Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság;vihar;katasztrófavédelem;viharkárok;

Közel háromezer viharkárt számolt fel a katasztrófavédelem kedd hajnalig

Hajdú-Bihar, Békés, Csongrád-Csanád, Pest vármegyében, a fővárosban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében ma is folytatódik a viharkárok felszámolása.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) tájékoztatása szerint reggel négyig 2932 viharkárt számoltak fel a katasztrófavédelem tűzoltóegységei, valamint az önkormányzati és az önkéntes tűzoltók. Leggyakrabban kidőlt fák, leszakadt faágak miatt riasztották őket. Hajdú-Bihar, Békés, Csongrád-Csanád, Pest vármegyében, a fővárosban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében ma is folytatódik a viharkárok felszámolása.

Fehérgyarmat térségében 11 településen 91 lakóház tetőszerkezete sérült meg, míg Hajdúszoboszló térségében 50, valamint Szarvas térségében 44 lakóépület rongálódott meg. Ezeken a településeken a mai nap folyamán az önkormányzatokkal együttműködésben történik majd a tetők fóliázása, átmeneti helyreállítása. A gyorsabb kárfelszámolás érdekében a katasztrófavédelem 14 tűzoltóegységet vezényel át az érintett vármegyékbe - teszik hozzá.

A hivatásos katasztrófavédelmi szervek hétfőn 896 fővel és 246 technikai eszközzel avatkoztak be. A műveleteket 71 önkéntes tűzoltó egyesület és önkéntes mentőszervezet 419 fővel és 160 technikai eszközzel, valamint 30 önkormányzati tűzoltó-parancsnokság 183 fővel és 72 technikai eszközzel támogatta. A munkálatokat a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon, a fővárosban és három vármegyében operatív törzs koordinálja.

Azt írják, hogy az országon átvonuló vihar miatt a fővárosban és valamennyi vármegyében volt kisebb-nagyobb kiesés a villamosenergia-ellátásban. A szolgáltatók tájékoztatása alapján a folyamatosan dolgoznak a helyreállításon. A kiesés egyes helyeken a víziközmű-szolgáltatást is érinti, több településen dolgoznak.

Az előrejelzések szerint kedden napközben ismét több hullámban várhatóak zivatarok, amelyeket a nyugati országrészben felhőszakadás kísérhet. Másutt inkább a viharos széllökések, lokálisan jelentős mennyiségű csapadék és akár jégeső társulhat a zivatarokhoz. A nap folyamán az időjárási helyzet függvényében a HungaroMet a keleti, délkeleti határvidékre piros jelzést is kiadhat a heves zivatarok és a 110 kilométer/óra feletti szélrohamok miatt.  

Mint arról lapunk is beszámolt, bár az ország nagy részében egy óránál nem tartott tovább, teljes összeomlást hagyott maga után a sok helyen jégesővel kísért vihar, amely hétfőn átvonult Magyarországon. Először a balatoni vasúti közlekedés omlott össze, a káosz azonban hétfő délután elérte a fővárost is. A MÁV közleményében 150-170 kilométer per órás erősségű szélről írt, amely megrongálta a felsővezetékeket, a meteorológiai szolgálat szerint 130 km volt a legerősebb széllökés. A MÁV vasútikatasztrófa-sújtotta területté nyilvánította a főváros és a Balaton térségét. A jégeső miatt átmenetileg bezárt a Liszt Ferenc repülőtér is, amely biztonsági okokból nem indított és nem fogadott járatokat.

A lakosság az epicentrum közelében érezhette a földmozgást, a szeizmológia obszervatóriumba több bejelentés is érkezett.