MÁV;MVM;E.ON;káosz;vihar;viharkárok;vonatközlekedés;pótlóbuszok;vízszolgáltatás;áramkimaradások;Duna Menti Regionális Vízmű Zrt.;

Az erős széllökések sok helyen összekuszálták a vezetékeket

A MÁV vasútikatasztrófa-sújtotta területté nyilvánította a főváros és a Balaton térségét

A vihar miatt az ország keleti felén is hatalmas a káosz, sok helyen leállt a vonatközlekedés, miközben az MVM 150 ezer ügyfelénél megszűnt az áramszolgáltatás, ennek következtében Pest megyében a vízellátás akadozott, az E.ON szolgáltatása is sok helyen szünetelt. 

Jelentős károkat okoz a vasúti pályán az országon végigsöprő vihar, vasútikatasztrófa-sújtotta területté nyilvánították a főváros, és a Balaton térségét – közölte hétfő délután Facebook-oldalán a MÁV-csoport. Hozzátették, a vasúti helyreállítás keddre is áthúzódik: aki teheti, kedden Volán-busszal tervezze utazását vagy halassza azt későbbre. A brutális vihar az ország szinte minden vasúti fővonalán rendkívül súlyos károkat okozott: tövestül kicsavart fák, embernagyságú ágak zárják el a sínpályát vagy szakították le a felsővezetéket, esővíz mosta alá a pályatestet, több vonat kidőlt fáknak ütközött. Gyakorlatilag az ország keleti felén is jelentős leállások történtek.

– Az Országos Haváriaközpont a teljes MÁVbusz-flottát bevetette, jelen pillanatban több, mint 150 MÁVBusz szállítja utasainkat, kizárólag a Kelet-Magyarországon állomásozó mentesítő és pótlóbuszok nem kerültek átvezénylésre a főváros, illetve a Balaton térségébe, a vihar ugyanis kelet felé tartott – írták. Kiemelték, a károk nagymértékűek és kiterjedtek, szerencse a szerencsétlenségben, hogy személyi sérülésről nem érkezett információ. Hétfő éjfélig valamennyi helyjegyköteles vonat helyjegy nélkül is igénybe vehető, valamint a Volán járatain a vonatjegyek is érvényesek.

Ahogy lapunk beszámolt a dunántúli helyzetről, délutánra a MÁV szerint a keleti országrészben is csak jelentős korlátozásokkal közlekedhetnek a vonatok. 

A szobi fővonalon elsővezetéki zárlat miatt Vác és Göd között átmenetileg nem közlekedhetnek a vonatok. Vác és Göd között pótlóbuszokkal utazhatnak.

A veresegyházi vonalon Rákospalota-Újpest–Veresegyház–Vác között felsővezetéki hiba miatt átmenetileg nem közlekedhetnek a vonatok. Az utasok a Volán járatait vehetik igénybe.

A ceglédi fővonal több szakaszán is megrongálódott a felsővezetéki hálózatot, emiatt a Budapest–Cegléd–Szolnok–Debrecen, valamint a Budapest–Szeged közötti járatoknál hosszabb menetidőre, rövidebb útvonalon közlekedő elővárosi járatokra lehet számítani. A Z50-es vonatok Monorra érkeznek és onnan is indulnak, minden állomáson és megállóhelyen megállnak. A Cívis IR vonatok Nyugati pályaudvar és Cegléd között nem közlekedik

Az újszászi vonalon Rákoshegy és Maglód között fakidőlés miatt csak az egyik vágányon közlekedhetnek a vonatok, emiatt a Budapest-Újszász-Szolnok vonalon hosszabb menetidőre, változásokra kell számítani. A sülysápi S60-as vonatok nem közlekednek, helyettük a Z60-as vonatokat vehetik igénybe, melyek ezen a szakaszon minden állomáson és megállóhelyen megállnak.

A lajosmizsei vonalon fakidőlés miatt Pestszentimrén átmenetileg nem közlekedhetnek a vonatok. Az S21-es vonatok csak Ócsáig közlekednek, és onnan fordulnak vissza Lajosmizse felé Kőbánya-Kispest és Ócsa között a Volán járatait vehetik igénybe

A Kecskemét–Szeged vonalon több szakaszon fa dőlt a pályára, a vonatok átmenetileg nem közlekedhetnek. Szegedről, az Indóház térről pótlóbuszok indulnak Kecskemét irányába.

