a fantáziánkat. Ágyásszegélyek, élőhelyek mind-mind kialakíthatók vastagabb ágakból, a nyesedékből jó kis kupacokat lehet rakni az ágyásokba, ez tulajdonképpen helyben komposztálás, erre majd mehetnek visszavágott évelők, meg fűnyesedék alkalomadtán. Mulcsozzunk, ahol csak lehet, mert ez segít megőrizi a talaj nedvességtartalmát.” Érdemes vizes élőhelyeket is kialakítani. Ez nem feltétlenül jelent egy nagy tavat, bátran használjunk fel mindenféle nagyobb edényt, kiszuperált dézsát, kádat, traktorgumit. Minél több ilyen vizes élőhely van a kertben, annál jobb, ugyanis ebben is lehet tárolni a csapadékot (már ha esik), néha lehet belőle öntözni, a párolgás is hűt, de az állatoknak is fontos, hogy ivóvízhez juthatnak.
Szárazságtűrő fajták
A fák közül érdemes keskenylevelű ezüstfát, egybibés galagonyát, mezei juhart, tövises lepényfát vagy a gömbkőrist ültetni. A cserjék közül a nyáriorgona, a barátcserje, a boglárkacserje, a cserszömörce, a hamvas gyöngyvessző vagy a kínai lilabogyó lehet a kertünk ékessége. A talajszintet sem kell csupaszon hagyni, hiszen a levendula, a varjúháj, a kövirózsa, a cickafark, a kakukkfű, az oregánó vagy a gyapjas tisztesfű nem igényel gyakori öntözést, mégis csodás látványt nyújt. Nagy kertekben óriási hasznuk tud lenni a talajtakaró borókáknak is, de bátran ültethetünk árvalányhajat és jukkát is.