18+;búcsú;diák;öngyilkosság;pszichológia;élő közvetítés;

Képünk illusztráció

Élőben közvetített öngyilkosság

Mielőtt önkezével vet véget valaki az életének, mindig megpróbál segítséget kérni és a viselkedése is megváltozik annak, aki ilyen végleges elhatározásra jut.

A livestreamed suicide (élőben elkövetett öngyilkosság) jelenség nagyjából 10 éve kezdődött, mostanra pedig már rendszeressé vált” – mondta a Népszavának Kiss Júlia pszichológus. A szakértő szerint ez egyfajta virtuális búcsú, amit korábban levélformában tettek meg a kétségbeesett tinédzserek. Egy 2021-es tanulmány szerint 50-100 ilyen eset történt már a világ különböző országaiban, de a szakértő szerint ennél magasabb is lehet ez a szám, mert sok esetben az internetes cégek eltávolítják ezeket a közvetítéseket.

Az egyik első ismert interneten közvetített öngyilkosság még 2016 decemberében történt. A mindössze 12 éves Katelyn Nicole Davis egy 42 perces videóban beszélt arról, hogy molesztálta az egyik családtagja, a felvétel végén pedig saját kertjükben felakasztotta magát az egyik fára. Néhány héttel később egy floridai 14 éves lány Facebook élőben búcsúzott a szomszéd szobában alvó szüleitől, majd a fürdőszobában felakasztotta magát.

Kiss Júlia kijelentette: az öngyilkossághoz általában valamilyen megoldatlan, vagy megoldhatatlannak tűnő probléma vezet. Ritkábban fordul elő, hogy pillanatnyi lelkiállapotában, hirtelen hoz valaki ilyen súlyos döntést. Tinédzserek esetében gyakori, hogy egy külső személy vagy csoport negatív hatása áll a háttérben. „Nagyon ritka, hogy valaki tényleg el akarná dobni az életét, az esetek nagy részében a figyelemfelkeltés a cél. Ettől függetlenül minden jelzést rendkívül komolyan kell venni.”

A szakember hozzátette, az öngyilkosságnak mindig van előjele. Például a lehangoltság, bezárkózás, magányosság, szomorúság, hirtelen hangulatváltozások, az alvási és étkezési szokások megváltozása, a társas kapcsolatok elmaradása, bizalomvesztés a felnőttek felé, drogok vagy alkohol megjelenése, ápolatlanság. „A nehézség az, hogy ezek nagy része a kamaszkor sajátossága is egyben. A legnagyobb különbség, ha egy tinédzser egyre gyakrabban beszél a halálról, vagy arról, hogy feleslegesnek érzi magát, esetleg bántani kezdi saját magát. Ha ezeket tapasztaljuk, akkor forduljunk azonnal szakemberhez.”

„Az öngyilkosságra készülő személy mindig búcsúzik – hangsúlyozta a pszichológus. „A cry for help azt jelenti, hogy a bajba jutott ember, aki élete eldobását fontolgatja, megpróbálja jelezni a külvilágnak, hogy komoly gondja van és megmentésre vár. Ezt direkt vagy indirekt módon teszi meg. Ilyen búcsú lehet egy áthallásos üzenet, a naplójának nyitva hagyása egy szomorú résznél, és a XXI. században a közösségi médiafelületekre feltöltött közvetítések is.” A szakértő szerint azonban az az igazi tragédia, hogy általában senki sem hív segítséget azok közül, akik élőben nézik az ilyen közvetítéseket. Sok esetben a közösségi média platformok mesterséges intelligencia programokkal, vagy moderátorokkal megpróbálják minél előbb kiszűrni az ilyen közvetítéseket.

Ahogyan arról keddi számunkban mi is írtunk, egy 18 éves budapesti fiú az interneten egy chatszobában élőben közvetítette az öngyilkosságát, a nézők közül senki sem nyújtott segítséget. A rendőrség segítségnyújtás halált okozó elmulasztása miatt indított nyomozást. Az eset még áprilisban történt, a BRFK több embert is azonosított, akik nézték a közvetítést. A Btk. szerint segítségnyújtás elmulasztása miatt akár két év szabadságvesztés is kiszabható.

Főbe lőtte magát a stúdióban

1974 július 15-én Christine Chubbuck 29 éves amerikai műsorvezető az élő reggeli tévéműsorában lőtte főbe magát. Depressziója ismert volt a családja előtt, hiszen korábban is megpróbálta eldobni az életét. Döntésének okát máig találgatják, sokak szerint közelgő 30. születésnapjának terhét nem tudta feldolgozni (40 nappal a születésnapja előtt vetett véget az életének), valamint magánéleti problémái is voltak. Három héttel a tragikus döntés előtt engedélyt kért a csatornától, hogy az öngyilkosság témájáról készíthessen riportot, ekkor egy seriffhivatal dolgozóit kérdezte az öngyilkossági módszerekről. Történetéről készült egy film is.

 Ha Ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123 vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Ha öngyilkossági gondolatai vannak, kérjük, olvassa el ezt az oldalt! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.

A New York-i Simons Alapítvány támogatásával nemzetközi projekt indult annak megismerésére, hogy a természetes környezetben hogyan irányítják a viselkedésünket az agyunk belső modelljei.