Nemrégiben megnyílt Európa első malacos kávézója Budapesten, és azonnal óriási indulatokat kavart. A közösségi médiában többen közzétették a véleményüket arról, hogy ez állatkínzás, ráadásul a kávézó becsapja a vendégeket, mert a honlapján valótlan dolgokat állít. A helyszín: a belváros, egy viszonylag kis alapterületű helyiség. A földszinten zajlik a vendéglátás (kávé, tea, üdítő), a malacok a galérián kaptak helyet, itt lehet simogatni a 13 csöppséget. Halk kuncogás, csendes duruzsolás hallatszik le, szagot egyáltalán nem érezni, pedig aki járt már sertéstelepen, az tudja, hogy az egyik legbüdösebb hely a világon. A tulajdonos, Levente fogad minket (kéri, hogy ne készüljön róla fotó, és az ügyvédje tanácsára a teljes nevét se írjuk ki, mert rengeteg támadás érte az elmúlt napokban). „Az a legnagyobb gondunk, hogy egy blogger valótlan dolgokat állít. Nem jött el, nem keresett minket, a hasára ütve írt rólunk. Azt állította, hogy egy 25 négyzetméteres garzonlakásban tartjuk a kismalacokat, aminek semmi köze nincs a valósághoz. A teljes felső szint az övék, körülbelül 80 négyzetméter, van pihenőszobájuk, kifutójuk és ez a tér, ahol a vendégekkel találkoznak.”
Levente hozzátette: fontolgatják, hogy jogi lépéseket tesznek, mert egy gyűlöletkampányt indítottak ellenük. „Bárki idejön, láthatja, hogy ezek a kismalacok boldogok, jól érzik magukat. Annyi hülyeséget olvastam, például hogy be vannak nyugtatózva – ez sem igaz természetesen. Úgy gondolom, hogy aki lát egy kisállatot, el tudja dönteni, hogy az jól érzi-e magát. Látszik, hogy mennyire érdeklődő, mennyire vidám. Itt egész nap szeretve vannak, rengeteget foglalkozunk velük. Olyat is írtak, hogy a malacok nem szeretik a simogatást. Dehogynem! Imádják!”
Az állatvédők egyik legkomolyabb érve az, hogy ez a terület nem alkalmas a sertéstartásra, mert az állatok így nem a szabad levegőn élnek, nem turkálhatják a földet, és természetes fényt sem kapnak. „Magyarországon naponta 15-16 ezer malacot vágnak le. A legtöbb sertés az egész életét egy szűkös ketrecben éli le, amíg le nem vágják. Kicsit álszentnek érzem, hogy miközben eszik a párizsit, kommentálnak a Facebookon, hogy mekkora állatkínzás ez. Mi szerettük volna megmutatni az embereknek, hogy ezeket az állatokat nemcsak a tányéron lehet megnézni, hanem élőben is, és hogy mennyire cukik, aranyosak. Úgy éreztük, hogy az emberek nagyon eltávolodtak a természettől, ezt szerettük volna kicsit megváltoztatni. Úgy gondolom, hogy ennek a szolgáltatásnak hozzáadott értéke van. A kismalacoknak terápiás hatásuk is van, ha valaki felmegy feszülten, stresszesen, tíz perc alatt garantáltan lenyugszik.”
Az állatvédők másik támadási pontja az volt, hogy szerintük a kávézó oldalán azt állították: ezek a malacok kicsik maradnak. A tulajdonos ezt cáfolja, és a honlapjukon valóban ez a szöveg szerepel: „A nálunk élő mini malacok fiatalok, de felnőtt korukra akár 40–70 kg-ra (vagy még nagyobbra) is megnőhetnek. Jelenleg nem létezik olyan törpemalac fajta, ami végleg ilyen apró maradna. Mi nem biztatunk senkit arra, hogy otthonra malacot vásároljon, mert ez hatalmas felelősség, rengeteg odafigyelést, helyet és speciális körülményeket igényel.”
A minnesotai törpemalac és vietnami csüngőhasú keresztezéséből származó kismalacok jelenleg hat hónaposak, és mind ivartalanítottak. A tulajdonos elmondása szerint amikor már túl nagyra nőnek ahhoz, hogy simogathatók legyenek, a tenyésztőjükhöz kerülnek vissza, aki állatsimogatókba vagy farmokra helyezi majd el a malacokat. Addig is rengeteget foglalkoznak, játszanak velük, próbálják a lehető legboldogabb malacéletet biztosítani nekik. „Több vendégünk mondta már azt, hogy szeretnének nálunk malacok lenni” – mondta a tulajdonos.
Az exZOOtic Café csúfos vége
Emlékezetes, hogy 2017-ben bezártak egy budai vendéglátóhelyet, ahol egzotikus állatokat lehetett simogatni. A kávézóban durva higiéniai problémákat találtak az ellenőrök, például a kígyóeleségnek szánt fagyasztott patkányt és a reszelt sajtot, illetve hamburgert ugyanabban a hűtőben tartották. De az állatok tartási módja, élettere sem volt megfelelő, és állatvédők szerint a kengurunak, szurikátának és társaiknak eleve kínszenvedés volt, hogy 10–22 órás nyitvatartás alatt a vendégek kedvükre abajgathatták őket.