A TramTrain járatok csak Szeged-Rókus - Hódmezővásárhely Népkert között közlekednek.

A Hódmezővásárhely–Szentes –Kiskunfélegyháza vonalon fakidőlés miatt Mindszent–Mártély között átmenetileg nem közlekedhetnek a vonatok.

A Vámosgyörk–Szolnok vonalon Jászárokszállás és Jászapáti között több helyen fa dőlt a sínekre. 

Az Aszód– Balassagyarmat vonalon fakidőlés miatt Nógrádkövesd és  Magyarnándor között átmenetileg nem közlekedhetnek a vonatok.

Az Eger–Füzesabony–Szilvásvárad vonalon Eger és Szilvásvárad között felsővezetéki hiba miatt átmenetileg nem közlekedhetnek a vonatok, ezen a szakaszon pótlóbusszal utazhatnak.

A Füzesabony–Tiszafüred vonalon fakidőlés miatt Füzesabony - Poroszló között átmenetileg nem közlekedhetnek a vonatok.

A Kál-Kápolna–Kisújszállás vonalon fakidőlés miatt Kál-Kápolna - Heves között átmenetileg nem közlekedhetnek a vonatok.

A Miskolc –Ózd vonalon fakidőlés miatt Kazincbarcika és Putnok között átmenetileg nem közlekedhetnek a vonatok. A Volán járatok igénybevételét ajánlják.

A Püspökladány–Biharkeresztes vonalon fakidőlés miatt átmenetileg nem közlekedhetnek a vonatok

A gyors júliusi vihar következményeit valóban az egész ország nyögi, a DMRV Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. a Facebook-oldalán arról írt, hogy a térségben átvonuló, hirtelen lecsapó vihar következtében az áramszolgáltatásban kiesés történt. – Mivel vízellátó rendszereink működése az elektromos hálózattól függ, az áramszünet miatt szolgáltatási területünkön víznyomáscsökkenés, illetve egyes helyeken az ivóvíz-szolgáltatás szünetelése tapasztalható. Érintett települések: Budakalász, Pomáz, Üröm, Pilisborosjenő, Solymár, Pilisszentiván, Pilisszentkereszt, Pilisszántó, Leányfalu, Tahitótfalu – tették hozzá. 

Az áramszolgáltató, az MVM szintén a Facebookon közölte, hogy az országban számos helyen 100 kilométer/órát meghaladó orkán erejű szél és a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék és helyenként jégeső miatt a villamos hálózatra dőlő fák, leszakadt ágak számos helyen vezetékszakadást idéztek elő, amely az MVM Démász ellátási területén Baja és Kecskemét, illetve Szeged környékén okozott kiesést a szolgáltatásban, továbbá az MVM Émász ellátási területén Gyöngyös és Eger környékén is jelentős károk keletkeztek. – A vihar miatt eddig 150 ezer ügyfelünk maradt áramszolgáltatás nélkül, a középfeszültségű hálózaton mintegy 80 üzemzavar keletkezett. Munkatársaink azonnal megkezdték a károk felmérését, és a bajai régióban már zajlik a szolgáltatás helyreállítása – hangsúlyozták.

Az E.ON Azt közölte, hogy a vihar többek között Somogy, Baranya, Tolna, Zala, Vas, Fejér, Veszprém és Pest vármegyében is szolgáltatáskiesést okozott. – Folyamatosan tartjuk a kapcsolatot a meteorológiai szolgálattal, így a mai napon is megerősített készenléttel, megemelt szerelőszámmal készültünk. Az érintett területeken azonnal megkezdtük a hibák felderítését és javítását. A legtöbb probléma vezetékszakadás miatt történik, amelyet kidőlt fák, leszakadó ágak okoznak – tették hozzá.

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján folyamatosan számolnak be az újabb káresetekről.

Budapesten a legtöbbször lehasadt öles ágak, illetve kidőlt fák miatt riasztották az egységeket, a legtöbb bejelentés a külső kerületből érkezett. Délután négy óráig a fővárosi tűzoltók huszonkét tűzoltó járművel csaknem ötven helyszínre vonultak. A III. kerületi Árnyas utcában egy húszméteres fa dőlt ki és okozott forgalmi akadályt. Szintén ebben a kerületben, a Kórház utcában egy terebélyes faág autóra szakadt. A Versec úton villamosra dőlt egy fa, míg a IV. kerületi Pintér József utcában egy ház cseréptetejét bontotta meg a szél. A XI. kerületi Hang utcában nagy méretű fa dőlt parkoló autókra, a fővárosi tűzoltók motoros láncfűrész segítségével számolták fel a káresetet. A XVI. kerületben, a Margit utcában egy kidőlt fa leszakította az elektromos vezetéket, majd az úttestre dőlt, míg a Nagykőrösi úton egy öles fa vasúti vágányra dőlt. A XVII. kerületi Tiszanána utcában egy húszméteres cseresznyefát egy ház oldalának döntött a szél. A tűzoltók itt is motoros láncfűrésszel szüntették meg a veszélyhelyzetet. 

Pest vármegyében tömegesen érkeztek a bejelentések, elsősorban kidőlt fákról és leszakadt ágakról.  A fák úttestre, kerítésre, lakóházakra zuhantak, sok esetben magukkal rántva az alattuk húzódó villanyvezetékeket is. A legtöbb bejelentés Ráckevéről, Alsónémediből, Szentendréről, Vecsésről, Leányfaluról, Szigetmonostorról, Kiskunlacházáról, Budakalászról, Vácról, Biatorbágyról, Gyálról érkezett. A káresemények száma folyamatosan emelkedik, a tűzoltóegységek egyik kárhelyszínről mennek a következőre.

Bács-Kiskun vármegyében késő délutánig mintegy kétszázötven segélyhívás érkezett a kecskeméti műveletirányítási központba. A legtöbb jelzés Kiskunfélegyházáról, Kerekegyházáról és Lajosmizséről jött. Többségében útra dőlt fák, leszakadt ágak miatt kérik a tűzoltók segítségét. Tompán és Kalocsán egy-egy családi házra dőlt nagy méretű fa. Soltszentimrén egy lakóház tetőszerkezetét levitte az erős szél. Az 51-es főúton, Bátya közelében az utat elzáró kidőlt fák miatt jelentős torlódás alakult ki. Az 54-es főúton, Soltvadkert közelében egy fa kidőlt és leszakította a villanyvezetéket is.

Csongrád-Csanád vármegyében délután fél ötig mintegy négyszáz segélyhívás érkezett szegedi műveletirányítási központba. A legtöbb bejelentés Hódmezővásárhely és Szeged területéről érkezett, a vihar többnyire fákat döntött ki, faágakat szakított le. Több helyen parkoló autókban keletkeztek kisebb-nagyobb károk, volt, ahol távvezetékek rongálódtak meg, máshol épületeket is veszélyeztettek a fák és faágak.

Fejér vármegyében délután négyig körülbelül százhúsz bejelentés érkezett a katasztrófavédelemhez. A legtöbb jelzés Székesfehérvárról, Polgárdiból és Adonyból jött. Többségében útra dőlt fák, leszakadt ágak miatt kérik a tűzoltók segítségét. Székesfehérváron, a Vásárhelyi úton a vasúti sínpályára dőlt egy fa, amely felsővezetéket is leszakított. Adonyban és Kőszárhegyen egy-egy családi ház tetejét tépte fel a szél. Az M7-es autópályánál, Szabadbattyán és Székesfehérvár között nagyfeszültségű felsővezeték szakadt le, amely miatt a sztráda melletti tarló kigyulladt, a feszítő sodronykábel pedig a két pályatestre zuhant. A tüzet a vármegyeszékhely hivatásos tűzoltói elfojtották, a feszítőkábelt leemelték a sztrádáról.

Az Orbán-kormány nem biztosítja a jogvédők függetlenségének feltételeit. Ennek egyik jele, hogy késedelmesen és nem teljeskörűen ültette át a magyar jogrendbe az Európai Unió 2019/1937-es bejelentővédelmi irányelvét, amelynek egyik célja az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelme.